PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Radiografia komputerowa i cyfrowa: droga ale kupujemy

24-05-2013, 00:01
Radiografia komputerowa i cyfrowa: droga ale kupujemy (fot. sxc.hu)
Radiografia komputerowa i cyfrowa: droga ale kupujemy (fot. sxc.hu)
W 2011 roku polskie placówki medyczne na systemy radiografii komputerowej i cyfrowej wydały ponad 20 mln dolarów - informuje firma doradcza Frost&Sullivan. Wielkość transakcji determinuje przede wszystkim dostępność funduszy europejskich. W najbliższej przyszłości na taki sprzęt wydamy jeszcze więcej. 

Z raportu wynika, że branża medyczna w dalszym ciągu będzie mocno zainteresowana zakupami najnowszych technologii radiograficznych. Wielkość średniej stopy wzrostu (ang. Compound Annual Growth Rate, CAGR) wyniesie w latach 2012 - 2016 w Polsce 7,1 proc. Dane europejskie są jeszcze bardziej imponujące. Przychody w Europie Zachodniej i Wschodniej w 2011 r. wynosiły 388,8 mln USD. Przewiduje się, że w 2016 roku wartość ta zwiększy się do 473,9 mln USD.

Autorzy raportu podkreślają, że dostępność funduszy UE jest głównym czynnikiem wzrostu zakupów wyposażenia systemów radiografii komputerowej i DR. Jednakże systemy DR są mniej rozpowszechnione ze względu na ich wyższe ceny. Systemy te są prawie wyłącznie kupowane do publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które obsługują dużą liczbę pacjentów, co stanowi ekonomiczne uzasadnienie takiej inwestycji.

Wdrażanie systemów archiwizacji i dystrybucji obrazów wpłynie na rozwój rynku radiografii CR i DR w Europie. Placówki opieki zdrowotnej spodziewają się dużych korzyści z zastosowania zarówno systemów PACS ( (ang. Picture Archiving and Communications Systems, PACS) jak i rozwiązań diagnostycznych z użyciem promieni radiograficznych.

- Przewaga technologii CR i DR nad analogowymi rozwiązaniami z użyciem promieni radiograficznych, uzyskana m.in. dzięki możliwości zwiększenia liczby pacjentów oraz skróceniu czasu badań i analizy wyników, również stanowi zachętę do zastosowania tych technologii - stwierdza Dominika Grzywińska, analityk ds. sektora opieki zdrowotnej, Frost & Sullivan. - Ponadto braki kadrowe wśród radiologów mają także swój wpływ, gdyż systemy cyfrowe pozwalają na przebadanie niemal trzykrotnie więcej pacjentów w porównaniu z zastosowaniem technologii analogowych - dodaje.

Systemy ucyfrowione, które umożliwiają unowocześnienie istniejących systemów radiograficznych bez konieczności wymiany zainstalowanego sprzętu, zyskują na popularności, zwłaszcza w Europie Zachodniej. Wielu użytkowników preferuje raczej ucyfrowione rozwiązania, które umożliwiają przebadanie większej liczby pacjentów i zapewniają lepszą jakość obrazów w ramach rozsądnych nakładów niż nowe systemy DR, które wymagają dodatkowych inwestycji - uważają analitycy rynku sprzętu do badań radiograficznych.

O ile systemy ucyfrowione zapewniają digitalizację po bardziej opłacalnych cenach, a koszt systemów CR i DR systematycznie spada, to przystępność cenowa wciąż pozostaje głównym problemem ze względu na sytuację gospodarczą w Europie.

- Klienci kładą większy nacisk na zwrot inwestycji i szukają rozwiązań dostosowanych do swoich potrzeb i w przystępnej cenie. W związku z tym sprzedawcy powinni oferować rozwiązania średniej jakości i niższej klasy, które będą atrakcyjne dla szerszego grona odbiorców, a szczególnie dla mniejszych placówek opieki zdrowotnej - dodaje Grzywińska.

Źródło: Frost&Sullivan

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   radiografia   Dentystatystyka   Kondycja branży  

POLECAMY W SERWISACH