• Właścicielka gabinetu dentystycznego zakupiła: skaner wewnątrzustny, laptop do sczytywania danych, przenośny aparat RTG do zdjęć wewnątrzustnych
  • Kobieta chciała wiedzieć czy może od wydatku odliczyć VAT
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na to pytanie poinformował, że takie odliczenie się nie należy. Dlaczego?

 

Zakupy sprzętu stomatologicznego z 70 proc. dofinansowaniem 

Właścicielka gabinetu dentystycznego skorzystała z dofinansowania zakupu sprzętu stomatologicznego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (refundacja 70 proc. poniesionych kosztów).

Realizacja projektu rozpoczęła się w I połowie stycznia 2023 r., natomiast zakończenie nastąpi do 31 marca 2023 r.

Zakup sprzętu obejmuje:

  • skaner wewnątrzustny wraz z wyposażeniem;
  • laptop do sczytywania danych;
  • przenośny aparat RTG do zdjęć wewnątrzustnych wraz z fartuchem.

Poniesione wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT. Zakupiony sprzęt nie jest i nie będzie wykorzystywany do realizowania świadczeń opodatkowanych podatkiem VAT.

Pytanie o odliczenie VAT przy zakupie sprzętu stomatologicznego

Właścicielka gabinetu stomatologicznego, która nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, chciała wiedzieć czy w opisanej sytuacji ma możliwość otrzymania zwrotu naliczonego podatku VAT, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy wyposażenia gabinetu stomatologicznego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na to pytanie poinformował podatniczkę 8 lutego 2023 r., że nie będzie miała ona prawa do zwrotu podatku naliczonego VAT w związku z realizacją projektu, polegającego na zakupie wyposażenia gabinetu stomatologicznego.

Tak  jest ponieważ towary i usługi, nabywane w ramach realizowanego projektu, nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a ponadto właścicielka gabinetu stomatologicznego nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Sygnatura: 0113-KDIPT1-2.4012.915.2022.1.KT