PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyjątkowo minimalne płace minimalne w ochronie zdrowia

Autor: miro • Źródło: ms
19-03-2021, 14:26
Wyjątkowo minimalne płace minimalne w ochronie zdrowia Pieniądze dla medyków (fot. pixabay)
Propozycje ministra zdrowia w sprawie płac minimalnych w ochronie zdrowia sprowadzają się głównie do – jeszcze większego niż dotychczas - „spłaszczenia” płac gwarantowanych. Płace zawodów najgorzej wynagradzanych mają wzrosnąć w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce o kilkanaście proc., a lekarzy specjalistów – zmniejszyć się (w stosunku do stanu z 2018 r.) o ponad 20 proc. - ocenia OZZL.

OZZL popiera wzrost wskaźników płac gwarantowanych dla osób najmniej zarabiających w ochronie zdrowia. Nie ma jednak powodów, aby był on powiązany z obniżeniem faktycznego wskaźnika dla lekarzy specjalistów. 

Rządowa propozycja płac, zwłaszcza w odniesieniu do lekarzy, pielęgniarek i niektórych innych zawodów medycznych utrwala dotychczasową patologię, że jedynym sposobem na rzeczywisty wzrost wynagrodzeń jest strajk, grupowe zwolnienie się z pracy lub inne formy niepokoju społecznego.

Propozycja ta przyczyni się też niewątpliwie do dalszego ograniczenia publicznego lecznictwa w Polsce, bo wielu specjalistów (lekarzy i innych zawodów) przejdzie na stałe do sektora prywatnego, wyjedzie z kraju lub zrezygnuje z zawodu w ogóle. Spowoduje to paraliż ochrony zdrowia podobny do obecnego, wywołanego epidemią i decyzjami rządu o „zamrożeniu” funkcjonowania szpitali i przychodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH