• Jedna na 16 amerykańskich higienistek stomatologicznych nadal nie pracuje z powodu COVID-19.
  • Większość niepracujących higienistek stomatologicznych  dobrowolnie rezygnuje z pracy.
  • Niewystarczająca opieka nad dziećmi to  główny problem higienistek dentystycznych w wieku od 35 do 44 lat.

W październiku 2020 r. American Dental Hygienists 'Association (ADHA) opublikowało dane, z których wynika,  że COVID-19 wypchnął z rynku pracy blisko 8 proc. higienistek stomatologicznych. Co więcej, według prognoz niedobór średniego personelu stomatologicznego prawdopodobnie będzie trwał do zakończenia pandemii. 

Higienistki stomatologiczne nie decydują się na powrót do pracy obawiając się zakażenia nową bardziej zakaźną wersją koronawirusa, albo muszą zostać w domu, gdyż nie mają opieki do dzieci, które nadal nie wróciły do nauki w szkole w normalnym trybie.

To sprawia, że około 6 proc.  higienistek stomatologicznych nie pracowało od marca 2021 r. Odsetek ten sukcesywnie rośnie od stycznia 2021 r., kiedy  4 proc. higienistek nie pracowało, zaś według sondaży w lutym 5 proc. higienistek nie było zatrudnionych.

- Ponieważ szczepionki są szerzej dostępne i dzieci wracają do szkoły, mamy nadzieję, że to zmieni sytuację - powiedziała Rachel Morrissey, analityk badawczy ADA Health Policy Institute.

Nowe dane to wyniki ankiety ADA i ADHA przeprowadzonej w pierwszym tygodniu marca, która objęła 1146 respondentów. Ponad połowa ankietowanych była już zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Wśród higienistek stomatologicznych, które były bezrobotne w pierwszym tygodniu marca 2021 r., 65 proc. nie pracowało dobrowolnie, w porównaniu z początkiem października było ich  59 proc. Około połowa higienistek dentystycznych dobrowolnie nie pracujących w marcu miała 55 lat lub więcej. Osoby poniżej 35 roku życia stanowiły zaledwie 15 proc. tej grupy.

Brak opieki nad dziećmi w godzinach pracy była głównym problemem higienistek dentystycznych w wieku od 35 do 44 lat, zauważyła Morrissey.