• Najnowszy raport IR Center i enel-med ujawnia priorytety i oczekiwania polskich pracowników wobec pracodawców
  • Obecnie mniej niż połowa pracowników w Polsce ma zapewnioną opiekę medyczną w swoim miejscu pracy
  • W większości pracownicy chcą partycypować w kosztach pakietów medycznych, szczególnie jeśli obejmują także świadczenia stomatologiczne
  • Najbardziej dostęp do opieki medycznej w ramach pakietu pracowniczego cenią sobie osoby w wieku 25-34 lat, mieszkańcy dużych miast oraz pracownicy umysłowi i specjaliści z branży IT.

Pracownicze pakiety medyczne. Pożądany benefit

Jak wynika z raportu "Rola pracodawcy w czasach nieustannych zmian – jak personalizować ofertę dla pracowników i wyjść naprzeciw ich potrzebom?”, który powstał we współpracy IR Center z Centrum Medycznym enel-med blisko siedmiu na dziesięciu pracowników jest gotowych partycypować w kosztach spersonalizowanych pakietów medycznych, jeśli rozwiązanie obejmuje dodatkowe usługi stomatologiczne. 

Raport ujawnia silny wpływ pandemii na rynek pracodawca-pracownik, który bardzo się zmienił. 

Z sondażu, w którym wzięło udział prawie 900 osób,  wynika, że cenimy przede wszystkim zdrowie:

Zdrowie w cenie. Najbardziej dla młodych pracowników

Szczególnie wysoko zdrowie i dostęp do opieki medycznej w ramach pakietu pracowniczego cenią sobie osoby w wieku 25-34 lat, mieszkańcy dużych miast oraz pracownicy umysłowi i specjaliści z branży IT.

Abonament zdrowotny w miejscu pracy jest:

  • ważny dla 73 proc. zapytanych, 
  • bardzo ważny dla 28 proc. osób.

Tyle, że obecnie benefit w postaci abonamentu medycznego ma tylko 43 proc. osób. Pakiety są częściej dostępne dla pracowników dużych firm, które zatrudniają powyżej 250 osób. Tam abonament medyczny ma 63 proc. badanych. W małych przedsiębiorstwach opiekę medyczną zapewnioną ma mniej niż jedna trzecia pracowników.

Opieka stomatologiczna w abonamencie. Dwie trzecie pracowników chce dopłacać do abonamentu

Coraz częściej pracownicy wyrażają chęć partycypowania w kosztach profilowanych usług medycznych. Dopłacić do pakietu mogłoby aż 60 proc. badanych, a 67 proc., jeśli pracodawca uwzględni w pakiecie usługi stomatologiczne.

Najmniej skłonni do dopłacania do dopasowanego do potrzeb abonamentu medycznego są pracownicy tzw. white collar oraz osoby zatrudnione w małych firmach. Bardziej zainteresowani dopasowanym pakietem (ale bez usług stomatologicznych) są osoby z branży budowlanej, IT oraz osoby pracujące w dużych firmach.

– Pracownicy są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i znaczenia równowagi życiowej oraz zdrowia dla osiąganych w pracy wyników. Równocześnie wykazują się większą otwartością do partnerskiej dyskusji dotyczącej ponoszenia dodatkowych kosztów z własnego portfela. Warunkiem jest, aby pracodawca zaoferował rozwiązania dopasowane do ich potrzeb. To szansa zwłaszcza dla mniejszych biznesów, które z obawy przed obciążeniami budżetu często nie decydowały się na ofertę zdrowotną dla pracowników, tym samym tracąc zdolność do konkurowania o talenty. Doświadczony dostawca usług zdrowotnych nie tylko może pomóc w doborze oferty, ale również zaproponować pakiety dostosowane do realiów pracowniczych i finansowych danej firmy – podkreśla Alina Smolarek, dyrektor personalna w enel-med.