PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyroby stomatologiczne: jest import, jest i cło

27-05-2013, 00:01
Wyroby stomatologiczne: jest import, jest i cło (foto: sxc.hu)
Wyroby stomatologiczne: jest import, jest i cło (foto: sxc.hu)
Firma funkcjonująca na terenie Unii Europejskiej importuje z USA wyroby stomatologiczne zarejestrowane w UE. Wyroby te mają deklarację zgodności CE. Importer chce dostarczać do Polski kolejne produkty wykonywane na zlecenie polskiego stomatologa dla konkretnego pacjenta. Ważne, że produkty te: licówki porcelanowe - lumineers oraz częściowe i całkowite zębowe protezy nakładkowe, występujące po nazwą snap-on-smile, snap-it, wykonywane mają być w specjalistycznym laboratorium protetycznym znajdującym się w USA.

Jak to się ma odbywać?

Po pierwsze: lekarz stomatolog pobiera wycisk wypełniając określony formularz zlecenia;

Po drugie: firma importująca wysyła do laboratorium w USA prawidłowy wycisk wraz z formularzem;

Po trzecie: laboratorium wykonuje w USA gotowy wyrób i wysyła go do importera;

Po czwarte: importer dokonuje odprawy celnej, a gotowy wyrób sprzedaje stomatologowi, który złożył zlecenie.

Importer chciał wiedzieć czy zlecenie wykonania uzupełnienia protetycznego (licówki porcelanowe, częściowe i całkowite nakładkowe protezy zębowe), które zostało dokonane przez polskiego lekarza stomatologa dla indywidualnego pacjenta w laboratorium protetycznym w USA (za pośrednictwem tego importera) podlega, czy może nie podlega zwolnieniu z podatku VAT w ramach odprawy celnej oraz dostawy produktu dla stomatologa.

Importer uważał, że import oraz dostarczenie produktu lekarzowi dentyście powinno korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT z 11 marca 2004 r., ponieważ zlecenie wykonania wyrobu dokonuje lekarz dentysta i to on bezpośrednio dostarcza wyrób pacjentowi (wykonany przez specjalistyczne laboratorium protetyczne w USA).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie zgodził się z taką interpretacją prawa, gdyż zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu VAT podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

- import towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 wspomnianej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski. Natomiast przez świadczenie usług, o których mowa właśnie w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Sygnatura akt IBPP3/443-162/11/DG

Patrz także:

Podaż popyt, dentysta, przemyt

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   cło   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH