PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rośnie popyt na szczoteczki międzyzębowe

Autor: nieck • Źródło: en
03-09-2021, 12:05
Rośnie popyt na szczoteczki międzyzębowe Obecnie nie brakuje produktów do utrzymania perfekcyjnej higieny jamy ustnej (fot. Shutterstock)
Szybko rozwija się rynek na produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, to efekt pracy dentystów nad podnoszeniem świadomości znaczenia dobrej higieny jamy ustnej.
  • Nici dentystyczne, elektryczne i manualne szczoteczki międzyzębowe, irygatory i środki do czyszczenia języka stosuje coraz  więcej ludzi.
  •  Higienistki stomatologiczne i dentyści powinni podpowiadać dodatkowe skuteczne sposoby czyszczenia i usuwania płytki nazębnej. 
  • Wielu pacjentów jest gotowych na zmiany, ale bez wskazówek profesjonalisty mogą czuć się przytłoczeni różnorodnością produktów do higieny jamy ustnej, jakie są na rynku. 

Czasami samo szczotkowanie i nitkowanie zębów nie wystarcza dla zdrowia jamy ustnej. Mimo mycia zębów przez dwie minuty dwa razy dziennie, czyszczenia nicią dentystyczną każdego dnia, nie znika problem próchnicy, nieświeżego oddechu, zapalenia dziąseł lub innych dolegliwości. Wszystkie one mają tę samą przyczynę: nagromadzenie bakterii, które prowadzi do wytworzenia biofilmu.

Zwykłe techniki szczotkowania obejmują tylko powierzchnie policzkowe i wargowe zębów, a konwencjonalne szczoteczki nie docierają do przestrzeni międzyzębowych. Pozostają one nietknięte i stanowią idealne miejsce do gromadzenia się bakterii. Tak więc, nawet przy dobrych nawykach, płytka nadal się odkłada na powierzchniach szkliwa między zębami. Opracowano cieńsze i mniejsze szczoteczki, pomocne w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Są one uważane za bardziej skuteczne niż samo szczotkowanie i nitkowanie.

Szczoteczki międzyzębowe jako temat do dyskusji podczas wizyty u dentysty

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki międzyzębowej?
Z pewnością jest to rozmiar szczoteczki, miękkość włosia, jego geometria (prosta lub pod kątem) oraz możliwość ponownego użycia.

Szczoteczki międzyzębowe są dostępne w różnych rozmiarach, dostosowanych do różnej budowy zębów, można kupić  także specjalne przeznaczone dla osób z aparatami ortodontycznymi i mostami. Metalowe druciki w środku szczoteczek międzyzębowych bywają zbyt twarde dla osób z wrażliwymi zębami. Można je zastąpić nowszym rozwiązaniem - szczoteczką gumową. Ta jest tak samo skuteczna jak metalowa i daje większy komfort.

Proste szczoteczki zapewniają dostęp do trudno dostępnych obszarów  międzyzębowych, natomiast szczoteczki kątowe ułatwiają precyzję i właściwe czyszczenie przednich przestrzeni. Różne przeznaczenie mają także szczoteczki o różnym kształcie główki - w formie walca lub stożka (te ostatnie służą do czyszczenia zębów trzonowych).

 Nowy gracz - irygator

Irygatory do jamy ustnej to elektroniczne, ręczne urządzenia do nitkowania, które pod ciśnieniem wyrzucają cienki strumień wody usuwający resztki jedzenia i nagromadzoną między zębami płytkę bakteryjną. Są one szczególnie polecane osobom z chorobami przyzębia, wrażliwymi dziąsłami, aparatami ortodontycznymi, cukrzycą i implantami dentystycznymi.

Oprócz funkcji czysto higienicznej, irygatory skutecznie łagodzą stany zapalne dziąseł  u chorych na cukrzycę i z chorobami przyzębia. Dzięki wodzie wtłaczanej do przestrzeni poddziąsłowych, zmienia się tam  skład bakteryjny co  zmniejsza stan zapalny bez uszkadzania miękkiej tkanki dziąseł.

Obecnie produkowane irygatory mają do wyboru wiele ustawień ciśnienia, co pozwala dostosować je do różnych przestrzeni międzyzębowych i wrażliwości dziąseł.

Istnieją już  elektryczne szczoteczki do zębów połączone z irygatorem, łączące szczotkowanie i nitkowanie wodą w jednym urządzeniu. 

Boom na czyszczenie zębów

Produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, które lekarze dentyści regularnie promują wśród swoich pacjentów, to obecnie szybko rozwijający się rynek. Według badań Fact.MR, w skali globalnej  został on wyceniony na 3 mld dol. w 2020 r., a prognozuje się, że do 2031 r. osiągnie 4 mld dol.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH