PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Prognozy dla stomatologii na 2021

Autor: nieck • Źródło: en
01-02-2021, 09:32
Prognozy dla stomatologii na 2021 Wg sondaży 8 proc. pacjentów nie wznowi leczenia, dopóki się nie zaszczepią przeciwko COVID-19 (fot. Pixabay)
Miniony rok przyniósł niespotykane dotąd wyzwania dla branży stomatologicznej. Pod koniec roku 2020 r. amerykańska firma Vyne Dental przeprowadziła badanie 400 dentystów z całych Stanów Zjednoczonych, pytając o ich ocenę najbliższej przyszłości w pracy zawodowej.

Większość respondentów sondażu, bo aż 77 proc. pracuje we własnych gabinetach stomatologicznych, a 23 proc. w klinikach.

Jak upłynął 2020
Najbardziej pod wpływem pandemii ucierpiały gabinety stomatologiczne (42 proc.); liczba pacjentów zmalała do 32 proc. dawnego poziomu; zaś 47 proc. dentystów musiała zmienić swoje priorytety inwestycyjne w 2020 r.
Telestomatologia pomogła niektórym praktykom odpowiednio kwalifikować pacjentów, tyle że były one w mniejszości. Wśród badanych gabinetów dentystycznych 72 proc. nie oferowało usług telestomatologii w 2020 r., a tylko 23 proc. rozważa taką opcję w 2021 r., zaś 62 proc. nie planuje wdrożenia tego typu usługi.

Stomatologia nie może istnieć bez pacjentów, zatem ważne jest określenie ich poglądów na temat  pełnego przywrócenia świadczeń stomatologicznych w 2021 r.

I tak 30 proc. właścicieli gabinetów stwierdziło, że ich pacjenci aktywnie poszukują leczenia lub usług, 21 proc. jest przekonana, że pacjenci są gotowi wznowić leczenie, 56 proc. planuje powrócić do leczenia, jeśli gabinet przestrzega protokołów bezpieczeństwa chroniących przez zakażeniem koronawirusem, a 8 proc. pacjentów nie wznowi leczenia, dopóki się nie zaszczepią przeciwko COVID-19.

Jakie plany na 2021
Biorąc pod uwagę obecne warunki ekonomiczne i zapotrzebowanie pacjentów, 46 proc. właścicieli praktyk stwierdziło, że nie planuje zatrudniać dodatkowego personelu w 2021 r.; 87 proc. nie planuje przekształcania pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w pracowników pełnoetatowych i odwrotnie.

Jeśli chodzi o perspektywy znalezienia nowych pracowników, to odpowiedzi były podzielone - 48 proc. stwierdziło, że będzie to trudne, a 51 proc. wprost przeciwnie, problemu z tym nie widzi. 

Biorąc pod uwagę pandemię, największym wyzwaniem przewidywanym przez praktyki w 2021 r. jest liczba pacjentów, która nadal może być niska - na poziomie 44 proc. okresu sprzed pandemii COVID-19. Zatrudnianie personelu oraz aktualizacje i regulacje branżowe to kolejne zadania, jakim trzeba będzie podołać.

Na pytanie, jakie działania mogą sprawić, że praktyki będą bardziej produktywne lub zyskowne w 2021 r., 38 proc. dentystów wskazało marketing, 31 proc. uznało, że mniej zmian w branży pomogłoby im stać się bardziej produktywnymi i dochodowymi, a 26 proc. widzi rozwój w nowych technologiach.
Wyniki sondażu są o tyle optymistyczne, że ​​35 proc. dentystów jest pewnych lub bardzo pewnych (51 proc.) co do swoich perspektyw zawodowych. Tylko 13 proc. było raczej pewnych lub neutralnych co do funkcjonowania gabinetu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kondycja branży dentystycznej  

POLECAMY W SERWISACH