PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia wiedzie prym wśród designerskich centrów medycznych

Autor: miro • Źródło: ms
07-01-2022, 09:13
Stomatologia wiedzie prym wśród designerskich centrów medycznych Medicover Stomatologia na warszawskim Wilanowie (fot. Medicover Stomatologia)
Na liście Top10 – designerskich centrów medycznych, wybranych przez portal z grupy PTWP propertydesign.pl, aż sześć to jednostki realizujące świadczenia stomatologiczne. Nie jesteśmy zaskoczeni, wszak branża ta od szeregu lat wiedzie prym w tym co przyjazne pacjentom i nowoczesne w ochronie zdrowia.

Przedstawiamy za portalem propertydesign.pl sześć wybranych centrów stomatologicznych, które znalazły się na liście Top10.  

Nowoczesne centra medyczne oferują potencjalnemu pacjentowi coś więcej niż tylko zestaw zabiegów i zespół specjalistów. Coraz większą wagę przywiązuje się do roli otoczenia w opiece nad pacjentem. I nie chodzi tutaj wyłącznie o standardy sanitarne czy nawet ergonomię wnętrz. Równie ważne stają się aspekty takie jak kolor czy estetyka wnętrza.

Fi Clinic, Tczew

Projekt kliniki stomatologicznej w Tczewie z najnowocześniejszym sprzętem na wyposażeniu, w połączeniu z programem użytkowym, jaki chciał uzyskać inwestor był nie lada wyzwaniem dla architektów z pracowni 1504 Architekci. – Poza pokojami zabiegowymi, lobby oraz pomieszczeniem socjalnym musieliśmy spełnić wiele wytycznych związanych chociażby z prawem atomowym i ochroną przed promieniowaniem – mówią twórcy projektu. 

Po wejściu do budynku znajdujemy się w czarnej „wstędze” okalającej podłogę ściany oraz sufit. Z każdym kolejnym krokiem wchodzimy w nową przestrzeń. Zaokrąglone narożniki ścian lobby w naturalny sposób kierują pacjentów do pokoi zabiegowych. Dolna część kontuaru pokryta jest czarnymi płytkami, po przyjrzeniu się można dostrzec 32 płytki z czarnego marmuru ze złotymi  inkluzjami, które odnoszą się do ilości zębów u zdrowego dorosłego człowieka. W projekcie użyto mosiądzu, czarnej i białej ceramiki oraz orzechowych okładzin nadając dostojności i rangi miejscu. 

Medicover Stomatologia, Warszawa

Polska stomatologia ewoluuje, coraz częściej inwestując w bezstresowe otoczenie, w którym leczeni są pacjenci. Najlepszym tego przykładem jest najnowsze centrum dentystyczne Medicover Stomatologia, które otwarto w Wilanowie w Warszawie przy al. Rzeczpospolitej 33.

Liczące 735 mkw. i 14 gabinetów centrum stomatologiczne bardziej przypomina modną warszawską kawiarnię czy pięciogwiazdkowy hotel niż dentystę. Zwłaszcza, że poczekalnię wypełniono wygodnymi fotelami i stolikami kawowymi, kącikiem kawowym, a nawet biblioteczką z kilkuset pozycjami, które można na miejscu poczytać.

W ciekawy sposób twórcy podeszli także do wnętrz, w których leczeni są najmłodsi –  tu wprowadzając testowany dopiero przez Medicover Stomatologia format przestrzeni medycznej dla dzieci – Medicover Stomatologia Kids. Część centrum dla dzieci przypomina bardziej salę zabaw lub… przedszkole. Przestrzeń swoją aranżacją nawiązuje do dżungli i krainy przygody pełnej egzotycznych zwierząt. Klimat potęgują m.in. ekrany dotykowe w kształcie żyrafy i słonia ustawione w specjalnej poczekalni dla dzieci, na których najmłodsi mogą grać w gry. W zamyśle twórców, ma to pomóc w rozładowaniu napięcia i emocji przed wizytą.

Wilanowskie centrum Medicover Stomatologia jest pierwszym w Polsce, w którym zastosowano grywalizację. Zanim dziecko trafi na fotel dentysty, może rozwiązać szereg tajemnic i zadań, które ukryte są w centrum dentystycznym, zdobywając przy tym „nagrody”. W zamyśle twórców jest to bardziej rozbudowana forma wizyty adaptacyjnej. 

D105 – stomatologia i medycyna estetyczna, Katowice

Katowicki Dąb to miejsce, w którym znajduje się pierwszy na Górnym Śląsku budynek w technologii modułowej, w którym zlokalizowane są nowoczesne gabinety stomatologiczne i medycyny estetycznej.

D105 to obiekt wykonany z 20 modułów o wymiarach 3 x 3 x 6 m, ustawionych w dwóch kondygnacjach, połączonych klatką schodową wykonaną w konstrukcji żelbetowej. Na parterze zlokalizowana zostały specjalistyczne gabinety stomatologiczne oraz gabinety zabiegowe medycyny estetycznej.

Stylistyka zewnętrzna obiektu D105 nawiązuje do charakteru otoczenia, także do nowo wybudowanego w sąsiedztwie Miejskiego Domu Kultury Filia „Dąb”. Poza antracytowymi elementami kontenerów, jako elementy wykończenia na zewnątrz zastosowano materiały naturalne takie jak kamień czy drewno. Nowoczesne gabinety medyczne to pomieszczenia, które łączą zaawansowaną technologię z estetyką. W jasnych wnętrzach dominuje minimalizm i loftowy szyk; dominujące materiały to drewno, beton i szkło.

Happy Dent, Warszawa

Gabinet stomatologii i medycyny estetycznej Happy Dent znajduje się przy ulicu Słomińskiego 17/7 w Warszawie. Jak mówi autorka projektu, arch. Agata Frątczak z pracowni Madama, nazwa zobowiązuje, a projekt nie mógł być ponury.

Lecznicę stomatologiczną odwiedzają dzieci, mile widziane były zatem barwne detale, jak kolorowe tapety z papugami. Pozytywne skojarzenia nie przytłaczają jednak wnętrza i nie odbierają mu profesjonalnego charakteru. Jest natomiast bardzo elegancko.

Duże monochromatyczne powierzchnie tonują całą aranżację, stanowią przeciwwagę dla kolorowych tapet i pozwalają odpocząć wzrokowi pacjentów. Wyprofilowane drzwi i stylizowane posadzki wprowadzają do nowoczesnych wnętrz klimat rodem z zabytkowej kamienicy.

Ortoprotex, Łódź 

Ortoprotex to wyjątkowa przychodnia, która łączy w sobie historię Łodzi, stomatologię, eleganckie wnętrza i design. – W każdym gabinecie możecie spodziewać się innego motywu przewodniego m.in. dżungli, piwnic Porto czy biblioteki. Całość łączy jednak elegancja uzyskana dzięki sztukateriom i materiałom wysokiej jakości – opowiada autorka projektu wnętrz, arch. Hanna Pietras, pracownia Hanna Pietrach Architects.

Posadzki wykonano tutaj z wielkoformatowych płytek sprowadzonych w Włoch. Oprócz materiałów wykończeniowych wrażenie robi obracający się parawan z efektem antycznego lustra, aksamitne i złote detale oraz – wisienka na torice –lampa Petite Friture.

Scandinavian Clinic, Kraków

Skandynawska filozofia hygge oznaczająca poczucie komfortu, równowagi i bezpieczeństwa była inspiracją dla właścicieli kliniki stomatologicznej Scandinavian Clinic w Krakowie. Pacjenci są zapewniani o leczeniu bez bólu, zaangażowaniu specjalistów i komfortowej atmosferze. Skandynawskim standardom opieki zdrowotnej towarzyszy skandynawski design wnętrz. Dominują w nich biel or kolory drewna w jasnym wybarwieniu, przełamane czarnymi detalami.

Scandinavian Clinic mieści się przy placu Szczepańskim 3, tuż obok kultowych krakowskich kawiarni. Została otwarta w 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH