PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wartość rynku usług stomatologicznych w Polsce wg PMR

Autor: miro • Źródło: ms
18-11-2021, 11:29
Wartość rynku usług stomatologicznych w Polsce wg PMR PMR o rynku usług stomatologicznych (fot.. Unsplash)
Wartość sprzedaży usług stomatologii zachowawczej, ortodoncji i protetyki z implantologią, wyniosła w 2020 r. 8,6 mld zł (segment publiczny i prywatny) – ocenia PMR w raporcie „Rynek usług stomatologicznych w Polsce, analiza i prognoza rozwoju na lata 2021-2026”.
  • Rynek usług stomatologicznych w Polsce jest jednym z najszybciej rosnących rynków w Europie.
  • Pojawienie się pandemii COVID-19 w Polsce w pewnym sensie wywróciło rynek usług stomatologicznych do góry nogami.
  • W przypadku niektórych usług stomatologicznych odsetek pacjentów był w I połowie 2021 r. był taki sam, jak w całym 2020 r.

Pandemia wprowadziła regres w branży stomatologicznej 

W 2020 r., ze względu na pandemię,  zanotowano spadek sprzedaży o 24 proc. rok do roku.

Restrykcje związane z COVID-19 w Polsce w 2020 r. spowodowały konieczność zamknięcia wielu placówek stomatologicznych na okres co najmniej dwóch miesięcy. Część placówek działała w tym czasie jedynie w trybie interwencyjnym i ograniczyła przyjmowanie pacjentów do przypadków pilnych.

Usługi opłacane z kieszeni pacjenta napędzają rynek 

Rynek usług stomatologicznych w Polsce jest jednym z najszybciej rosnących rynków w Europie, głównie dlatego, że zdominowany jest przez podmioty prywatne.

Moda na ładny uśmiech

 Pojawienie się pandemii COVID-19 w Polsce w pewnym sensie wywróciło rynek usług stomatologicznych do góry nogami. Niemniej jednak niektóre nasilające się przed pandemią zjawiska będą aktualne także w długim terminie. Takim trendem jest wzrost popularności wzorców zdrowego i ładnego uzębienia. Równe i piękne zęby stają się jednym z wyznaczników statusu społecznego. Obecnie estetyka jest bowiem główną przyczyną noszenia aparatów ortodontycznych.

W ostatnich latach obserwowano bardzo duże zainteresowanie świadczeniami z tego zakresu, co dodatkowo wspierało otoczenie makroekonomiczne. W 2020 r. trend ten został chwilowo zahamowany przez trwającą pandemię. Jednakże, o jego sile świadczyć mogą zmiany w zachowaniach pacjentów w I połowie 2021 r.

Odbicie rynku stomatologicznego w I półroczu 2021 r. 

Badanie przeprowadzone przez PMR 16-19 sierpnia 2021 r. na reprezentatywnej próbie 1 006 dorosłych Polaków ukazuje zachowania pacjentów w nowej rzeczywistości oraz istotne zmiany ich preferencji w kontekście korzystania z poszczególnych świadczeń w ramach usług stomatologicznych.

W I połowie 2021 r. doszło do znacznego wzrostu odsetka korzystających z poszczególnych usług stomatologicznych w Polsce. W przypadku niektórych usług odsetek korzystających był w I połowie 2021 r. był taki sam, jak w całym 2020 r. Wskazuje to na „odrodzenie” na rynku usług stomatologicznych w Polsce.

Więcej: PMR

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PMR   kondycja branży dentystycznej  

POLECAMY W SERWISACH