• 41 projektów, ukierunkowanych na wsparcie jakości życia, uzyskało dofinansowanie Funduszy Norweskich o łącznej wartości niemal 14,8 mln euro
  • Wśród realizowanych zadań był także program „Wykorzystanie światła laserowego do leczenia i regeneracji pacjentów w gerostomatologii i geriatrii” prowadzony przez firmę Kinga Grzech-Leśniak Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne PERIOCARE
  • Współpraca z partnerem norweskim miała na celu pomoc zarówno przy tworzeniu usług z wykorzystaniem lasera światła czerwonego i podczerwonego do procesów leczenia, regeneracji i wspomagania układu immunologicznego u pacjentów starszych, jak i wsparcie przy wdrażaniu tych usług   

Leczenie seniorów z dofinansowaniem Funduszy Norweskich  

- Seniorzy są główną grupą docelową projektów, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach realizowanych przez PARP schematów „Technologie poprawiające jakość życia” oraz „Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet” - poinformowała Izabela Wójtowicz, dyrektor Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach w PARP.

Łącznie w obu tych schematach, w obszarze technologii poprawiających jakość życia beneficjenci realizują (lub już zrealizowali) 41 projektów z dofinansowaniem o łącznej wartości niemal 14,8 mln euro.

Dofinansowanie dla PERIOCARE

Beneficjentem programu „Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet”  była m.in. firma Kinga Grzech-Leśniak Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne PERIOCARE, która otrzymała niemal 200 tys. euro dofinansowania na projekt „Wykorzystanie światła laserowego do leczenia i regeneracji pacjentów w gerostomatologii i geriatrii”.

Choroby przyzębia są obok próchnicy najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty uzębienia. Wielu pacjentów dotyka problem krwawiących dziąseł, odsłonięcia korzeni, czy rozchwiania zębów, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że są to objawy zapalenia przyzębia. Periodontologia zajmuje się właśnie profilaktyką i leczeniem schorzeń przyzębia, na które składają się struktury odpowiedzialne za utrzymanie zębów w kości.

Lasery w gerostomatologii

Przedmiotem projektu było utworzenie i wdrożenie procedur innowacyjnej terapii odbudowy kości w oparciu o cyfrowe techniki nieinwazyjnego projektowania w leczeniu osób starszych oraz wykorzystania światła laserowego do leczenia i regeneracji pacjentów w gerostomatologii, w tym leczenia błony śluzowej u pacjentów po chemio- i radioterapii, leczenia i uśmierzania bólu oraz przyspieszania procesu gojenia się ran.

Współpraca z partnerem norweskim miała na celu pomoc zarówno przy tworzeniu procedur usług z wykorzystaniem lasera światła czerwonego i podczerwonego do procesów leczenia, regeneracji i wspomagania układu immunologicznego u pacjentów starszych, jak i wsparcie firmy przy wdrażaniu tych usług.

Mentoring z norweskim wsparciem 

Norweski partner projektu, Klinika Drammen Laserklinikk, która posiada duże doświadczenie w prowadzeniu pacjentów w takim trybie leczenia, świadczyła właścicielce Centrum PERIOCARE usługi mentoringowe.

Poza tym, projekt obejmował zakup usługi opracowania protokołów nowych zabiegów z zakresu stomatologicznego i ogólnomedycznego (wspomaganie terapii astmy, RZS, ran w przebiegu cukrzycy, migren, obniżonego nastroju) oraz zakup nowoczesnych urządzeń medycznych:

  • tomografu cyfrowego,
  • skanera wewnątrzustnego,
  • drukarki SD,
  • łóżka laserowego.

Program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”, który obejmuje m.in. „Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet”, jest realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

Przypomnijmy, że dr hab. n. med. Kinga Grzech - Leśniak już drugą kadencję zasiada w Komitecie FDI ds. Praktyki Stomatologicznej (Światowy Parlament Stomatologiczny FDI obradował 19-24 września w Genewie, w Szwajcarii).