PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Szkolenia dentystów (także zagraniczne) w koszty uzyskania przychodu

Autor: miro • Źródło: ms
13-06-2014, 10:40
Szkolenia dentystów (także zagraniczne) w koszty uzyskania przychodu Szkolenia dentystów (także zagraniczne) w koszty uzyskania przychodu (foto: sxc.hu)
Niegdyś powszechne, teraz też nie należące do rzadkości, szkolenia lekarzy dentystów, przeprowadzane poza granicami Polski, są kosztem uzyskania dla firmy takie wyjazdy organizującej.

Urzędy skarbowe dokładnie przypatrują się pozycjom kosztowym firm, które dla lekarzy dentystów prowadzą szkolenia, a których celem jest promowanie sprzętu medycznego wśród potencjalnych nabywców.
Koszty takich szkoleń z reguły do małych nie należą. Po ich stronie są wydatki nie tylko na zorganizowanie prezentacji, ale także m.in. na przejazdy, zakwaterowanie i wyżywienie uczestników pokazów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że wydatki na organizację tego typu przedsięwzięć stanowią w całości koszt uzyskania przychodu. Ważne jednak jest to, aby jedynym celem wyjazdu była praktyczna prezentacja zalet oferowanych rozwiązań.

Wyjazdy do innych krajów w wielu przypadkach są uzasadnione, gdyż sprzęt oferowany bywa przez firmy zagraniczne, w siedzibach których łatwiej jest przeprowadzić prezentację (dysponując na miejscu odpowiednim sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą specjalistów, mogących dokładnie wyjaśnić i zaprezentować techniki stosowane w nowatorskim leczeniu). Co więcej zaproszeni uczestnicy takich spotkań mogą sami pod nadzorem fachowców przeprowadzić, nowe dla nich, zabiegi.

Uwaga jednak. W programie tego typu sympozjów - szkoleń nie powinny się znajdować punkty odbiegające od celu wyjazdu, a mianowicie: wyprawy turystyczne, wypoczynek, imprezy rozrywkowe. Te punkty programu nie stanowią kosztów uzyskania przychodu organizatora wyjazdu.

Sygnatura akt IPPB5/423-1057/13-2/MK

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH