PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Trójstronny Zespół o pieniądzach dla pracowników podmiotów leczniczych

Autor: miro • Źródło: ms
11-07-2020, 10:14
Trójstronny Zespół o pieniądzach dla pracowników podmiotów leczniczych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Podstawowym przedmiotem prac Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia będzie systemowe uregulowanie wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia poinformowała, że przedmiotem prac branżowego Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia będzie systemowe uregulowanie wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W działalność Zespołu, obok strony rządowej, są zaangażowani m.in. przedstawiciele organizacji pracodawców i central związkowych.

NRL informuje, że dyskutowane mają być propozycje nowelizacji przepisów ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – podstawowej systemowej regulacji obejmującej wszystkie zawody medyczne.

Inicjatywa ta jest odpowiedzią m.in. na postulat Naczelnej Rady Lekarskiej o niezwłoczne podjęcie przez Ministerstwo Zdrowia rozmów z samorządem lekarskim na temat rewizji obecnych zasad ustalania i wysokości lekarzy i lekarzy dentystów.

Środowisko lekarskie, w pełni aprobując podwyżki wynagrodzeń wywalczone przez lekarzy rezydentów, pielęgniarki czy niektóre inne zawody medyczne, zwróciło uwagę, że podwyżki te dość często mają formę skomplikowanych rozwiązań pranych o tymczasowym działaniu. Występuję pod postacią różnego rodzaju dodatków, a niekiedy są obwarowane spełnieniem przez zainteresowanego dodatkowych warunków pod groźbą zwrotu otrzymanego świadczenia.

Oczekiwaniem lekarzy i lekarzy dentystów jest natomiast stworzenie spójnego i trwałego modelu wynagradzania pracowników ochrony zdrowia, który uwzględniałby uwarunkowania wynikające z posiadanych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.

Więcej: NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH