PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: jak długo można dopłacać do kontraktów z NFZ

Autor: miro • Źródło: ms
28-01-2022, 07:20
Stomatologia: jak długo można dopłacać do kontraktów z NFZ Niedoceniona stomatologia Fot. AdobeStock
Lekarze dentyści, działających na terenie gminy Zwoleń (mazowieckie) błagają o podjęcie działań w celu zwiększenia nakładów na opiekę stomatologiczną finansowaną przez publicznego płatnika.
  • Rośnie średnia wieku lekarzy dentystów leczących na NFZ.

  • Gabinety stomatologiczne przejmowane są przez spółki sieciowe.

  • Wysokości kontraktów są za małe w stosunku do kosztów związanych z utrzymaniem gabinetu stomatologicznego. 

Wycena procedur, wykonywanych w ramach świadczeń stomatologicznych w oparciu o kontrakt zawarty z NFZ, jest absolutnie niewystarczająca – i to od dawna - alarmują stomatolodzy. Niedoszacowanie staje się tym wyższe, im większy jest poziom inflacji.

Spada liczba świadczeniodawców

Stomatolodzy, podnoszą kwestię coraz mniejszej liczby kontraktów. Dla przykładu, w gminie Zwoleń w 2020 r. było ich 6, a obecnie jest 1,5. W ocenie świadczeniodawców, NFZ dzieli pieniądze na powiaty (ale nie ma rejonizacji dla pacjentów).

Stomatologów niepokoi także brak młodych lekarzy, którzy podejmowaliby pracę w ramach kontraktu. W gminie Zwoleń na trzech lekarzy dentystów mających kontrakt z NFZ dwóch lekarzy ma po 60 lat i jeden 50 lat.

Pandemia pogarsza kondycję świadczeniodawców 

Co gorsza pandemia spowodowała półroczną przerwę w pracy gabinetów, co oznacza, iż obecnie muszą nadrobić ten okres bądź oddać pieniądze przyznane w ramach kontraktu.

Stomatolodzy nie mogą prowadzić teleporady z przyczyn oczywistych.

Gabinety stomatologiczne często przejmowane są przez spółki sieciowe.

Kontrakty są za małe

Wysokości kontraktów, na poziomie 8 tys. zł, są za małe w stosunku do kosztów związanych z utrzymaniem gabinetu stomatologicznego:
- opłata ZUS stomatologa i pracownika - 2 554,95 zł,
- wynagrodzenie pracownika - 2 061,67 zł,
- opłaty związane z wynajem lokalu 2 000,00 zł,
- dodatkowe zmienne, ale bardzo wysokie koszty, związane z utrzymaniem gabinetu stomatologicznego, który jak uważają jest jednym z najdroższych w porównaniu z gabinetami innych specjalizacji).

Świadczeniodawcy zwrócili się o pomoc do posłanki Anny Kwiecień. Parlamentarzystka kieruje do ministra zdrowia jedno pytanie:

Czy planowane są w najbliższym czasie jakieś zmiany uwzględniające niwelowanie problemów, które zaprezentowali stomatolodzy działający na terenie gminy Zwoleń?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH