PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: na ile rzetelne są sprawozdania finansowe NFZ?

Autor: miro • Źródło: ms
09-08-2021, 13:12
Stomatologia: na ile rzetelne są sprawozdania finansowe NFZ? Stomatologia pełna niespodzianek w sprawozdaniach NFZ (foto: Unsplash)
Ponad 20 tys. zł ryczałtu za każdy dzień roboczy pracy dentobusu, 8,5 tys. zł za zabieg ekstrakcji zęba w pomocy doraźnej, czy pozycje w sprawozdaniach finansowych, w których różnice przekraczają 160 mln zł - Komisja Stomatologiczna NRL wskazuje na dane, które generuje NFZ.
  • W sprawozdaniach finansowych NFZ tkwiły błędy, które uniemożliwiały rzetelną ocenę sytuacji w świadczeniach stomatologicznych.
  • KS NRL w roli biegłego rewidenta?
  • Trudne do zweryfikowania dane finansowe dotyczące świadczeń stomatologicznych opłacanych przez NFZ.

Co gorsza Fundusz posługuje się nimi analizując sytuację w świadczeniach stomatologicznych finansowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. No właśnie - wobec takiego stanu rzeczy - powstaje pytanie czy analizuje?

Na jakich danych opiera się NFZ finansując stomatologię?

Jeżeli NFZ docieka jak przebiegają świadczenia stomatologiczne, zawarte w koszyku świadczeń zdrowotnych, to niestety opiera się na nierzetelnych (błędnych) danych. Kilka kuriozalnych pomyłek wyłapała Komisja Stomatologiczna NRL (czy wszystkie?). Nie chodzi o to, aby być nieomylnym, ale tam gdzie w grze są publiczne pieniądze należy każdą złotówkę dokładnie oglądać (tym bardziej, że w stomatologii tych pieniędzy w sposób szczególny brakuje). Tymczasem w sprawozdaniach finansowych NFZ tkwiły błędy, o których można najłagodniej powiedzieć zdumiewające.

Dzięki dociekliwości Komisji Stomatologicznej NRL najbardziej drastyczne wpadki zostały zidentyfikowane i ostatecznie skorygowane. Analityczna ocena zestawień liczbowych nie wynikała z chęci wytykania błędów. Wiadomo bowiem, że tylko na podstawie rzetelnych danych możliwe jest racjonalne gospodarowanie skromnymi, jak na potrzeby, pieniędzmi.

Czytaj także: Stomatologia: co w pracach nad warunkami udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych?

Do zadań KS NRL z pewnością nie należy wcielanie się w rolę biegłego rewidenta, ale trudno w oparciu o błędne dane, dopominać się o złagodzenie chociażby najbardziej palących stomatologicznych potrzeb Polaków.

Przedstawiamy analizę, poczynioną rzez KS NRL (szczegóły na stronie KS NRL).

Pierwszym dostępnym dokumentem jest okresowe sprawozdanie za 4 kwartały 2020 r. (narastająco).  KS NRL zamieściła je już 3 maja 2021 r.

Sprawozdanie okresowe NFZ za IV kw. 2020 r. 

Sprawozdanie NFZ IV kw. 2020 r. – część opisowa

Zestawienie zbiorcze i w rozbiciu na OW

Zestawienie profilaktyka stomatologiczna

Rzetelność sprawozdawczości NFZ dotyczącej stomatologii wystawiana na próby 

Od razu w zbiorczym zestawieniu uwagę KS NRL przykuły dwie kwoty:
- kwota wykonania rocznego pomocy doraźnej stanowiąca aż 50 proc. wartości wykonania kontraktu ogólnostomatologicznego (oznaczałaby przy 53 tys. porad doraźnych koszt każdej z nich ok 8,5 tys. zł),
- kwota 90 mln zł za ryczałty dla 16 dentobusów (dawałoby to bowiem po 20 tys. zł za każdy dzień roboczy dentobusu przez cały 2020 rok)

NRL zwróciła się 18 maja 2021r. do NFZ o wyjaśnienia w tej sprawie. 10 czerwca nadeszło pismo, w którym NFZ prostował obie kwoty: ryczałtów miało być nie 90 mln a 19 mln zł. W dalszym ciągu jednak kwota wykonania całego budżetu na stomatologię była nienaturalnie wysoka (ok. 1mld 900 mln).

Tymczasem oficjalne sprawozdanie finansowe (sporządzone w rygorze ustawy o rachunkowości) podsumowało 2020 r. w stomatologii na 1mld 630 mln.

Ponad 300 mln zł różnicy skłoniło do dalszych poszukiwań. Okazało się w ich trakcie, że tabela IV.8.1. zestawienia za IV kw., będąca w formacie arkusza Excela zawiera błąd w 2 komórkach arkusza wykonań Łódzkiego OW (komórki przenosiły wartość do tabeli zbiorczej jako liczbę z przesuniętym przecinkiem o 2 miejsca w prawo, czyli stukrotnie wyższą).

Wygląda na to, że dane pochodzące ze sprawozdań nie są analizowane w Funduszu.

Pomyłka jest rzeczą ludzką (szczególnie, kiedy jest spowodowana błędem w narzędziu elektronicznym). Ale tak znaczne odstępstwo od normy jak 8,5 tys. zł za statystyczny zabieg trepanacji czy ekstrakcji zęba w pomocy doraźnej, czy też 20 tys. ryczałtu dziennie dla jednego dentobusu- powinny skłonić do poszukiwań przyczyn takich niebywałych danych.

Kilka wersji wykonania rocznego budżetu stomatologii, która prawidłowa?

W piśmie poprzedzającym zaplanowane na 30 lipca 2021 r. spotkanie NRL-MZ-NFZ postawiona została przez NRL teza, że właśnie brak należytego zainteresowania, a nie brak środków finansowych jest głównym powodem systematycznej deprecjacji stomatologii publicznej.

Sporządzone zestawienie zawiera jeszcze inną konkluzję: Trzy różne wersje wykonania rocznego budżetu na stomatologie za 2020 r. różnią się od siebie o ok. 170 mln.

Łączne sprawozdanie finansowe NFZ za 2020 r. 

Wyliczony na podstawie danych NFZ koszt reformy tabeli punktowej świadczeń chirurgicznych i periodontologicznych to kwota o ok. 200 mln. I w tej sprawie KS NRL prowadzi rozmowy już 10 miesięcy. A chodzi o kwotę porównywalną z różnicami "zamknięć" bilansu stomatologii - w zależności od tego, na który dzień ten bilans jest sporządzany.

Sprawozdanie NFZ za cały 2020 r. (nie chodzi o sprawozdanie finansowe) nie zawiera szczegółowych wykonań OW. Są tam ciekawe liczby, z których można jednak wyciągnąć jedynie nieciekawe wnioski o pogarszającej się kondycji leczenia stomatologicznego finansowanego ze środków publicznych - czytamy w podsumowaniu analizy dokonanej przez KS NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH