PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek implantów i protetyki z 6,4 mld do 11,4 mld USD w 2018 r.

Autor: miro • Źródło: ms
04-04-2014, 08:00
Rynek implantów i protetyki z 6,4 mld do 11,4 mld USD w 2018 r. Rynek implantów i protetyki z 6,4 mld do 11,4 mld USD w 2018 r. (foto: sxc.hu)
Wartość światowego rynku implantów i protetyki (mosty, korony, sztuczne szczęki) w 2013 r. sięgnęła 6,4 mld USD. Analitycy grupy badawczej MarketsandMarkets w jednym z okresowych raportów twierdzą, że największe udziały ma w nim Europa, drugą pozycję zajmuje Północna Ameryka, a trzecie Azja z Oceanią. Jednak ten trzeci obszar rozwija się najbardziej dynamicznie.

Tendencja ta będzie coraz bardziej widoczna, zważywszy na osłabienie popytu w Europie i rosnącą presję na ładne uzębienie w wielkiej populacji Chińczyków i Hindusów.

Wciąż jednak wielkość rynku protetyki przewyższa pod względem wartości rynek implantów. Ten pierwszy szacowany jest na 3,4 mld USD, a drugi na 2,6 mld USD. Podobnie będzie w 2018 r. Wówczas proporcje będą podobne (odpowiednio 6,6 mld USD i 4,8 mld USD)

Na tym rynku Europa nadal będzie miała w 2018 r. podstawowe znaczenie z ok. 40 proc. udziałem, ale obecnie jest on o kilka procent wyższy. Stopniowa regresja wynikać będzie z ekspansji Azji i Oceanii oraz niektórych państw Ameryki Łacińskiej. Udział w rynku zachowa natomiast Ameryka Północna. Tam ciągle jest miejsce na rozwój dla dużych uczestników rynku.

Rynek implantów rósł będzie dzięki upowszechnieniu technik opartych na CAD CAM. W 2012 r. udział tej technologii w porównaniu do prac wytwarzanych ręcznie nie był oczywiście dominujący (sięgnął 20 proc.), to jednak CAD CAM zmienia obraz rynku. Skomputeryzowana technika prac będzie zyskiwać w rynku każdego roku po kilka procent. W 2018 r. może to być poziom nawet 40 proc.

Główni uczestnicy rynku to niezmiennie: Nobel Biocare Holdings AG (Szwajcaria), Straumann (Szwajcaria), Dentsply International (USA), Zimmer Dental (USA), Biomet 3i (USA), BioHorizons, Inc. (USA), Ivoclar Vivadent AG (Liechtenstein) oraz 3M Company (USA).

Dwie szwajcarskie firmy Straumann i Nobel Biocare od lat są najsilniejszymi podmiotami w implantach i protetyce. Obie posiadają ok. 35 - 40 proc. globalnego rynku. Szczególnie ta pierwsza firma adresuje swoje produkty do szerokiego kręgu klientów o różnej zasobności portfela. Straumann ma dobrze rozwiniętą sieć sprzedaży w: Europie, Północnej i Południowej Ameryce oraz w Azji i Oceanii.

Potentaci napotykają rosnącą konkurencję ze strony regionalnych producentów, w tej sytuacji najwięksi coraz więcej inwestują w rozwój, głównie w r&d. Trzy najsilniejsze podmioty szacują, że w ciągu kilku najbliższych lat będą miały połowę rynku implantów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH