• W Polsce zarobki dentysty mogą sięgać 20 - 30 tys. miesięcznie. Czy to dużo?
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie to dobry kraj do prowadzenia międzynarodowej kariery przez dentystów. Dlaczego?
  • W Norwegii dentysta ma wysokie stawki, ale to nie najlepszy kierunek, aby odłożyć większe pieniądze.     

Czy dentysta w Polsce zarabia mało?  

To oczywiście zależy od skali porównawczej. Zarobki dentystów w niektórych państwach mogą szokować osoby, które w Polsce zarabiają minimalną pensję. Nie są to jednak niebotyczne pieniądze dla znających dobrze branżę stomatologiczną.

W naszej bazie ofert pracy jobDENT co i raz pojawiają się oferty pracy ze stawką na poziomie 20 - 30 tys. zł. Rzecz w tym, że takie pieniądze proponuje się wykwalifikowanym specjalistom np. implantologom i najczęściej jako procent od wpływu.

Lista WHO podaje stawki średnie, a więc takie, które w Polsce w stomatologii komercyjnej oscylują wokół 5 - 7  tys. zł.

Państwa, w których dentyści zarabiają najwięcej 

10. Norwegia
Średnia roczna pensja dentystów wynosi 418,95 tys. zł. W kraju tym istnieje duże zapotrzebowanie na pracę dentystów, co przekłada się na wysokie wynagrodzenia. Zabiegi stomatologiczne dla dzieci są bezpłatne, pokrywane przez państwo. Norwegia jest jednak jednym z krajów, w których wysokie podatki i koszty utrzymania mogą mieć wpływ na proces podejmowania decyzji o podjęciu tutaj pracy.

9. Irlandia
Średnia roczna pensja dentystów wynosi 295,2 tys. zł. Wielu brytyjskich dentystów decyduje się na wyjazd do Irlandii ze względu na wyższe zarobki. W Irlandii dentyści mogą łączyć prywatne usługi ze świadczeniami na powszechne ubezpieczeni zdrowotne.

8. Zjednoczone Emiraty Arabskie
Rozpoczęcie praktyki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest prawdopodobnie najłatwiejsze i najszybsze dla dentystów. Praktykę można tutaj rozpocząć już dwa miesiące po zdaniu odpowiednich egzaminów licencyjnych. Opłaty egzaminacyjne są symboliczne, a wymagania dotyczące doświadczenia zawodowego - niskie: dwa lata dla stomatologów ogólnych i trzy lata - dla specjalistów. Proces wizowy jest dość prosty. Wynagrodzenia należą do wysokich, zaczynają się od 150 tys. zł, średnio wynoszą 300 tys. zł - co ważne - są wolne od podatku. Dentyści cieszą się tutaj dużą ilością płatnych urlopów.

7. Nowa Zelandia
Procedura uzyskania zezwolenia na prace przez dentystę jest kilkustopniowa, dość skomplikowana. Średnia roczna pensja dentystów w tym kraju wynosi 331,65 tys. zł. Dentyści z największym doświadczeniem zazwyczaj zarabiają powyżej 1 mln zł rocznie.

6. Australia
Średnia roczna pensja dentystów wynosi tutaj 331,90 tys. zł. W Australii dentyści są jednymi z najlepiej zarabiających, jeśli nie najlepiej zarabiającymi specjalistami w medycynie. Ich zarobki przewyższają uposażenia prawie każdego innego lekarza. Aby tam praktykować, należy uzyskać licencję i rejestrację od Dental Board of Australia. Nie jest to możliwe dla zagranicznego absolwenta stomatologii, dopóki nie zda egzaminów ADC lub nie ukończy dwóch lat nauki i nie uzyska wykształcenia w lokalnej akredytowanej szkole dentystycznej.

 

5. Szwajcaria
Średnia roczna pensja dentystów wynosi 435,60 tys. zł. Ten kraj wyjątkowo dba o zdrowie jamy ustnej i zębów obywateli. Wynagrodzenie dentystów jest stosunkowo wysokie, jak w przypadku większości miejsc pracy w Szwajcarii.

4. Wielka Brytania
Zagraniczni dentyści mogą praktykować w Wielkiej Brytanii po zdaniu egzaminu ORE (przeprowadzanego przez General Dental Council). Średnia pensja dla dentystów wynosi tutaj 353,87 tys. zł.

3. Kanada
Średnia roczna pensja dla dentystów wynosi 368,10 tys. zł. Dentyści w tym kraju są dobrze wynagradzani za swoje leczenie i usługi także w publicznej opiece zdrowotnej. Większość prowincji zapewnia bezpłatną opiekę dzieciom i osobom starszym stojącą na wysokim poziomie. Kanada ma 16 tys. praktykujących dentystów - w porównaniu z innymi krajami w Europie niewiele.

2. Stany Zjednoczone Ameryki
Średnia roczna pensja dentystów wynosi 658,53 tys. zł. Asystenci dentystyczni i higieniści stomatologiczni, nie mogą tutaj praktykować samodzielnie. W rezultacie w USA jest doskonałe, ale często zbyt drogie leczenie i nie ma tam przystępnych cenowo usług dla niższych klas społecznych.

1. Hiszpania
Średnia roczna pensja dentystów wynosi 792 tys. zł. To znacząca różnica w porównaniu z innymi krajami. Nic dziwnego, że coraz więcej dentystów przeprowadza się do Hiszpanii. Nie tylko przyciąga ich wysoka pensja (prawie dwukrotnie wyższa niż np. w Szwajcarii), kraj ten ma stosunkowo niskie podatki i niskie koszty życia. Z tego względu jest to najlepszy kraj do praktykowania stomatologii.