PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

We Francji brakuje lekarzy dentystów

Autor: miro • Źródło: ms
27-01-2021, 13:02
We Francji brakuje lekarzy dentystów Departament Allier (źródło: Wikipedia)
Liczba dentystów we francuskim departamencie Allier od 2000 r. spadła o 12 proc. Władze przeznaczają po 20 tys. euro na wsparcie dentystów, którzy zechcą pracować w regionie.

- Odejście na emeryturę osób z wyżu demograficznego jest już za nami, a średni wiek praktykujących dentystów to 49 lat. Mamy tylko 13 dentystów mających ponad 65 lat, czyli w wieku emerytalnym. Trend, który jest tak dokuczliwy nie będzie narastał. W naszym rejonie brakuje od 50 do 70 praktykujących dentystów – mówi Philippe Barlet, prezes stowarzyszenia dentystów w departamencie Allier.

Według Philippe'a Barleta liczba praktykujących lekarzy dentystów może ponownie powoli rosnąć. Na razie sytuacja nie jest wesoła. W 2000 r. stomatologów było 200, obecnie tylko 176. W Allier jest 51 dentystów na 100 tys. mieszkańców. Średnia krajowa to 67.

Utworzono specjalny fundusz, zasilany pieniędzmi rządowymi i władz departamentu, aby przyciągnąć nowych dentystów. W przypadku departamentu Allier, praktykujący dentysta otrzyma pomoc w wysokości 20 tys. euro na osiedlenie się np. w Prémilhat w aglomeracji Montluçon. Warunkiem otrzymania wsparcia, jest prowadzenie praktyki przez co najmniej 5 lat na obszarach słabo rozwiniętych. Tymczasem koszt wyposażenia gabinetu dentystycznego to wydatek rzędu 200 – 280 tys. euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog  

POLECAMY W SERWISACH