PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Lublinie 18. centrum stomatologiczne Medicover. O wyglądzie kawiarni

Autor: nieck • Źródło: Medicover Stomatologia
05-12-2022, 13:26
W Lublinie 18. centrum stomatologiczne Medicover. O wyglądzie kawiarni Centrum Medicover Stomatologia w Lublinie Fot. Medicover
Pierwsze w Lublinie centrum stomatologiczne Medicover Stomatologia przyjmuje już pacjentów. Podobnie jak otwarte w Warszawie, Łodzi i Trójmieście bardziej przypomina kawiarnię niż klinikę stomatologiczną.
  • W Lublinie powstało centrum stomatologiczne Medicover Stomatologia, to już 18. z kolei w Polsce. Wystrój tego miejsca przeczy schematom wyobrażeń o klinice dentystycznej
  • W projektowaniu centrum wiele uwagi skupiono na designie przestrzeni, który ma dbać o komfort pacjenta. Usunięto tzw. stresory, czyli elementy, które mogą potęgować dyskomfort pacjenta np. zbyt jasne światło, ciszę, dźwięk wierteł i nieprzyjemny „dentystyczny” zapach
  • W Medicover Stomatologia pracują specjaliści z najważniejszych dziedzin stomatologii, więc pacjent może rozwiązać różne problemy w jednej placówce

Oswajanie dentofobii. W ramach Rytuału Uśmiechu

W Lublinie otwarto właśnie pierwsze w mieście centrum stomatologiczne Medicover Stomatologia, które zostało stworzone z wykorzystaniem koncepcji „Rytuału Uśmiechu”. Podobne miejsca działają już m.in. w Warszawie, Łodzi i Trójmieście.

Od innych centrów w mieście, nową lokalizację przy ul. Spokojnej 2 odróżnia to, jak została zaprojektowana. Twórcy sięgnęli do designu, który charakterystyczny jest nie dla przestrzeni medycznych, a kawiarni czy hotelowych lobby. Widać to chociażby w poczekalni, która tu stała się swoistą strefą relaksu.

Przestrzeń wypełniono fotelami i niskimi stolikami. W centralnym punkcie ustawiono natomiast „common table”, czyli stół społeczny znany z kawiarni. Nad wszystkim natomiast góruje biblioteczka, w której można znaleźć kilkaset pozycji do poczytania na miejscu. Ponadto, kawiarniany klimat podkreślono ogólnodostępnym stoiskiem, przy którym można zaparzyć kawę.

Historia Lublina. W gabinecie u dentysty

Nie zabrakło też mocnych lokalnych akcentów, typowych dla miejsc powstających w „Rytuale Uśmiechu”. Na ścianach centrum można znaleźć aż 21 zdjęć pokazujących Lublin na przestrzeni ostatnich 100-lat. Wśród archiwalnych zdjęć pojawiają się te pokazujące m.in.: panoramę Lublina w 1943 r., budynek żydowskiej Szkoły Talmudycznej Jesziwas Chachmej, Ogród Saski na przełomie lat 30-tych i 40-tych, pałac Krawiecki czy przedwojenny widok na cukrownię.

Nie brakuje też zdjęć z czasów II Wojny Światowej, a także fotografii z dwudziestolecia międzywojennego, np. Krajowej Fabryki Samochodów E. Plage, T. Laśkiewicz, czy Rzeźni Miejskiej w 1929 r. Sporo miejsca poświęca się także społeczności żydowskiej miasta. Wszystkie te elementy pojawiają się nieprzypadkowo.

Stresory usunięte. Przestrzeń relaksu w poczekalni stomatologicznej

– Nowe centrum ma pomóc pacjentom nie tylko w leczeniu, ale także w zrelaksowaniu się przed wizytą. Jego zadaniem jest m.in. przełamanie stereotypów związanych z dentystą, a przez to pokazanie mieszkańcom regionu, zwłaszcza cierpiącym na dentofobię, czyli lęk przed stomatologiem, że można leczyć się w miejscu, które zapewnia komfort emocjonalny – mówi Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia.

– Każdy centymetr centrum przy ul. Spokojnej 2 został zaprojektowany w taki sposób, aby nie kojarzył się z typowym dentystą. Widać to w zaskakującym designie przestrzeni, ale także w trosce o zmysły. Zadbaliśmy bowiem o to, aby z poczekalni zniknęły tzw. stresory, czyli elementy, które mogą potęgować dyskomfort pacjenta np. zbyt jasne światło, cisza, dźwięk wierteł czy nieprzyjemny „dentystyczny” zapach – dodaje.

I faktycznie, światło w poczekalni jest przytłumione, tak samo jak w kawiarni, w dodatku ma ciepłą, żółtawą barwę, która nie drażni oczu. Z głośników płynie tu jazz, a przyjemny zapach zapewnia aromaterapia. – Zwykle jest tak, że koncepcje centrum zleca się projektantom wnętrz, w Lublinie sięgnęliśmy natomiast do wiedzy i doświadczenia psychologów, specjalistów od sensoryki czy architektów, którzy tworzą miejsca niemedyczne. To nowe podejście do tego typu przestrzeni – dodaje.

Kompleksowa opieka stomatologiczna. W jednym centrum

Zresztą przejawia się ono nie tylko w aranżacji, ale także w dostępnym tu leczeniu. Zamiast wybranych specjalistów, Medicover Stomatologia zgromadził pod jednym dachem lubelskiego centrum ekspertów ze wszystkich najważniejszych dziedzin stomatologii. Oznacza to, że pacjent może rozwiązać różne problemy w obrębie jednego centrum.

Na powierzchni 422 m kw. sieć utworzyła aż 8 gabinetów. Mieszkańcy regionu mogą tutaj skorzystać z usług m.in. stomatologii zachowawczej, endodoncji, ortodoncji, implantologii, chirurgii stomatologicznej, a także stomatologii dziecięcej. Na miejscu przyjmuje też fizjoterapeuta stomatologiczny, który pomaga pacjentom m.in. z bruksizmem oraz logopeda i psycholog dziecięcy. Ten ostatni wspiera najmłodszych podczas wizyt.

– Dostęp do dentystów różnych specjalizacji to kluczowy element, który ma zapewnić pacjentom komfort. W ten sposób jesteśmy w stanie rozwiązywać różne problemy stomatologiczne w jednym miejscu. Co więcej, nie narażamy pacjentów na stres związany chociażby z konsultacją poza centrum – mówi Marcin Mazurkiewicz, kierownik centrum Medicover Stomatologia Spokojna 2.

– To szczególnie ważne zwłaszcza dla osób, które, aby udać się do dentysty, musiały przełamać swój lęk. Niezwykle istotne jest także to, że w obrębie jednego centrum, niezależnie od specjalisty, pacjent ma zapewniony ten sam standard opieki, który ma na uwadze jego zdrowie, ale także komfort emocjonalny – dodaje.

Narkoza, na wyciągnięcie ręki

Ten ostatni przy ul. Spokojnej 2 zapewnia także technologia. Medicover Stomatologia zgromadził w swoim centrum rozwiązania, dzięki którym leczenie jest nie tylko sprawniejsze, ale przede wszystkim dokładniejsze i bezbolesne. I tak, nowa lokalizacja sieci dysponuje własną pracownią diagnostyki obrazowej.

Postęp leczenia dokumentuje się natomiast w specjalnym „photo roomie”. Ponadto, do dyspozycji pacjentów są także narkozy i sedacja. Standardowe wyciski w masie zastąpiono tu natomiast skanerami 3D, które tworzą cyfrowy obraz jamy ustnej na ekranie komputera. Leczenie z kolei jest oparte na specjalnym planie, dzięki któremu pacjent zna każdy etap terapii.

Centrum w Lublinie jest już 18. w Polsce, które otwarte zostało w koncepcie „Rytuału Uśmiechu”. 9 takich centrów można znaleźć już w Warszawie, m.in. w Fabryce Norblina czy na placu Konstytucji. Lokalizacje tego typu działają także m.in. w Toruniu, Gdyni, Gdańsku czy Bielsku-Białej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie stomatologiczne   Medicover  

POLECAMY W SERWISACH