• Centrum stomatologiczne w wersji eko powstało w kompleksie biurowym Spark w Warszawie.

  • Częścią „green dentistry” jest cały szereg rozwiązań technologicznych zmniejszających zużycie nieodnawialnych zasobów.

  • W przestrzeni nowego centrum stomatologicznego dominują meble i sprzęty z recyclingu, technologie przyjazne środowisku, świadomy system utylizacji odpadów i gabinety generujące możliwie najmniejszy ślad węglowy.  

Na ścianach filc z butelek PET, a w poczekalni filtrujące powietrze rośliny i meble stworzone m.in. z desek starych… stodół. Tak wygląda współczesne centrum lecznicze Medicover Stomatologia.

„Green dentistry” w Polsce

Medicover Stomatologia rozwija już nie tylko koncept „Rytuału Uśmiechu”, w którym od ponad roku otwierane są centra dentystyczne w całej Polsce. Teraz na rynek wprowadza także format „Rytuału Uśmiechu” w wersji eko. Pierwsza tego typu lokalizacja, mająca 419 mkw. i 9 gabinetów, powstała właśnie w kompleksie biurowym Spark w Warszawie.

– Troska o środowisko naturalne jest dziś fundamentem wielu dynamicznie rozwijających się biznesów, także medycznych. Jest to odpowiedź zarówno na globalne wyzwania klimatyczne, jak i oczekiwania, jakie mają klienci, coraz bardziej proekologiczni. Także w stomatologii dokonuje się zmiana myślenia. Naszą najnowszą inwestycją wyznaczamy kierunek tej ewolucji – mówi Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia.

– Otwarte na Woli centrum powstało nie tylko w pionierskim formacie „Rytuału Uśmiechu”, ale przede wszystkim w rozwinięciu tego konceptu, który za podstawę przyjął zrównoważony rozwój i „green dentistry”, czyli rozwiązania, które minimalizują negatywny wpływ działalności gabinetów na środowisko naturalne. To milowy krok nie tylko dla naszej sieci, ale także dla całego rynku stomatologicznego w Polsce – dodaje Wioletta Januszczyk.

Ekologiczny wymiar inwestycji

„Zielone” elementy w Medicover Stomatologia w Sparku można znaleźć na każdym kroku, chociażby w tym, jak i czym zaaranżowano przestrzeń. Znaczna część mebli, która pojawiła się w centrum powstała z surowców przetworzonych np. desek ze starych stodół. Nie brakuje także mebli ze znanych sieci, ale z obiegu zamkniętego, a także mebli z odzysku wykonanych z materiałów odnawialnych i łatwych do ponownego przetworzenia.

Ciekawie wyglądają w centrum także ściany. Na nich, oprócz blachy, można znaleźć także dekoracyjny filc, który powstał z recyclingu butelek PET.

O czyste powietrze dbają natomiast specjalnie dobrane rośliny, o właściwościach oczyszczających. Biblioteczkę w poczekalni wypełniły używane książki. Medicover Stomatologia zachęca także do przyjazdu na leczenie rowerem. Z myślą o ekopacjentach ustawiono specjalne stojaki rowerowe.

- Przestrzeń, którą stworzyliśmy w Sparku powstała w sposób niezwykle świadomy. Większość z zastosowanych tu materiałów, zwłaszcza w poczekalni, pochodzi z odzysku. Wielu materiałom, które zostały przetworzone przez architektów i rzemieślników daliśmy drugie życie, tworząc nie tylko ciepłe i przyjazne wnętrze, ale także miejsce, które uczy, pokazując, że wiele rzeczy wokół nas można raz jeszcze wykorzystać – mówi Wioletta Januszczyk.

Technologie przyjazne ekologii

Ale ekologia przewija się nie tylko w aranżacji. Fundamentem „green dentistry” w wydaniu Medicover Stomatologia jest bowiem to, jak centrum działa na co dzień i jaki wpływ wywiera na środowisko.

W nowej przestrzeni sieć wprowadziła cały szereg rozwiązań technologicznych zmniejszających zużycie zasobów. W centrum zainstalowano m.in. specjalne krany, które napowietrzają wodę i zmniejszają jej wykorzystanie nawet o 50 proc. Gabinety oszczędzają także energię i zmniejszają swój ślad węglowy, poprzez zainstalowane tu oświetlenie LED, które jest sterowane automatycznie. Zasoby oszczędzane są także w procesie ekologicznej dekontaminacji narzędzi. Tu sieć wykorzystuje specjalne myjki, które zmniejszają ilość użytej wody.

Pomaga także najnowsza technologia. Dzięki cyfrowej stomatologii, w tym m.in. skanom 3D, które zastąpiły tradycyjne wyciski, dentyści ograniczyli wykorzystanie plastiku i chemikaliów.

Świadomie centrum podchodzi także do utylizacji odpadów, stawiając na sortowanie śmieci. Dodatkowo w gabinetach i łazienkach pojawiły się jednorazowe przedmioty z biodegradowalnych materiałów (m.in. kubeczki, szczoteczki, których używa się bez pasty). Do minimum centrum ogranicza także materiały drukowane, a jeśli już te powstają, to na papierze z recyclingu.

– „Zielona stomatologia”, a także bliska nam idea reduce, reuse, recycle przewija się w każdej z przestrzeni nowego centrum, jak i w każdym aspekcie jego działania, począwszy od obsługi pacjenta, przez proces leczenia, po sposób doboru partnerów biznesowych. Ci ostatni, podobnie jak samo centrum, muszą działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi Wioletta Januszczyk.

– To właśnie m.in. z tego powodu nasze centrum ulokowaliśmy w kompleksie Spark. Jego właściciele niezwykle świadomie i odpowiedzialnie podeszli do inwestycji, nawiązując dialog z lokalną społecznością i licząc się z jej opinią. W efekcie czego obiekt wpisał się w miejską tkankę. Co więcej, jest to również inwestycja eko-zorientowana, czego przykładem są pszczele ule na dachu czy posiadane przez biurowiec „zielone” certyfikaty – dodaje.

Holistyczne podejście do leczenia stomatologicznego

Ważnym elementem, który wypływa także z „green dentistry” jest to, jak nowe miejsce dba o dobre samopoczucie pacjenta. Wnętrze centrum bardziej przypomina kawiarnię lub hotelowe lobby, niż tradycyjne centrum dentystyczne, a przez to sprzyja relaksowi przed wizytą. Ten relaks zapewnia także m.in. przytłumione światło i jazzowa muzyka.

Istotne jest także holistyczne podejście do leczenia pacjentów. W nowym centrum pacjenci mogą znaleźć 9 gabinetów. Czekają na nich lekarze 11 specjalizacji, w tym m.in. chirurgii stomatologicznej, periodontologii, implantologii, protetyki i ortodoncji. Na miejscu przyjmuje także fizjoterapeuta stomatologiczny oraz stomatolog dla dzieci. Pacjenci mogą także skorzystać z naturalnych zabiegów, które poprawiają kondycje skóry twarzy i szyi.

Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszą technologię, w tym pracownię diagnostyki obrazowej, a także photo room, w którym tworzona jest dokumentacja fotograficzna postępów leczenia. Pacjenci po narkozie mają do dyspozycji pokój wybudzeń.

Centrum w kompleksie Spark jest już ósmym w Polsce, które działa w „Rytuale Uśmiechu”, z czego aż siedem otwarto w 2021 roku (w Warszawie, Toruniu, Łodzi, Gdyni, Gdańsku i Bielsku-Białej). Flagowe centrum tego konceptu działa od końca 2020 r. na Placu Konstytucji w Warszawie.