Rośnie popyt na szczoteczki międzyzębowe

- Nici dentystyczne, elektryczne i manualne szczoteczki międzyzębowe, irygatory i środki do czyszczenia języka stosuje coraz więcej ludzi.
- Higienistki stomatologiczne i dentyści powinni podpowiadać dodatkowe skuteczne sposoby czyszczenia i usuwania płytki nazębnej.
- Wielu pacjentów jest gotowych na zmiany, ale bez wskazówek profesjonalisty mogą czuć się przytłoczeni różnorodnością produktów do higieny jamy ustnej, jakie są na rynku.
Czasami samo szczotkowanie i nitkowanie zębów nie wystarcza dla zdrowia jamy ustnej. Mimo mycia zębów przez dwie minuty dwa razy dziennie, czyszczenia nicią dentystyczną każdego dnia, nie znika problem próchnicy, nieświeżego oddechu, zapalenia dziąseł lub innych dolegliwości. Wszystkie one mają tę samą przyczynę: nagromadzenie bakterii, które prowadzi do wytworzenia biofilmu.
Zwykłe techniki szczotkowania obejmują tylko powierzchnie policzkowe i wargowe zębów, a konwencjonalne szczoteczki nie docierają do przestrzeni międzyzębowych. Pozostają one nietknięte i stanowią idealne miejsce do gromadzenia się bakterii. Tak więc, nawet przy dobrych nawykach, płytka nadal się odkłada na powierzchniach szkliwa między zębami. Opracowano cieńsze i mniejsze szczoteczki, pomocne w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Są one uważane za bardziej skuteczne niż samo szczotkowanie i nitkowanie.
Szczoteczki międzyzębowe jako temat do dyskusji podczas wizyty u dentysty
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki międzyzębowej?
Z pewnością jest to rozmiar szczoteczki, miękkość włosia, jego geometria (prosta lub pod kątem) oraz możliwość ponownego użycia.
Szczoteczki międzyzębowe są dostępne w różnych rozmiarach, dostosowanych do różnej budowy zębów, można kupić także specjalne przeznaczone dla osób z aparatami ortodontycznymi i mostami. Metalowe druciki w środku szczoteczek międzyzębowych bywają zbyt twarde dla osób z wrażliwymi zębami. Można je zastąpić nowszym rozwiązaniem - szczoteczką gumową. Ta jest tak samo skuteczna jak metalowa i daje większy komfort.
Proste szczoteczki zapewniają dostęp do trudno dostępnych obszarów międzyzębowych, natomiast szczoteczki kątowe ułatwiają precyzję i właściwe czyszczenie przednich przestrzeni. Różne przeznaczenie mają także szczoteczki o różnym kształcie główki - w formie walca lub stożka (te ostatnie służą do czyszczenia zębów trzonowych).
Nowy gracz - irygator
Irygatory do jamy ustnej to elektroniczne, ręczne urządzenia do nitkowania, które pod ciśnieniem wyrzucają cienki strumień wody usuwający resztki jedzenia i nagromadzoną między zębami płytkę bakteryjną. Są one szczególnie polecane osobom z chorobami przyzębia, wrażliwymi dziąsłami, aparatami ortodontycznymi, cukrzycą i implantami dentystycznymi.
Oprócz funkcji czysto higienicznej, irygatory skutecznie łagodzą stany zapalne dziąseł u chorych na cukrzycę i z chorobami przyzębia. Dzięki wodzie wtłaczanej do przestrzeni poddziąsłowych, zmienia się tam skład bakteryjny co zmniejsza stan zapalny bez uszkadzania miękkiej tkanki dziąseł.
Obecnie produkowane irygatory mają do wyboru wiele ustawień ciśnienia, co pozwala dostosować je do różnych przestrzeni międzyzębowych i wrażliwości dziąseł.
Istnieją już elektryczne szczoteczki do zębów połączone z irygatorem, łączące szczotkowanie i nitkowanie wodą w jednym urządzeniu.
Boom na czyszczenie zębów
Produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, które lekarze dentyści regularnie promują wśród swoich pacjentów, to obecnie szybko rozwijający się rynek. Według badań Fact.MR, w skali globalnej został on wyceniony na 3 mld dol. w 2020 r., a prognozuje się, że do 2031 r. osiągnie 4 mld dol.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT» Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT» Co o sonicznych szczoteczkach do zębów sądzi higienista stomatologiczna
techDENT» Rejestracja pacjentów stomatologicznych rozpisana na kilka miesięcy
newsDENT
-
Poszukują dentystów pracujących na kontrakcie
newsDENT -
Kurs samoobrony dla lekarzy. Odpowiedź na agresję pacjentów?
eduDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Sztuczna inteligencja. Ważne narzędzie w stomatologii
techDENT -
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT -
Co o sonicznych szczoteczkach do zębów sądzi higienista stomatologiczna
techDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie