PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wysokie rachunki za leczenie stomatologiczne w Norwegii

Autor: miro • Źródło: ms
22-07-2021, 11:12
Wysokie rachunki za leczenie stomatologiczne w Norwegii Rachunki od dentysty mogą frustrować (fot. shutterstock)
W Norwegii w zasadzie każdy dorosły musi zapłacić za leczenie i podstawowe badania stomatologiczne. Dostęp do bezpłatnego leczenia stomatologicznego mają tylko dzieci i osoby starsze, które są objęte opieką pielęgniarską.
  • Norwegowie mają listę 15 warunków, których spełnienie uprawnia pacjentów do zwrotu kosztów leczenia stomatologicznego. Na liście tej znajdują się m.in.: choroby dziąseł, zaburzenia rozwoju zębów, rozszczep wargi, podniebienia.
  • Konsultacja stomatologiczna (badanie) obejmująca prześwietlenie zęba kosztuje ok. 1000 NOK (440 zł). Podstawowe wypełnienia wahają się od 1000 do 2000 NOK (880 zł) w zależności od wielości plomby.
  • W Europie Wschodniej rozwinęła się cała branża obsługująca Norwegów poszukujących leczenia stomatologicznego.

Lista zwolnień z opłat za leczenie stomatologiczne

Dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia, z wyjątkiem aparatów ortodontycznych. Istnieje również możliwość zwrócenia się do NAV (norweski odpowiednik ZUS i Urzędów Pracy) o wsparcie finansowe, jeśli dziecko potrzebuje aparatu ortodontycznego.

W przypadku osób w wieku 19 i 20 lat norweski system ochrony zdrowia pokrywa 75 proc. kosztów leczenia. Pozostałe 25 proc. musi zapłacić pacjent.

Istnieją pewne wyjątki co do zasad płacenia za leczenie stomatologiczne jeśli chodzi o dorosłych. Mowa o osobach z rzadkimi schorzeniami lub znajdujących się w szczególnie kiepskim położeniu materialnym.

W przypadku dorosłych niektóre zabiegi stomatologiczne objęte są tzw. kartą zwolnienia lekarskiego. Jest to system, który określa roczny limit kosztów opieki zdrowotnej ponoszonych przez osobę fizyczną.

Istnieje lista 15 warunków, których spełnienie uprawnia pacjentów do zwrotu kosztów przez Helfo (Norweska Administracja Ekonomiki Zdrowia). Następuje to w ramach krajowego systemu ubezpieczeń. Lista zawiera kilka przypadków medycznych m.in.: choroby dziąseł, zaburzenia rozwoju zębów, rozszczep wargowo-szczękowo-podniebienny.

O ile pacjent ma prawo do leczenia stomatologicznego z uwagi na posiadanie karty zwolnienia - nie otrzyma już zwrotu kosztów z Helfo. Takiego zwrotu z pewnością nie będzie o ile leczenie przeprowadzone zostanie w drogiej klinice dentystycznej.

Wysokie rachunki za leczenie stomatologiczne

Zazwyczaj konsultacja stomatologiczna (badanie) obejmująca prześwietlenie zęba kosztuje ok. 1000 NOK (440 zł). Podstawowe wypełnienia wahają się od 1000 do 2000 NOK (880 zł) w zależności od wielości plomby. Ekstrakcja zaczyna się od 1650 NOK (750 zł), leczenie kanałowe od 4000 NOK (1,8 tys. zł), a korony od 7500 NOK (3,3 tys. zł).

Są to oczywiście ceny średnie.

Jak znaleźć dentystę w Norwegii

Oczywiście zawsze jest Google. Norweskie słowo oznaczające dentystę to tannlege , a znalezienie najbliższej kliniki dentystycznej powinno być stosunkowo łatwe. Wyszukiwanie w Google hasła „trondheim tannlege” daje wiele możliwości.

Najlepszym sposobem na znalezienie dentysty w Norwegii są jednak rekomendacje zaufanych znajomych.

Podczas gdy w zasadzie prawie każdy dentysta mówi po angielsku, większość stron internetowych jest dostępna wyłącznie w języku norweskim. Mimo to umówienie się na wizytę powinno być stosunkowo proste. Zawsze można zadzwonić lub wysłać e-mail, aby potwierdzić szczegóły.

Po zarejestrowaniu większość klinik dentystycznych będzie się z kontaktować z pacjentem co roku (lub częściej) z propozycją umówienia kolejnej wizyty.

Opieka stomatologiczna za granicą

Opieka dentystyczna w Norwegii jest droga, dlatego wielu Norwegów decyduje się na wyjazd za granicę na intensywne leczenie. W Europie Wschodniej rozwinęła się cała branża obsługująca Norwegów poszukujących leczenia stomatologicznego.

Jednym z największych atutów wyjazdów turystycznych jest możliwość połączenia leczenia stomatologicznego z wakacjami. Niektóre kliniki dentystyczne zatrudniają norweskojęzyczny personel, a nawet posiadają biura sprzedaży i wsparcia w Norwegii.

Zwrot kosztów opieki stomatologicznej za granicą. Norweskie wyjątki, zwalniające z opłat za opiekę dentystyczną, obowiązują również, gdy pacjent korzysta z pomocy na terenie UE. Jednak tylko niektóre grupy mogą skorzystać z takiej opcji, a wymagania dotyczące dokumentacji są obszerne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH