Wysokie rachunki za leczenie stomatologiczne w Norwegii

- Norwegowie mają listę 15 warunków, których spełnienie uprawnia pacjentów do zwrotu kosztów leczenia stomatologicznego. Na liście tej znajdują się m.in.: choroby dziąseł, zaburzenia rozwoju zębów, rozszczep wargi, podniebienia.
- Konsultacja stomatologiczna (badanie) obejmująca prześwietlenie zęba kosztuje ok. 1000 NOK (440 zł). Podstawowe wypełnienia wahają się od 1000 do 2000 NOK (880 zł) w zależności od wielości plomby.
- W Europie Wschodniej rozwinęła się cała branża obsługująca Norwegów poszukujących leczenia stomatologicznego.
Lista zwolnień z opłat za leczenie stomatologiczne
Dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia, z wyjątkiem aparatów ortodontycznych. Istnieje również możliwość zwrócenia się do NAV (norweski odpowiednik ZUS i Urzędów Pracy) o wsparcie finansowe, jeśli dziecko potrzebuje aparatu ortodontycznego.
W przypadku osób w wieku 19 i 20 lat norweski system ochrony zdrowia pokrywa 75 proc. kosztów leczenia. Pozostałe 25 proc. musi zapłacić pacjent.
Istnieją pewne wyjątki co do zasad płacenia za leczenie stomatologiczne jeśli chodzi o dorosłych. Mowa o osobach z rzadkimi schorzeniami lub znajdujących się w szczególnie kiepskim położeniu materialnym.
W przypadku dorosłych niektóre zabiegi stomatologiczne objęte są tzw. kartą zwolnienia lekarskiego. Jest to system, który określa roczny limit kosztów opieki zdrowotnej ponoszonych przez osobę fizyczną.
Istnieje lista 15 warunków, których spełnienie uprawnia pacjentów do zwrotu kosztów przez Helfo (Norweska Administracja Ekonomiki Zdrowia). Następuje to w ramach krajowego systemu ubezpieczeń. Lista zawiera kilka przypadków medycznych m.in.: choroby dziąseł, zaburzenia rozwoju zębów, rozszczep wargowo-szczękowo-podniebienny.
O ile pacjent ma prawo do leczenia stomatologicznego z uwagi na posiadanie karty zwolnienia - nie otrzyma już zwrotu kosztów z Helfo. Takiego zwrotu z pewnością nie będzie o ile leczenie przeprowadzone zostanie w drogiej klinice dentystycznej.
Wysokie rachunki za leczenie stomatologiczne
Zazwyczaj konsultacja stomatologiczna (badanie) obejmująca prześwietlenie zęba kosztuje ok. 1000 NOK (440 zł). Podstawowe wypełnienia wahają się od 1000 do 2000 NOK (880 zł) w zależności od wielości plomby. Ekstrakcja zaczyna się od 1650 NOK (750 zł), leczenie kanałowe od 4000 NOK (1,8 tys. zł), a korony od 7500 NOK (3,3 tys. zł).
Są to oczywiście ceny średnie.
Jak znaleźć dentystę w Norwegii
Oczywiście zawsze jest Google. Norweskie słowo oznaczające dentystę to tannlege , a znalezienie najbliższej kliniki dentystycznej powinno być stosunkowo łatwe. Wyszukiwanie w Google hasła „trondheim tannlege” daje wiele możliwości.
Najlepszym sposobem na znalezienie dentysty w Norwegii są jednak rekomendacje zaufanych znajomych.
Podczas gdy w zasadzie prawie każdy dentysta mówi po angielsku, większość stron internetowych jest dostępna wyłącznie w języku norweskim. Mimo to umówienie się na wizytę powinno być stosunkowo proste. Zawsze można zadzwonić lub wysłać e-mail, aby potwierdzić szczegóły.
Po zarejestrowaniu większość klinik dentystycznych będzie się z kontaktować z pacjentem co roku (lub częściej) z propozycją umówienia kolejnej wizyty.
Opieka stomatologiczna za granicą
Opieka dentystyczna w Norwegii jest droga, dlatego wielu Norwegów decyduje się na wyjazd za granicę na intensywne leczenie. W Europie Wschodniej rozwinęła się cała branża obsługująca Norwegów poszukujących leczenia stomatologicznego.
Jednym z największych atutów wyjazdów turystycznych jest możliwość połączenia leczenia stomatologicznego z wakacjami. Niektóre kliniki dentystyczne zatrudniają norweskojęzyczny personel, a nawet posiadają biura sprzedaży i wsparcia w Norwegii.
Zwrot kosztów opieki stomatologicznej za granicą. Norweskie wyjątki, zwalniające z opłat za opiekę dentystyczną, obowiązują również, gdy pacjent korzysta z pomocy na terenie UE. Jednak tylko niektóre grupy mogą skorzystać z takiej opcji, a wymagania dotyczące dokumentacji są obszerne.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Bezdech senny. Zagrożeniem dla implantów?
techDENT -
Aparat ortodontyczny. Leczenie do końca życia
techDENT -
Za darmo przebadają, a nawet wyleczą zęby dzieciom. Rzadka okazja
newsDENT -
Pacjenci nie są leczeni tak jak być powinni, bo przepisy są nieżyciowe
lexDENT -
Tomografia stożkowa dla stomatologów. Zapisy na szkolenie trwają
eduDENT -
Praca na stomatologii wrocławskiej. Zgłoszenia do 10 lutego
eduDENT -
Bakteria z jamy ustnej zwiększa ryzyko mikrokrwawień w mózgu. Są dowody naukowe
techDENT -
Konferencje naukowe PTSS 2023/2024
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie -
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie