• Stomatologia dysponuje obecnie wieloma rozwiązaniami, które sprawiają, że uśmiech staje się prawdziwie hollywoodzki. Niestety są one niezwykle kosztowne
  •  Co więcej,  niektóre z tych technologii gwarantują piękny wygląd zębów już po jednej wizycie stomatologicznej
  • Implant zębowy (pełen koszt jednego zęba) to obecnie około 4,5-7,0 tys. zł
  • Bonding, czyli pokrywanie zęba kompozytem, 600-850 zł, zaś na  porcelanową  licówkę trzeba wydać 2 tys. zł

Leczenie implantologiczne

Implanty zębowe są bardzo trwałe, co oznacza, że pacjenci przez wiele lat nie będą odczuwać żadnej różnicy między sztucznym a prawdziwym uzębieniem. 

Implant, czyli niewielka, tytanowa śruba, która po wszczepieniu w kość szczęki zastępuje korzeń zęba, na której montowana jest korona porcelanowa lub ceramiczna. Jej kształt oraz odcień można dopasować do wyglądu naturalnych zębów. Zatem efekty takiego leczenia dają pełen komfort i w wyglądzie i w użytkowaniu.

Na rynku dostępnych jest wiele systemów wszczepiania implantów. Z reguły każdy specjalista stosuje więcej niż jedno rozwiązanie. Co pozwala zapewnić idealny efekt terapeutyczny, dostosowany do indywidualnych warunków pacjenta, czyli m.in. do stanu jamy ustnej. 

Przykładowe koszty najpopularniejszych implantów  bez kosztów korony, która w zależności od wybranego materiału, może zwielokrotnić cenę leczenia:

Pełen uśmiech. Po jednej wizycie

W wielu przypadkach możliwe jest umocowanie kilku sztucznych zębów przy pomocy jednego implantu, a tym samym znaczne zmniejszenie kosztów leczenia.

System ALL on 4 / ALL on  6
ALL on 4 to metoda odbudowy uzębienia  bez dodatkowych zabiegów tj. przeszczep  kości. Podczas zabiegu pacjentowi wszczepiane są 4 (lub 6) implantów w łuku zębowym. Po zrośnięciu się implantów z kością szczęki most zębowy przykręcany jest na stałe do  implantów.

ALL on 4 - jeden łuk zębowy  27 - 31 tys. zł

ALL on 6 - jeden łuk zębowy 34 - 39 tys. zł 

Implanty zygomatyczne. Droga na skróty

Implanty zygomatyczne to rozwiązanie do leczenia bezzębia tylko w szczęce. Śruby są zakotwiczane w kości jarzmowej (stąd też nazwa implanty jarzmowe). Rozwiązanie to pozwala uniknąć skomplikowanych procedur przeszczepów kostnych, czy podnoszenia dna zatoki. 

Początkowo implanty zygomatyczne były  przeznaczona dla chorych z ubytkami kości szczęk po wycięciu guzów nowotworowych. Z czasem wskazania do tego typu zabiegów zostały rozszerzone o pacjentów bezzębnych z zaawansowanymi zanikami kostnymi  górnego łuku zębowego.

Koszt zależy od stanu kości, który lekarz ocenia na podstawie zdjęcia tomograficznego (400-600 zł),  sięga nawet 40-50 tys. zł. 

Poprawianie niedoskonałości

Bonding, czyli nieinwazyjna metoda estetycznej odbudowy zębów polega na wykorzystaniu kompozytowych żywic. W ten sposób można pozbyć się przebarwień, rozjaśnić kolor zębów, uzupełnić ukruszoną czy wyszczerbioną część zęba, a nawet zamknąć diastemę, czyli przestrzeń między górnymi jedynkami.
Efekt niestety nie trwa wiecznie, bo bonding utrzymuje się średnio  od 3 do 5 lat. Przed wykonaniem bondingu zęby  próchnica musi być dokładnie wyleczona, a przyzębie zdrowe.

Bonding dla jednego zęba 600-850 zł

Najczęściej wykonywany jest ten zabieg dla zębów widocznych w uśmiechu a więc od czwórki  do czwórki lub szerzej od piątki do piątki. Co oznacza wydatek odpowiednio od 4,8 -6,0  tys. zł. do 6,8-8,5 tys. zł.

Licówki. Popularne i drogie rozwiązanie

Trwalsza i wyglądająca bardziej naturalnie alternatywa dla bondingu to licówki porcelanowe. 

Dostępne są licówki porcelanowe, kompozytowe praz akrylowe. W zależności od materiału, z którego są wykonane, różnią się trwałością.  Licówki porcelanowe wytrzymują od 10 do 15 lat, a licówki kompozytowe od 5 do 7 lat. Poza tym noszenie tych drugich wiąże się z większym wysiłkiem związanym z utrzymaniem należytej higieny. Natomiast wykonane z polimeru akrylu wyglądają mało naturalnie, do tego nie są trwałym rozwiązaniem. Dlatego stosuje się głównie jako licówki zastępcze, tymczasowe przed założeniem licówki ostatecznej. Ich trwałość to dwa lata. 

Zwykle wykonuje się od 12 do 22 licówek na zęby, odsłanianych w trakcie szerokiego uśmiechu. Koszty są zróżnicowane w zależności od materiału