PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wynagrodzenia rezydentów: o ortodontach i stomatologach dziecięcych

Autor: miro • Źródło: ms
23-06-2021, 07:50
Wynagrodzenia rezydentów: o ortodontach i stomatologach dziecięcych Regulacje uposażeń rezydentów (fot. pixabay)
Odbywający rezydenturę w zakresie stomatologii dziecięcej (specjalizacja priorytetowa) będą mieli nieco wyższe uposażenie niż pozostali. Tak samo będą traktowani realizujący już rezydenturę ortodonci. Minister zdrowia przedstawił wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.

Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790), w 2021 r. najniższe wynagrodzenie zasadnicze, będące podstawą do ustalenia koniecznej podwyżki jest iloczynem współczynnika pracy właściwego dla lekarza albo lekarza dentysty, bez specjalizacji (1,06) oraz kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za 2020 r. W 2021 r. stanowi ono kwotę 5 478 zł.

Wynagrodzenia rezydentów są kształtowane w zależności od roku odbywania specjalizacji oraz od dziedziny medycyny.

W celu zachowania rzeczywistego różnicowania wynagrodzeń, w zależności od roku odbywania specjalizacji oraz od obecności danej specjalizacji na liście dziedzin uznanych za priorytetowe - do ustalenia pozostałych wynagrodzeń dodatkowo zastosowane zostaną mnożniki:
1) lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizację w pierwszych dwóch latach rezydentury w dziedzinie medycyny nie zaliczanej do dziedzin priorytetowych – mnożnik 1,0;
2) lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizację po drugim roku rezydentury w dziedzinie medycyny niezaliczanej do dziedzin priorytetowych – mnożnik 1,03 (na liście priorytetowych specjalizacji jest stomatologia dziecięca);
3) lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizację w pierwszych dwóch latach rezydentury w priorytetowej dziedzinie medycyny – mnożnik 1,05;
4) lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizację po drugim roku rezydentury w priorytetowej dziedzinie medycyny – mnożnik 1,07.

Z uwagi na zmiany na liście priorytetowych dziedzin medycyny - dla lekarzy, którzy zostali zakwalifikowani do odbywania specjalizacji w dziedzinie ortodoncji, przed 1 lipca 2020 r. utrzymuje się w mocy prawo do wynagrodzenia ustalonego w wysokości przewidzianej dla lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w dziedzinie priorytetowej, do dnia zakończenia odbywania tego szkolenia w trybie rezydentury.

Przepisy miałyby obowiązywać od 1 lipca 2021 r.

Treść proponowanego rozporządzenia

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   stomatologia dziecięca   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH