PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wynagrodzenia. Samorząd lekarzy za wyższymi współczynnikami

Autor: miro • Źródło: ms
22-06-2022, 10:23
Wynagrodzenia. Samorząd lekarzy za wyższymi współczynnikami Współczynniki zwiększające wynagrodzenia lekarzy za niskie Fot. AdobeStock
Dynamika płac wszystkich zawodów medycznych jest za niska. Wbrew temu co powiedział minister zdrowia, samorząd lekarzy wspiera protest środowiska pielęgniarek i położnych walczących o wprowadzenie współczynników zwiększających ich uposażenia.
  • Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów wspiera postulat protestujących przed Sejmem pielęgniarek i położnych, który dotyczy wzrostu wskaźnika podwyższającego wynagrodzenia 
  • Środowisko lekarskie oczekuje gwarancji stopniowego wzrostu wynagrodzeń do trzech średnich krajowych dla lekarza specjalisty i dwóch średnich dla lekarza bez specjalizacji
  • Lekarze chcą pracować w systemie, który nie będzie wymuszał pracy ponad etat 

"Poselskie" wskaźniki wzrostu wynagrodzeń  za niskie

Samorząd lekarski wspiera środowisko pielęgniarek i położnych, manifestujących przed Sejmem. Protestujące nie są odosobnione w swoich postulatach i mają poparcie samorządu lekarskiego.

Prezydium NRL z zadowoleniem przyjęło senackie poprawki wprowadzone do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Poprawki te powinni wziąć pod uwagę posłowie – uważa Prezydium NRL.

W ocenie Prezydium NRL ustawa w brzmieniu przyjętym przez Sejm nie odpowiada oczekiwaniom płacowym wielu środowisk medycznych, a w szczególności postulatom środowiska lekarskiego.

3 x średnia krajowa dla specjalisty

Środowisko lekarskie nie spodziewa się natychmiastowego wzrostu płac do trzech średnich krajowych dla lekarza specjalisty i dwóch średnich dla lekarza bez specjalizacji, ale oczekuje gwarancji stopniowego wzrostu wynagrodzeń lekarzy, aż do osiągnięcia tego poziomu.

Współczynniki wynagrodzenia lekarzy w Polsce, w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia, są jednymi z najniższych w całej Unii Europejskiej.

Praca na jednym etacie

Lekarze chcą pracować w systemie, który nie będzie wymuszał pracy ponad siły, mającej być sposobem na łatanie dziur kadrowych w publicznych placówkach medycznych.

Samorząd lekarski przypomina, że to na barkach personelu medycznego, pracującego w niewydolnym systemie, podtrzymywana jest opieka zdrowotna w naszym kraju.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH