• Od 1 stycznia 2023 r. zmienia się algorytm podziału pieniędzy ze składek płaconych na samorząd przez lekarzy i lekarzy dentystów. Więcej pieniędzy otrzymają okręgowy izby lekarskie, mniej NIL
  • Taki algorytm podziału środków oznaczać będzie paraliż funkcjonowania NIL - ocenia Andrzej Cisło, były wiceprezes NRL
  • Pewna jest podwyżka składki na samorząd, jednak jej wzrost nawet o 70 proc. nie zniweluje (w przypadku NIL) chociażby skutków inflacji - uważa Andrzej Cisło 

Jakie zmiany w płaconych składkach na samorząd 

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów podjął ważną decyzję w sprawie składek płaconych przez członków korporacji. Chodzi o procentowy rozdział wpływów pomiędzy okręgowe izby a NIL. Kolejna decyzja jeszcze przed działaczami samorządowymi: o ile podnieść wysokość płaconych składek (od 2014 r. jest to niezmiennie 60 zł miesięcznie).  

Andrzej Cisło, wiceprezes NRL minionej kadencji analizuje na TT co oznacza pierwsza zmiana dla funkcjonowania samorządu i zastanawia się jaka powinna być decyzja w sprawie podwyższenia składek.

Z prostego wyliczenia wynika, że nowy algorytm podziału składki spowoduje, iż przy obecnej miesięcznej wpłacie, w wysokości 60 zł - do kasy NIL, zamiast 9 zł – jak obecnie – wpływałoby 6 zł. Do okręgowych izb oczywiście więcej, bo nie 51 zł a 54 zł.

Groźba paraliżu funkcjonowania NIL 

- Taki podział spowoduje, że pieniądze, które trafiałyby na konto NIL, byłyby o 33 proc. mniejsze niż obecnie. Jasne jest, że taki scenariusz oznaczałby drastyczne ograniczenie wszelkich aktywności Naczelnej - uzmysławia Andrzej Cisło.

O ile wyższa składka na samorząd?

Wiadomo jednak, że decyzja o podwyższeniu wysokości składki nastąpi. Pytanie tylko w jakie skali? Najczęściej padają kwoty od 100 do 120 zł. Przy założeniu, że lekarze płaciliby nie 60 a 100 zł miesięcznie, co nie będzie łatwe do zaakceptowania, bo skala podwyżki wyniosłaby 66 proc., NIL osiągnęłaby nominalną podwyżkę na poziomie 11,1 proc. Taki wzrost nie rekompensowałby nawet skali inflacji.

Jednocześnie pieniądze, które zasilałyby okręgowe izby lekarskie wzrosłyby o 76 proc. - Tak istotna dynamika przychodów powinna skłonić do przedstawienia członkom korporacji zawodowej rzetelnych danych finansowych, mechanizmów zapewniających transparentność i oszczędności w gospodarce finansowej – uważa Andrzej Cisło.

Przychody wykluczające zwolnienie ze składki. Co z seniorami?

Prowadzący stomatolodzy.org.pl zwraca uwagę na fakt, że zwolnienie z obowiązku opłacania składki przysługuje tym lekarzom i lekarzom dentystom, którzy o ile nie ukończyli jeszcze 75 lat, ale zgodnie z prawdą złożyli oświadczenie, że nie osiągają przychodów z tytułu wykonywania zawodu oraz ze źródeł przychodów wymienionych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyłączeniem renty lub emerytury).

Andrzej Cisło przypomina, że przychód, który obliguje lekarzy i lekarzy dentystów emerytów, nie mających jeszcze 75 lat, do uiszczania składek niekoniecznie musi być wynagrodzeniem ze stosunku pracy.

Przychodem takim mogą być chociażby pieniądze uzyskane z:

  • obligacji,
  • lokat,
  • funduszy akcyjnych,
  • akcji,
  • tytułu wynajmu: pokoju, ogródka działkowego, mieszkania.

Taki przychód - jak w przypadku lokat – bywa symboliczny. Tymczasem może on skutkować pojawieniem się składki członkowskiej – podkreśla Andrzej Cisło. 

Więcej: stomatolodzy.org.pl