PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmiany na rynku dystrybucji produktów dentystycznych

Autor: miro • Źródło: ms
26-01-2022, 11:30
Zmiany na rynku dystrybucji produktów dentystycznych Dentstore w portfolio Abris CEE Mid-Market III LP Fot. AdobeStock
Obecna na polskim rynku spółka zależna funduszu Abris CEE Mid-Market III LP, zarządzanego przez Abris Capital Partners, podpisała umowę przejęcia Dentstore, jednego z największych dystrybutorów materiałów eksploatacyjnych oraz sprzętu dla branży dentystycznej w Europie Środkowej.
  • Abris Capital Partners buduje portfolio złożone z podmiotów funkcjonujących na rynku produktów dentystycznych w Europie Środkowej i Południowo - Wschodniej.
  • Abris przejął właśnie Dentstore, to trzecia transakcja obejmująca branżę ściśle związanej ze stomatologią.
  • Dentstore jest dystrybutorem produktów i sprzętu dentystycznego (30 tys. produktów i 150 marek europejskich i globalnych).

Abris nabył ostatnio Dentotal (w listopadzie 2019 r.) i Dentatechnica (w listopadzie 2021 r.). Transakcja będzie jeszcze podlegać standardowej procedurze zatwierdzenia przez odpowiednie organy antymonopolowe.

Dentstore to założona w 2012 r. spółka z siedzibą w Bukareszcie, świadcząca kompleksowe usługi na rynku dentystycznym w Rumunii i Bułgarii, obejmujące:
- import i sprzedaż pełnego asortymentu materiałów eksploatacyjnych i wyposażenia do gabinetów i laboratoriów dentystycznych,
- wsparcie i doradztwo techniczne,
- serwis i obsługę gwarancyjną sprzętu dentystycznego.

Spółka dysponuje rozbudowanym zapleczem logistycznym i technologicznym, będąc najbardziej zdigitalizowanym podmiotem w swoim segmencie.

Paweł Gieryński, partner zarządzający w Abris Capital Partners, komentuje: To przejęcie jest elementem naszej wizji budowania portfela czołowych podmiotów na szybko rozwijającym się rynku dostaw produktów dentystycznych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że łączymy siły z Dentstore. Firma ta dysponuje zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Te czynniki pozwoliły firmie osiągnąć szybkie tempo wzrostu. Naszym zdaniem spółka posiada rozległe know-how, które w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści dla naszych pozostałych spółek portfelowych z tego sektora. Naszym celem jest dalej wspierać rozwój Dentstore i pomagać w ekspansji firmy na nowe rynki.

Po przejęciu, działalność Dentstore będą nadal prowadzić jej założyciele, Bogdan Tufeanu oraz Adrian Fortescu.

Bogdan Tufeanu, dyrektor generalny Dentstore, dodaje: Mamy ambitne plany co do przyszłości Dentstore. Wraz z Abris przyspieszymy rozwój naszej organizacji, skupiając się na ulepszaniu doświadczenia klienta i wyznaczając nowe standardy w sektorze dentystycznym oraz kontynuując ekspansję w regionie.

Abris rozpoczął inwestowanie w tę branżę w 2019 r., przejmując Dentotal od rodziny rumuńskich przedsiębiorców i wyznaczając plan zbudowania lidera na rynku dostaw dentystycznych w regionie.

Po przejęciu Dentstore, a także spółki Dentatechnica w 2021 r., Abris zamierza dalej budować swój portfel firm z tego sektora poprzez wzrost organiczny i dalszą konsolidację lokalnych rynków w regionie.

W ramach procesu tworzenia wartości Abris stawia na dalszy rozwój organizacji i inwestycje w nowe systemy, skupiając się jednocześnie na zrównoważonym rozwoju, który jest elementem zobowiązania funduszu w obszarze ESG i odpowiedzialnego inwestowania.

Abris Capital Partners

Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowej. Swoje środki powierzyło zarządzanym przez nią funduszom wielu międzynarodowych, prestiżowych inwestorów instytucjonalnych (fundacje uniwersyteckie, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, prywatne fundacje), a aktywa pod zarządem Abris Capital Partners to ponad 1,2 mld euro.

Fundusze Abris od ponad 10 lat inwestują w lokalne firmy średniej wielkości, o zdrowych fundamentach i dużym potencjale rozwoju. Wartość zaangażowania finansowego Abris w takie podmioty to najczęściej 30-70 mln euro, z nastawieniem na zakup większościowego udziału w spółce. Czas zaangażowania w inwestycję wynosi średnio od 3 do 5 lat. Firmy takie korzystają zarówno z wniesionego przez Abris kapitału, jak i z doświadczenia jego zespołu w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym.

Fundusze Abris zrealizowały w ciągu minionej dekady ponad 28 inwestycji w Polsce i w Europie Środkowej. Wśród spółek, które dynamicznie rozwinęły się pod ich skrzydłami w Polsce, znalazły się m.in. Siódemka, Novago, Masterlease oraz CARGOUNIT. Aktualnie prowadzone projekty inwestycyjne Abris w Polsce to między innymi Graal, Dot2Dot, Velvet Care, WDX oraz MatexLab.

Dentstore

Dentstore jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dystrybutorów materiałów dentystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma została założona w 2012 r. w Rumunii, a w 2017 r. rozszerzyła swoją działalność na Bułgarię, notując imponujące tempo wzrostu na obu rynkach.

Dentstore jest dystrybutorem pełnego asortymentu wysokiej jakości produktów i sprzętu dentystycznego dla dentystów i techników dentystycznych, oferującym ponad 30 tys. produktów 150 czołowych marek europejskich i globalnych.

Spółka świadczy także usługi doradcze dla klinik dentystycznych, oferuje serwis posprzedażowy, wsparcie oraz szkolenia dla techników dentystycznych.

Program biznesowy Dentstore nakierowany jest na współpracę z dentystami i technikami dentystycznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH