• Na liście najatrakcyjniejszych państw, oferujących zagranicznym pacjentom leczenie stomatologiczne, znajduje się m.in. Polska
  • Za leczeniem w rajach stomatologicznych przemawiają m.in.: zdecydowanie niższy koszt leczenia niż w macierzystym kraju, opieka jednych z najlepszych w zawodzie lekarzy dentystów, ale także atrakcje turystyczne towarzyszące pobytowi za granicą 
  • Zagrożenia, wynikające z turystyki stomatologicznej, to m.in.: bariery komunikacyjne, brak specjalistycznej opieki po okresie podstawowego leczenia, ograniczony zakres odpowiedzialności kadry medycznej za ewentualne błędy, wysokie koszty ewentualnych procedur naprawczych 

Turystyka stomatologiczna ma się świetnie. Ryzyko, dość często towarzyszące leczeniu zębów poza ojczyzną, które w wielu medialnych relacjach pojawia się pod pojęciem syndromu „tureckich zębów”, nie jest w stanie zahamować rozwoju bardzo perspektywicznego rynku.

Z porównania cenników usług dentystycznych wynika, że dla pacjentów z takich państw jak USA, Wielka Brytania, Niemcy wyjazd za granicę do dentysty oznaczać może obniżkę w kosztach restytucji uzębienia nawet o 90 proc. To ma szczególne znaczenie, gdyż leczenie stomatologiczne, podejmowane w ramach turystyki medycznej, należy do szczególnie kosztowanych. Procedury, z których korzystają turyści za granicą - niejednokrotnie w rodzinnych krajach pacjentów przekracza (w przeliczeniu) sto tysięcy złotych.

Korzyści z turystyki stomatologicznej

Zdecydowanie niższy koszt leczenia niż w macierzystym kraju.

Atrakcje turystyczne towarzyszące podróży do rajów stomatologicznych takich jak: Meksyk, Kostaryka, Węgry, Tajlandia.

Opieka jednych z najlepszych w zawodzie lekarzy dentystów, którzy nierzadko kończą prestiżowe szkolenia w prestiżowych światowych ośrodkach kształcących specjalistów m.in. z chirurgii stomatologicznej.

Możliwość zawiązania przyjaźni z rodakami, którzy także za cel podróży obrali sobie restytucję uzębienia.

Zagrożenia wynikające z turystyki stomatologicznej

Bariery komunikacyjne. Chociaż wielu dentystów mówi w językach ojczystych osób leczonych, nie można wykluczyć nieporozumień powstałych w trakcie omawiania skomplikowanych procedur dentystycznych, a to bardzo niebezpieczna sytuacja, zagrażająca zdrowiu pacjentów.

Brak specjalistycznej opieki po okresie leczenia. Ze względu na – z reguły - inwazyjne zabiegi wykonywane w ramach planu leczenia, zazwyczaj niezbędna jest specjalistyczna kontrola po zakończeniu procedur stomatologicznych. Z tego względu duża odległość może być istotnym przeciwskazaniem podejmowania leczenia za granicą.

Ograniczony zakres odpowiedzialności za ewentualne błędy. W przypadku komercyjnego leczenia stomatologicznego, realizowanego za granicą, skuteczność dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia jest dość niska.

Wysokie koszty procedur naprawczych. W przypadku znalezienia kliniki, która podjęłaby się terapii naprawczej, jej koszt może zdecydowanie przewyższać to co należałoby wydać, gdyby pierwszym wyborem było leczenie w kraju.

Długi czas realizowania procedur stomatologicznych. Podróż za granicę wiąże się z koniecznością zarezerwowania na leczenie co najmniej kilku dni (częściej kilkunastu). To czas, który wiąże się z koniecznością pokrycia szeregu dni pobytu w hotelach. Trzeba jednak przyznać, że z reguły nie są to jednak najistotniejsze składowe „inwestycji w uzębienie” (tak jak ceny biletów lotniczych).

Ograniczone finansowanie leczenia. W przypadku leczenia za granicą są dość ograniczone sposoby kredytowania kosztownych procedur. Prawdą jest, że na rynku międzynarodowych usług stomatologicznych funkcjonują podmioty wyspecjalizowane w kredytowaniu zabiegów medycznych. Ich oferty nie należą do najtańszych. Z reguły są droższe niż w kraju rodzinnym pacjenta – turysty.

Poziom usług stomatologicznych. Kliniki wyspecjalizowane w obsłudze zagranicznych pacjentów z reguły prezentują znakomity poziom merytoryczny. Uwaga jednak. Bywa, że pacjenci, poszukujący możliwie najtańszej oferty, natrafiają na lecznice, w których standardy realizowanych świadczeń nie są najwyższe.

Tam najczęściej jeżdżą zagraniczni pacjenci

Według badań PwC turystyka dentystyczna w Europie rośnie o 10 – 15 proc. rocznie. Trend ten rośnie od 2013 r., kiedy to nowa dyrektywa UE umożliwiła pacjentom uzyskanie leczenia w państwie członkowskim, a następnie ubieganie się o zwrot kosztów (jeżeli obejmował go krajowy system opieki zdrowotnej).

Za firmą Qunomedical, która pomaga w znalezieniu najlepszego dentysty w zależności od potrzeb pacjenta - podajemy listę 10 państw, do których należałoby się udać na leczenie stomatologiczne. Qunomedical ocenia dentystów za pomocą zweryfikowanego rankingu Qunoscore, uwzględniającego m.in.: doświadczenie, kwalifikacje i jakość wykonanych zabiegów. 

Wiodące kierunki turystyki stomatologicznej:

10 Polska

Polska jest z pewnością jednym z kilku krajów europejskich, w których wszczepianie implantów realizowane jest według najlepszych unijnych standardów. Polskie lecznice, kierujące ofertę do zagranicznych pacjentów, dysponują jedną  z najlepszych infrastruktur medycznych opartych na nowoczesnym sprzęcie i wykorzystujących m.in. rozwiązania cyfrowe.

Dużą grupę zagranicznych turystów stomatologicznych tworzą Niemcy oraz Polacy na stałe mieszkający poza ojczyzną, głównie w Wielkiej Brytanii.

9 Dubaj

Dubaj znalazł się na szczycie listy TripAdvisor w 2022 r. pod względem najpopularniejszego celu podróży. Kraj ten jest znany jako cel turystyki luksusowej, przy czym turystyka medyczna ma w tym obszarze coraz większe znaczenie. Do Dubaju najczęściej podróżują: Brytyjczycy, Niemcy, Amerykanie, Austriacy i Szwajcarzy.

Z pewnością nie jest to najtańsze miejsce na turystykę dentystyczną, ale tutaj właśnie funkcjonuje wyjątkowo dużo znakomicie wykwalifikowanych dentystów. Wiele klinik, które odnoszą największe sukcesy na całym świecie, właśnie w Dubaju otworzyło swoje oddziały. Są to gabinety stomatologiczne nastawione na obsługę zamożnej klienteli.

8 Hiszpania

Hiszpański rynek stomatologiczny słynie z jakości i przystępności cenowej świadczeń stomatologicznych. Może nie jest tutaj tak tanio jak w Polsce lub Węgrzech, ale stosunkowo niewielka różnica w cenie sprawia, że wielu pacjentów, marzących o wygrzewaniu się na słońcu w oczekiwaniu na zabieg, wybiera Hiszpanię. Wśród nich jest duża grupa Brytyjczyków, Irlandczyków i Niemców.

7 Tajlandia

Tajlandia ma wiodące na świecie placówki dentystyczne – niektóre są wielostanowiskowe. Dużą część spośród pacjentów podróżujących do klinik dentystycznych w Tajlandii stanowią  Australijczycy i Nowozelandczycy, ale wielu jest także Kanadyjczyków i Amerykanów.

Większość dentystów pracujących w Tajlandii szkoliła się za granicą przed powrotem do ojczyzny.

Tajlandia jest domem dla dużej grupy placówek dentystycznych akredytowanych przez Joint Commission International (JCI). Oferują one kompleksowe usługi dentystyczne, w tym stomatologię sedacyjną dla pacjentów obawiających się poważnych zabiegów dentystycznych.

6 Niemcy

Niemcy są znane jako jeden z wiodących krajów europejskich pod względem jakości implantów dentystycznych. 

Podróżujący tutaj pacjenci mają zapewnioną opiekę doświadczonych chirurgów stomatologicznych, stosujących w codziennej pracy najlepsze materiały i najnowocześniejszy sprzęt. To duże atuty w zapewnieniu bezbolesnego, szybkiego i bezproblemowego leczenia. Niemcy nie są najtańszym krajem do wszczepiania implantów dentystycznych, jednak wielu pacjentów wybiera ten kraj ze względu na znakomitą jakość leczenia.

5 Meksyk

Meksyk jest mekką stomatologiczną, oczywiście głównie dla Amerykanów. Dla mieszkańców stanów graniczących z Meksykiem, takich jak Teksas i Kalifornia, przybycie do Cancun lub Peurto Vallarta jest zdecydowanie łatwiejsze i oczywiście tańsze niż znalezienie odpowiedniego dentysty na terenie rodzimego stanu.

Uwaga jednak, opieka stomatologiczna w Meksyku jest tańsza niż w USA także z tego względu, że w przeciwieństwie do swoich amerykańskich kolegów meksykańscy dentyści nie muszą płacić za ubezpieczenie od błędów w sztuce lekarskiej. Ceny tutaj są niższe, także dlatego, że z reguły nie obciąża ich obsługa kredytów zaciągniętych na okres nauki.

4 Czechy

Korzyści z posiadania implantu dentystycznego wszczepionego w Czechach to fantastyczne standardy opieki medycznej i niskie ceny. Kraj ten jest wysoko plasowany jeśli chodzi o wskaźnik: jakość do ceny. W Pradze wielu najbardziej wykwalifikowanych dentystów w kraju zbudowało luksusowe kliniki.

Kraj ten jest znakomicie skomunikowany z resztą Europy jeśli chodzi o połączenia lotnicze.  

3 Chorwacja

Chorwacja zajęła w 2022 r. pierwsze miejsce na liście stomatologicznych destynacji. Kraj staje się fenomenem, przyciągającym rocznie ponad 18 mln turystów. Coraz większy odsetek z tej grupy stanowią osoby nastawione na turystykę medyczną.

Większość wiodących klinik koncentruje się w Zagrzebiu i Splicie. Wszyscy lekarze mówią dobrze po angielsku.

2 Węgry

Węgry są dobrze znane z usług medycznych, w tym ze znakomicie prosperującego sektora stomatologicznego. Wielu podróżnych, przyjeżdżających do Węgier, decyduje się na chirurgię dentystyczną, w tym na implanty. 

W Budapeszcie funkcjonują jedni z najlepszych specjalistów od implantów dentystycznych. Pojedynczy implant dentystyczny może tutaj kosztować połowę stawki obowiązującej w Wielkiej Brytanii (po uwzględnieniu już cen biletów lotniczych i kosztów pobytu w hotelu). 

1 Turcja

Na terenie Turcji do dyspozycji pacjentów jest wiele znakomitych klinik ortodontycznych i stomatologii estetycznej.

Turyści zarówno z Ameryki Północnej, jak i z wielu europejskich krajów podróżują do Turcji, aby korzystać z ofert realizowanych przez znakomicie przygotowanych do zawodu chirurgów dentystycznych. Ważne, że ich oferta należy do jednych z najtańszych w Europie.

Rząd turecki jest jednym z najbardziej aktywnych w promowaniu turystyki medycznej. Mocno promowane są wolne od VAT strefy opieki zdrowotnej dla zagranicznych turystów medycznych.

Rozwojowi turystyki stomatologicznej w Turcji nie przeszkadza nawet ukute powiedzenie "tureckie zęby". To określenie dość powszechnie używane  mediach a mające świadczyć o nie najwyższej jakości usług stomatologicznych oferowanych w tym kraju. 

Ceny podstawowych świadczeń stomatologicznych w lecznicach nastawionych na turystów stomatologicznych