PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

WIL organizuje spotkania na temat relacji lekarz-pacjent

Autor: nieck • Źródło: smn
11-12-2019, 11:55
WIL organizuje spotkania na temat relacji lekarz-pacjent WIL organizuje spotkania, na których głównym tematem jest relacja z pacjentem (fot. pixabay)
Fachowa rozmowa na temat tego co dzieje się między lekarzem a pacjentem, czyli kolejne spotkanie Grupy Balinta, w Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej odbędzie się 14 grudnia 2019 r.

– Każde spotkanie dwóch osób wygląda inaczej i zawsze może być zwrot w rozmowie, którego nie przewidujemy. Dotyczy to także rozmów z pacjentem. Dobrze jest o tym pamiętać – mówiła prowadząca spotkanie Grupy Balinta Stefania Czerniecka-Tomkowiak – lekarz internista, specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka psychoanalityczna Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. H. Segal i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Pierwsze spotkanie Grupy odbyło się 23 listopada 2019 r. w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Zebranych powitał Artur de Rosier – prezes ORL WIL oraz lekarz psychiatra, mówiąc o nieprzewidywalności ludzkich reakcji i umiejętności wejrzenia w siebie. W pierwszym spotkaniu wzięło udział kilkunastu lekarzy, także lekarze dentyści.

Jak zaznaczała Stefania Czerniecka-Tomkowiak, Michael Balint prowadził analizę relacji lekarza z pacjentem i zauważył problemy w komunikacji, czyli spotkania, na których „coś się nie udało”, „coś poszło nie tak”. Zastanawiał się, jakie emocje mogły temu towarzyszyć, jakie nastawienie mogło się pojawić, z jakim nastrojem rozpoczęło się spotkanie i co je poprzedzało.

Zebrana na spotkaniu grupa lekarzy pracowała nad sytuacjami, nad historiami, które „siedzą w głowie”, nad skojarzeniami. Taka praca nad sobą w gronie innych pozwala spojrzeć inaczej na daną sytuację – podkreślała prowadząca.

 Kolejne spotkanie: 14 grudnia 2019 roku w godz. 15.00-18.00.

Zapisy pod nr tel.: 726 222 012 lub integracja@wil.org.pl

Więcej: wil.org.pl

Czytaj także:Rozmowa z pacjentem w formule finezyjnego tańca
Komunikacja z pacjentem piętą Achillesową polskich lekarzy
Komunikacja lekarz dentysta - pacjent. Wyniki europejskiego badania

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH