PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rada Mazowieckiego oddziału NFZ krytykuje obniżenie nakładów na stomatologię w 2014 r.

18-07-2013, 00:01
Rada Mazowieckiego oddziału NFZ krytykuje obniżenie nakładów na stomatologię w 2014 r.  (Fot. PTWP)
Rada Mazowieckiego oddziału NFZ krytykuje obniżenie nakładów na stomatologię w 2014 r. (Fot. PTWP)
- W projekcie planu finansowego Mazowieckiego OW NFZ zapisano koszty w kwocie 186,2 tys.  zł - zgodnie z prognozą na lata  2014 - 2016. W projekcie planu finansowego założono zmniejszenie nakładów na świadczenia ogólnostomatologiczne w stosunku do 2013 r. o ok. 6 proc. z zastrzeżeniem , że zmniejszenie poziomu finansowania nie będzie dotyczyć świadczeń stomatologicznych dla dzieci można przeczytać w projekcie planu finansowego NFZ.

 

Rada Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia negatywnie zaopiniowała tę propozycję. - Przedstawiony plan zakłada drastyczny spadek liczby świadczeń zdrowotnych, zwłaszcza w lecznictwie szpitalnym, ale także w wielu innych rodzajach świadczeń rehabilitacji leczniczej, opiece paliatywnej i hospicyjnej, a także w lecznictwie stomatologicznym - stwierdziła Rada.

Jej przedstawiciele podkreślają, że przyznana Oddziałowi Mazowieckiemu kwota stanowi  97,17 proc. nakładów przeznaczonych na rok bieżący a więc środków finansowych zabraknie, a wielomiesięczne kolejki do specjalistów wydłużą się jeszcze bardziej.

Zdaniem Marii Ochman, przewodniczącej Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" i jednocześnie wiceprzewodniczącej Rady Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, świadczenia realizowane przez NFZ nie spełniają oczekiwań, więc każda próba dalszego ograniczania nakładów i oszczędzania na pacjentach, musi się wiązać z jeszcze większym ograniczeniem usług. - W tej sytuacji nie może być zgody Rady na tego typu działania. Oczywiście dyrektor mazowieckiego Funduszu zapewnił, że te ograniczenia nie będą dotyczyły dzieci, natomiast wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Polaków nie stać jest na leczenie stomatologiczne, a to co oferuje NFZ i tak jest delikatnie mówiąc bardzo skąpe. Każde ograniczenie, czy szukanie oszczędności jest wiec niezrozumiałe i nie do przyjęcia uważa Maria Ochman.

Zobacz Projekt planu finansowego 2014

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   finansowanie stomatologii   Finanse   Kondycja branży  

POLECAMY W SERWISACH