PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Prognozy dla rynku stomatologicznego: kto straci, kto zyska?

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: PMR/ŁS
28-01-2015, 07:56
Prognozy dla rynku stomatologicznego: kto straci, kto zyska? PMR: świadczenia stomatologiczne w Polsce od wielu już lat są domeną podmiotów niepublicznych, a ich rola będzie jeszcze wzrastać w ciągu najbliższych kilku lat (fot. Fotolia/PTWP)
Brak perspektyw na wyższe finansowanie świadczeń stomatologicznych z budżetu państwa, wysokie tempo wzrostu na rynku implantologicznym i dalszy rozwój turystyki dentystycznej – to prognozy firmy PMR dla rynku stomatologicznego w latach 2015-2020.

W raporcie „Rynek usług dentystycznych w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020" PMR przypomina, że począwszy od 2011 r. wydatki NFZ na opiekę dentystyczną w Polsce plasują się na stałym poziomie około 1,8 mld zł. To kilkukrotnie mniej niż wydatki sektora prywatnego. 

Eksperci nie przewidują w kolejnych latach wzrostu finansowania publicznego świadczeń stomatologicznych, co wobec wzrastających nakładów prywatnych, powodować będzie dalszy spadek znaczenia płatnika publicznego w finansowaniu stomatologii.

Jednocześnie, jedynie część Polaków, którzy nie uzyskają świadczeń w ramach NFZ, zdecyduje się na leczenie prywatne. Jak wynika bowiem z różnych badań (np. badania GUS i Diagnoza Społeczna), brak pieniędzy jest najczęstszą przyczyną rezygnacji przez Polaków z leczenia zębów.

Rośnie rynek implantologiczny

Według raportu, szczególnie duży potencjał rozwoju ma polski rynek implantów. Już jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów stomatologii. - W ciągu zaledwie kilku ostatnich lat liczba implantów wszczepionych w Polsce wzrosła więcej niż dwukrotnie i w 2014 r. wyniosła ponad 100 tys. - wynika z szacunków PMR. Spadek ceny, do około 3,5 tys. zł za implant oraz wzrost popularności systemów ratalnych finansowania świadczeń stomatologicznych sprawiły, że stały się one dostępne dla większej liczby pacjentów. Daleko nam jednak np. do Niemiec. Tam liczba wszczepień wynosi ok. 1 miliona rocznie. Możliwa jest jednak refundacja implantu przez państwo, w Polsce jest to segment wyłącznie prywatny.

Turystyka stomatologiczna motorem napędowym

PMR zaznacza, że stomatologia jest jedną z czterech głównych grup świadczeń oferowanych w ramach turystyki medycznej w Polsce. Dla pacjentów zagranicznych najczęściej wykonywane są zabiegi wysokospecjalistyczne, np.: odbudowa kości, implantacje, podniesienie zatok szczękowych, skomplikowane leczenie kanałowe. Pacjenci z zagranicy najczęściej decydują się na kompleksowe leczenie w czasie jednej wizyty.

- Istnieje szereg czynników rozwoju stomatologii w ramach turystyki medycznej, począwszy od dobrej opinii polskich lekarzy tej specjalizacji i coraz wyższych standardów opieki medycznej w Polsce, poprzez korzystny kurs złotego do euro, funta i dolara, aż do inkorporacji przez kraje Unii Europejskiej dyrektywy o leczeniu na terenie UE- czytamy w raporcie.

W związku z wejściem w życie dyrektywy transgranicznej, na szybki rozwój mogą liczyć te placówki medyczne, które zainwestują w obsługę pacjentów w ich ojczystych językach oraz te, które przystosują się do europejskich standardów i będą oferowały np. odbiór dokumentacji medycznej w formie elektronicznej bezpośrednio ze strony placówki oraz umożliwią sprawne umawianie wizyt drogą elektroniczną.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH