PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Turystyka stomatologiczna. Skutki mogą być opłakane. I bardzo kosztowne

Autor: nieck • Źródło: bda.org
30-07-2022, 19:31
Turystyka stomatologiczna. Skutki mogą być opłakane. I bardzo kosztowne Dentyści często muszą leczyć powikłania zabiegów przeprowadzonych zagranicą Fot. Shutterstock
Problemy związane ze źle przeprowadzonym leczeniem stomatologicznym w innym kraju, coraz częściej są spotykane. Leczenie po leczeniu zagranicą bywa długotrwałe i bardzo kosztowne. Korony i implanty zębowe najczęściej wymagają wymiany.
  • Problemy ze zdrowiem jamy ustnej, z jakimi zgłaszają się pacjenci po powrocie z leczenia stomatologicznego w innym kraju, zdarzają się coraz częściej
  • 86 proc. brytyjskich dentystów zgłosiło, że musieli leczyć skutki źle przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych za granicą.
  • Najczęściej "do poprawki" są korony i implanty zębowe, ponadto często dochodzi do leczenia implantologicznego, gdy nie jest wyleczona choroba przyzębia
  • Dentyści obserwują, że turystyka stomatologiczna skutkuje też, częściej niż wymaga tego sytuacja kliniczna, przeprowadzanymi ekstrakcjami zębów

Korony i implanty zębowe. Najczęściej do wymiany

British Dental Association (BDA) ogłosiła wyniki sondażu, w którym badała negatywne skutki turystyki stomatologicznej. Ankietę wypełniło blisko 1000 lekarzy dentystów.

Niemal każdy z ankietowanych (95 proc. ) zgłosił, że badał osobę, która przechodziła leczenie stomatologiczne poza granicami Wielkiej Brytanii. Wśród nich aż 86 proc. leczyło przypadki powikłań. 

Najczęściej dotyczyło to koron  (87 proc.), a w następnej kolejności   implantów zębowych (86 proc.), bardzo często przyczyną zgłoszenia się pacjenta był ból (72 proc.).
Brytyjscy dentyści oceniają na podstawie przypadków, które leczą, że w 86 proc. leczenie w gabinecie stomatologicznym za granicą było zwyczajnie nieudane  (86 proc.), lub źle przeprowadzone  (72 proc.).

Część dentystów spotyka się z nadmierną ingerencją, zęby są "nadmiarowo" opracowane, także nie wszystkie ekstrakcje są uzasadnione. Co więcej zabiegi, na przykład implantologiczne, są prowadzone mimo że nie została wyleczona choroba dziąseł, podaje raport opublikowany na stronie bda.org.

Wysokie koszty kontynuacji leczenia. Za błędy dentysty zagranicznego płaci pacjent

W sondażu szacowano jakie koszty pociąga źle przeprowadzone leczenie zębów w ramach turystyki  medycznej.

Leczenie powikłań okazało się kosztowne:

  • 70 proc.  dentystów stwierdziło, że "naprawa" kosztowała pacjenta średnio co najmniej 500 funtów,
  • blisko 50 proc. ponad 1000 funtów
  • 20 proc. - koszt przekroczył 5000 funtów
  • ponad 40 proc. przypadków było leczonych w ramach brytyjskiego funduszu zdrowia.

Niestety, mimo tak nieoczekiwanie złych wyników usług cudzoziemskich dentystów turystyka stomatologiczna stale się rozwija.  Większość brytyjskich dentystów uważa, że jest to rosnący trend, by w czasie urlopu leczyć zęby w innym kraju.  Główną przyczyną tej sytuacji są wysokie koszty świadczeń stomatologicznych w Wielkiej Brytanii. Co więcej, reklamy zachwalające usługi dentystów za granicą są powszechnie obecne w mediach społeczności.  Wyjazd połączony z wizytami w gabinecie dentystycznym wydaje się  więc idealną okazją, do przeprowadzenia leczenia albo istniejącego problemu, albo zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej.

Zadośćuczynienie za błąd w leczeniu. Czy zagraniczny dentysta zapłaci?

British Dental Association przestrzega w swoim raporcie na temat turystyki stomatologicznej, że pacjenci potrzebują ochrony, powinni być ostrzegani przed skutkami pochopnych decyzji.

Prawie wszyscy ankietowani dentyści stwierdzili, że obawiają się o ciągłość opieki nad pacjentami, korzystającymi ze świadczeń za granicą. Pod znakiem zapytania stoi nie tylko jakość oferowanej opieki, ale też o to, w jaki sposób  pacjenci mogli złożyć skargę lub dochodzić zadośćuczynienia za skutki źle przeprowadzonego leczenia, oczywiste jest też, że komunikacja między pacjentem a lekarzem prowadzącym leczenie nie jest satysfakcjonująca.

Niektórzy dentyści podzielali obawy dotyczące nadmiernie przygotowanych zębów, w przypadku których usuwa się więcej zęba niż jest to konieczne. Niektórzy donosili, że wypadły źle dopasowane korony i implanty. Inni obawiali się, że leczenie przebiegało pomimo nieleczonych schorzeń, takich jak choroba dziąseł.

źródło: bda.orgPodobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
turystyka stomatologiczna   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH