PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

VAT bez zmian co najmniej do 2015 r.

02-09-2013, 00:02
VAT bez zmian co najmniej do 2015 r. (foto: sxc.hu)
VAT bez zmian co najmniej do 2015 r. (foto: sxc.hu)
W sprawie VAT są dwie informacje. Jedna dobra i jedna zła. Dobra to ta, że co najmniej do 2015 r. stawka VAT na materiały i sprzęt, wykorzystywane w usługach w zakresie ochrony zdrowia, nie powinien wzrosnąć z 8 do 23 proc. Zła, to taka, iż do 2016 r. VAT pozostanie na dotychczasowym poziomie, chociaż rząd, wprowadzając podwyżkę z 7 do 8 proc. i z 22 do 23 proc., obiecywał, że począwszy od 2014 r. podatek ten powróci do podstawowych niegdyś wartości.

Komisja Europejska stoi na stanowisku, że z obniżonej stawki VAT korzystać mogą tylko dostawcy sprzętu medycznego, sprzętu pomocniczego oraz pozostałych urządzeń wykorzystywanych zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności, przeznaczonego wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne (łącznie z naprawami takich towarów).

KE wydała 24 stycznia 2013 r. opinię, z której wynika, że Polska, stosując obniżoną stawkę VAT m.in. w przypadku: dostaw sprzętu medycznego, który nie jest przeznaczony do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne - uchybiła ciążącym na niej zobowiązaniom.

Rząd polski zapowiada, że - póki co - nie zamierza ulegać naciskom KE i nie planuje objęcia  sprzętu medycznego podstawową stawką VAT. Takie stanowisko przedstawił m.in. w Sejmie Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, który odpowiadał na interpelację poseł Małgorzaty Adamczak w sprawie stawek VAT na sprzęt medyczny (znak: SPS-023-17911/13). Z jego wypowiedzi wynika, że do końca  2013 r. nie powinno być żadnej inicjatyw legislacyjnej w tym względzie, a skoro tak, to w całym 2014 r. stawka VAT pozostanie na dotychczasowym poziomie. Pytanie na jak długo wystarczy Polakom siły, aby nie ulegać naciskom urzędników z Brukseli?

Zrezygnowanie z preferencyjnej stawki VAT oznaczałoby np., iż przy zakupach sprzętu i materiału medycznego o wartości 100 tys. zł, co nie jest ewenementem przy realizowaniu programu inwestycyjnego, należałoby wyłożyć dodatkowo 15 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   opodatkowanie   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH