• Kamień nazębny usunąć można tylko w gabinecie stomatologicznym
  • Walka z kamieniem nazębnym domowymi sposobami np. za pomocą sody oczyszczonej i węgla aktywowanego - kiepskim pomysłem
  • Ceny skalingu i piaskowania zaczynają się od 90, a kończą na 300 zł

Skaling i piaskowanie - zalecane zabiegi raz na pół roku

Skaling i piaskowanie wchodzą w skład zabiegów higienizacji zębów i służą przywracaniu im świeżego i czystego wyglądu. Nie jest jednak tak, że może je zignorować ten, kto – owszem – chce mieć zdrowe zęby, ale niekoniecznie już dba o ich olśniewający blask. W przypadku wspomnianych dwóch zabiegów bowiem   nie o estetykę chodzi przede wszystkim.

Skaling i piaskowanie są zabiegami uzupełniającymi się i oba za cel biorą sobie kamień nazębny i płytkę bakteryjną (w zasadzie ten pierwszy) oraz przebarwienia na zębach (głównie ten drugi).

Ze względu na różnice w efekcie oczyszczającym, uzależnionym m.in. od stopnia stłoczenia zębów stomatolog dobiera odpowiednią technikę, dostosowaną do pacjenta.

Nie ma takiej metody szczotkowania zębów, aby nie zaistniała konieczność poddawania się okresowemu skalingowi lub piaskowaniu. Jedni będą potrzebować tych procedur raz na pół roku, innym wystarczy coroczne powtórzenie zabiegu.

Skaling i piaskowanie chronią przed problemami 

Kamień najczęściej pojawia się po wewnętrznej stronie zębów, a to utrudnia dostrzeżenie problemu. Najpierw uwidacznia się kamień naddziąsłowy, a następnie pod dziąsłami. Ten drugi jest znacznie bardziej niebezpieczny, ponieważ w zaawansowanych stadiach może doprowadzić nawet do paradontozy.

Symptomem problemów jest krwawienie podczas szczotkowania zębów, nieprzyjemny zapach z ust, nieregularny w formie, żółtawy lub brązowawy osad na szkliwie.

Skaling czy pisakowanie?

Czym jednak różni się skaling od piaskowania? Skaling jest w stanie usunąć z powierzchni zęba powierzchniowe przebarwienia, ale także grube złogi kamienia nazębnego. Wykorzystywany jest do usuwania zarówno kamienia naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego.

Skaling może być przeprowadzony z zastosowaniem ultradźwięków, lasera,  specjalnych roztworów chemicznych, ale także przy użyciu specjalnego dłuta i pilników.

Piaskowanie natomiast usuwa w zasadzie tylko powierzchniowe osady oraz przebarwienia, np. po winie, kawie, czy papierosach. Dobrze się jednak sprawdza nawet w bardzo trudnodostępnych szczelinach, więc może być uzupełnieniem skalingu.

Oba zabiegi w zasadzie są bezbolesne

Skaling i piaskowanie - wskazania

24 godziny po zabiegu nie powinno spożywać się pokarmów oraz napojów barwiących szkliwo m.in.: czerwonego wina, kawy, herbaty, jagód, buraków. Palacze powinni powstrzymać się od palenia tytoniu.

Skaling i piaskowanie zębów w zasadzie są dla każdego. Powinny jednak wykazywać zwiększoną czujność osoby np. z obniżoną krzepliwością krwi, cierpiący na choroby nerek, astmę, z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, czy mające alergię na środki chemiczne zawarte w piasku.

Skaling i piaskowanie vs. domowe sposoby 

W internecie można znaleźć przepisy na wszystko, a zatem także na domową walkę z kamieniem nazębnym. W takim przypadku polecane są mieszaniny: sody oczyszczonej, oleju kokosowego lub węgla aktywowanego i wody. Innym rozwiązaniem jest płukanie jamy ustnej roztworem octu jabłkowego.

Zarówno soda oczyszczona, jak i węgiel aktywowany posiadają właściwości ścierne, uszkadzające szkliwo podczas szczotkowania. Z kolei ocet jabłkowy ma właściwości demineralizacyjne. Jego stosowanie przyczynia się do kwasowej erozji szkliwa. Najłagodniejszym wymiarem kary stosowania tych specyfików jest nadwrażliwość zębów.

Skaling i piaskowanie ceny w miastach wojeódzkich

Ceny zabiegów skalingu i piaskowania nie różnią się drastycznie w poszczególnych miastach wojewódzkich. Ze względu na powszechną dostępność tego typu świadczeń, z pewnością w każdym większym mieście można znaleźć gabinet, w którym cena usługi będzie o 50 – a nawet 60 proc. niższa od średniej na lokalnym rynku.

Pamiętać jednak należy, że często skaling i piaskowanie łączy się z innymi zabiegami higienizacyjnymi, chociażby obejmującymi polerowanie oczyszczonych zębów, czy nakładanie na nie substancji ochronnych. Warto zatem zawczasu dowiedzieć się jaki pakiet usług obejmuje przedstawiana cena. Może się zdarzyć, na przykład, że superatrakcyjna oferta dotyczy oczyszczenia tylko jednego łuku, a więc należałoby ją pomnożyć przez dwa, aby uzmysłowić sobie wysokość ostatecznego rachunku.

Orientacyjne ceny skalingu i piaskowania w miastach wojewódzkich (w zł)

Białystok skaling 180 – 300 piaskowanie 170 - 280
Bydgoszcz skaling 100 - 170 piaskowanie 90 - 160
Gdańsk skaling 120 – 250 piaskowanie 110 - 240
Lublin  skaling 150 - 250 piaskowanie 140 - 190
Łódź  skaling 100 - 180 piaskowanie 100 – 160
Katowice skaling 178.61 piaskowanie 100 - 200
Kielce skaling 140 – 220 piaskowanie  130 – 210
Kraków skaling 150 - 200  piaskowanie 140 - 190
Olsztyn skaling 140 - 230 piaskowanie 140 - 230
Opole skaling 90 - 180 piaskowanie 90 - 180
Poznań skaling 100 - 200 piaskowanie 80 - 190
Rzeszów skaling 110 - 180  piaskowanie 90 - 170
Szczecin skaling 180 - 260 piaskowanie 160 - 250
Warszawa skaling 230 - 310 piaskowanie 200 - 290
Wrocław skaling 190 350  piaskowanie 180 - 280
Zielona Góra skaling 90 - 170 piaskowanie 80 - 170