• Wrocławski fundusz Unfold.vc zainwestował w amerykańską firmę Wally Health. To startup rozwijający w USA opiekę stomatologiczną, głównie z myślą o osobach nie mających ubezpieczenia obejmującego leczenie dentystyczne (76 mln Amerykanów) 
  • W USA często pacjenci nie wiedzą, jaki ostatecznie dostaną rachunek za leczenie i co zostanie pokryte przez ubezpieczyciela, a co nie
  • Szacuje się, że 22 mld USD każdego roku wydawanych jest przez Amerykanów na niepotrzebne zabiegi dentystyczne
  • Notowany na GPW wrocławski fundusz venture capital Unfold.vc skoncentrowany jest na finansowym wspieraniu projektów technologicznych o dużym potencjale wzrostu. Inwestuje bez określonego horyzontu czasowego i na różnych etapach rozwoju  

Inwestycja w startup Wally Health 

Oprócz wrocławskiego Unfold.vc środki na rozwój spółki Wally Health (3 mln USD) wyłożyły też fundusze: Bling Capital i GFR Fund ze Stanów Zjednoczonych, Myelin VC z Hiszpanii, inwestor Jack Abraham, szef amerykańskiego Atomic.vc.

 – To inwestycja, na którą wpływ miało wiele czynników, także tych wręcz wypisanych w podręcznikach o venture capital. Wymienię chociażby: założycieli z doświadczeniem, świetną trakcję, wyniki rosnące o kilkadziesiąt procent miesiąc do miesiąca, olbrzymi rynek stomatologiczny w Stanach Zjednoczonych, firmę dającą realne rozwiązania problemów dotykających sektor zdrowia w USA. Nieco uśpiony tam segment dentystyczny potrzebuje innowacji –  mówi Rafał Sobczak, partner zarządzający w Unfold.vc

– Misją naszego funduszu jest wspieranie liderów zmian, a Wally Health należy do grona game changerów. Rozwiązanie startupu uzupełnia lukę rynkową, oferując Amerykanom nową jakość leczenia. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w spółkę – dodaje Rafał Sobczak.

Wally Health oferuje dostępne w trybie 24/7, korzystne cenowo i skupione na potrzebach pacjentów kompleksowe usługi stomatologiczne w modelu subskrypcyjnym. Startup powstał w 2020 r. Do grona założycieli należą doświadczeni już m.in. w branży fintech i mediowej: Tyler Burnett, Stipe Latkowic i Chelsea Patel.

Zdobyty kapitał spółka przeznaczy na rozwój sieci nowoczesnych klinik dentystycznych oraz wzmocnienie kadry, zarówno lekarzy dentystów jak i higienistek.

Zbyt ograniczony dostęp do opieki stomatologicznej 

Legendarne śnieżnobiałe uśmiechy amerykańskich gwiazd to symbol, ale już na pewno nie standard. Struktura  rynku stomatologicznego w USA powoduje, że pacjenci ze względu na wysokie koszty leczenia nie kontrolują regularnie stanu uzębienia, a często w ogóle odwlekają decyzje o pójściu do specjalisty.

Potwierdzają to niechlubne statystyki. Jak podaje spółka WH, powołując się na dane branżowe, ponad połowa Amerykanów powyżej 65 r.ż. nie korzysta z opieki dentystycznej wcale, a 85 proc. ‘millenialsów’ ma próchnicę.

– Prywatna opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych wiąże się z bardzo wysokimi kosztami leczenia. Pacjenci nie wiedzą, jaki ostatecznie dostaną rachunek i co zostanie pokryte przez ubezpieczyciela, a co nie - wyjaśnia Tyler Burnett, założyciel Wally Health, który sam doświadczył tego problemu. Dlatego postanowił działać.

- Nie wszyscy też z ubezpieczenia zdrowotnego korzystają, nie zawsze zawiera ono tzw. dental care plan. Gabinety dentystyczne często wykorzystują te sytuacje. Rynek nie koncentruje się na prewencji i proaktywnej opiece dentystycznej, bo to naturalnie ogranicza zyski z kolejnego, bardziej wymagającego finansowo etapu leczenia. Zdarza się niejednokrotnie, że lekarze wykonują zabiegi, które nie są niezbędne. Przykład? Plombowanie jest wręcz nagminne, a często zupełnie niepotrzebne – mówi Tyler Burnett.

Prewencja i proaktywna opieka pacjentów

Wally Health koncentruje się na prewencji i opiece proaktywnej pacjentów, a z innowacyjnych, opartych na najnowocześniejszych technologiach praktyk klinicznych i doradztwa wykwalifikowanej kadry można korzystać zarówno stacjonarnie, jak i online.

W ramach rocznej opłaty abonamentowej w wysokości 199 USD spółka oferuje nielimitowaną możliwość przeglądów stomatologicznych, usług higienizacji, obrazowania 3D, a także samodzielnego wybielania zębów z użyciem dostarczanych przez firmę narzędzi i materiałów.

W diagnozach lekarze wykorzystują zaawansowaną analitykę opartą na sztucznej inteligencji oraz zautomatyzowane i precyzyjne metody oceny stanu zdrowia pacjenta. Subskrybenci mają możliwość skorzystania z wizyty online dzięki intuicyjnej platformie „one click booking” czy customer service w trybie 24/7.

Redukowanie wysokich opłat za leczenie stomatologiczne  

W ostatnim czasie Wally Health otworzył drugą klinikę dentystyczną w Nowym Jorku – po Upper Eastside, w dzielnicy Tribeca. Ambicją jest rozszerzenie działalności stacjonarnej najpierw na NYC, a docelowo na cały kraj. Do społeczności Wally Health w szybkim tempie dołączają kolejne tysiące członków.

– Amerykanie nie chcą płacić 450 USD za jednorazową usługę, która i tak najczęściej mnoży kolejne wizyty u dentysty. Szacujemy, że aż 22 mld USD każdego roku wydawanych jest na niepotrzebne zabiegi dentystyczne. Na tę sytuację wpływ mają m.in. duzi gracze ubezpieczeniowi, którzy zdążyli opanować rynek - mówi Tyler Burnett.

Pomijamy pośredników. Powstaliśmy, aby dać nową jakość, wsłuchując się w potrzeby pacjentów i reagując odpowiednio wcześniej. Dzięki naszym zaawansowanych rozwiązaniom, łączącym ofertę online i offline, usługi stomatologiczne to komfort, oszczędność czasu i pieniędzy – dodaje Tyler Burnett.

Spółka swoich klientów widzi przede wszystkim w Amerykanach nie mających ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego leczenie dentystyczne – mowa tu o ok. 76 mln osób. Sam Nowy Jork to 8 mln potencjalnych subskrybentów Wally Health.

Rynek stomatologiczny w USA wyceniany jest na ponad 120 mld USD.

Aktywność Unfold.vc

Notowany na GPW wrocławski fundusz venture capital, skoncentrowany jest na finansowym wspieraniu projektów technologicznych o dużym potencjale wzrostu. Inwestuje bez określonego horyzontu czasowego i na różnych etapach rozwoju: pre-seed i seed, jak i w późniejszej fazie, wykupując akcje lub udziały.

Fundusz w swoim portfolio ma projekty z sektora medtech, biotech, martech, foodtech czy spółki gamingowe. Wspiera m.in.: Timecamp, Brand24, Sundose, Infermedicę, Primetric, Poley.me, PixelRace, Exit Plan Games, Giblib i neurocare group.