PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Widmo rosnącego VAT krąży nad branżą

miro
17-09-2013, 00:01
Widmo rosnącego VAT krąży nad branżą Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu
W sprawie VAT są dwie informacje. Jedna dobra i jedna zła. Dobra to ta, że co najmniej do 2015 r. stawka VAT na materiały i sprzęt, wykorzystywane w usługach w zakresie ochrony zdrowia, nie powinien wzrosnąć z 8 do 23 proc. Zła, to taka, iż prawdopodobnie do 2016 r. VAT pozostanie na dotychczasowym poziomie, chociaż rząd, wprowadzając podwyżkę z 7 do 8 proc. i z 22 do 23 proc., obiecywał, że począwszy od 2014 r. podatek ten powróci do uprzednich, niższych wartości. Czy przez najbliższych kilkanaście miesięcy będziemy żyć w niepewności?
Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu: W związku z tym, że Ministerstwo Finansów nie zgadza się z interpretacją Komisji Europejskiej dotyczącą możliwości stosowania obniżonej stawki VAT na wyroby medyczne, przewidywany przez doradców podatkowych dalszy scenariusz wydarzeń zakłada, że KE najprawdopodobniej skieruje sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo Trybunału, wszystko wskazuje na to, że prędzej, czy później Polska zostanie zmuszona do podwyższenia stawki VAT na znaczną część wyrobów medycznych. 

Oczywiście dla tych podmiotów, które świadcząc usługi medyczne podlegają przedmiotowemu zwolnieniu z podatku VAT - wzrost stawki podatku będzie dodatkowym kosztem.

 

infoDENT24.pl: Czy w istniejącej sytuacji rynkowej należy oczekiwać korekty cen przez producentów i dystrybutorów sprzętu stomatologicznego i czy korekta ta oznaczać będzie zauważalny wzrost cen oferowanych produktów?
Andrzej Sugajski: Trudno oczywiście przesądzić jaką, w wyniku zmian stawki VAT, strategię cenową przyjmą producenci. Warto jednak podkreślić, że rozwój leasingu operacyjnego w finansowaniu ochrony zdrowia powinien wpłynąć na zwiększenie dostępności placówek medycznych do finansowania, a tym samym możemy mieć do czynienia ze wzrostem popytu na wyroby medyczne.
Ponadto upowszechnienie leasingu operacyjnego z tzw. wysoką wartością resztową, czyli tą częścią kapitału, która nie jest spłacana w okresie umowy leasingu, może sprawić, iż placówki medyczne nie będą zainteresowane nabywaniem sprzętu medycznego, a jedynie jego używaniem. Przy takim rozwiązaniu bowiem ryzyko związane nie tylko ze sprawnym funkcjonowaniem, ale i następnie zagospodarowaniem sprzętu po okresie jego używania, bierze na siebie właściciel sprzętu, czyli leasingodawca.

 

infoDENT24.pl: Ograniczane inwestycje, ze względu na skutki trwającego kryzysu, a więc i malejący popyt, wymuszają redukcję cen. Czy takie działanie, zapewne poniżej rentowności, jest możliwe w dłuższym okresie?
Andrzej Sugajski: Badania przeprowadzone przez firmę Deloitte wskazują, iż leasingiem sprzętu medycznego coraz częściej interesują się przychodnie, centra medyczne, a nawet szpitale, a nie jak to było dotychczas jedynie małe gabinety lekarskie. W ocenie firmy Deloitte trend ten jest wspomagany przez rozwój prywatnej opieki medycznej oraz konieczność wymiany przez większe placówki sprzętu medycznego na nowy. Zmiany wymuszają nowe wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia świadczeniodawcom związanym umową z NFZ, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z czerwca ubiegłego roku.
Eksperci Deloitte prognozują, iż w 2017 r. firmy leasingowe przekażą w leasing sprzęt medyczny o wartości ponad 2,5-krotnie większej niż w 2012 roku. Opierając się na tych prognozach należy założyć, że popyt na finansowanie w formie leasingu nie będzie malał, ale znacząco wzrośnie.

SŁOWA KLUCZOWE
Andrzej Sugajski   ekspert_infodent24pl  

POLECAMY W SERWISACH