PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: zdumiewająco niska wycena świadczeń

Autor: miro • Źródło: ms
24-01-2022, 07:49
Stomatologia: zdumiewająco niska wycena świadczeń Wyceny świadczeń stomatologicznych pod psem Fot. AdobeStock
Komisja Stomatologiczna NRL przedstawiła zestawienie świadczeń stomatologicznych z takim samym rodzajem świadczeń, realizowanych w POZ, AOS. Różnica w wycenach wypada bardzo niekorzystnie dla realizujących świadczenia stomatologiczne.

KS NRL przedstawiła w zestawieniu tabelarycznym różnice w wycenach świadczeń STM – POZ, AOS, opatrując dane wymownym komentarzem.

KS NRL przypomina, że w dyskusji nad wyceną świadczeń stomatologicznych trudność czasem sprawia porównanie kosztochłonności (wiedza, personel, infrastruktura) świadczeń stomatologicznych z innymi rodzajami świadczeń (POZ, AOS). Prezentowane zestawienie jest o tyle cenne, że odnalezione w katalogu koszykowym AOS świadczenia poradni chirurgii szczękowej porównano z dokładnie takimi samymi świadczeniami (identyczne ICD-9) poradni AOS.

Porównanie adekwatne, gdyż cena punktu rozliczeniowego jest podobna - dodaje KS NRL.

W kolumnie 6 obliczono krotność wyceny w AOS w stosunku do STM.

średnia stawka za punkt rozliczeniowy w kontraktach AOS wynosi 1,18 - 1,2 zł

 średnia stawka za punkt rozliczeniowy w kontraktach STM wynosi dla kontraktów:
niespecjalistycznych : 1,10 zł
specjalistycznych : 1,25 zł

*- w kol.1 (l.p.) podano liczbę porządkową świadczeń w odpowiednich tabelach - zał nr 1 do zarządzenia STM i zał 5a do Zarządzenia AOS

 

KS NRL informuje, że zestawienie zostało przedłożone przez przedstawicieli KS NRL zastępcy prezesa NFZ oraz uczestniczącemu w spotkaniu wiceministrowi Piotrowi Bromberowi podczas rozmów 18 stycznia 2022 r.

Kolejne spotkanie odbędzie się po przedstawieniu NRL przez AOTMiT wyników badania kosztów. Całość materiałów Komisja Stomatologiczna przekazuje Naczelnej Radzie Lekarskiej. 

Więcej: KS NRL

 Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH