PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Potyczki o zachowanie 3 proc. dodatku „covidowego”

Autor: miro • Źródło: ms
04-04-2022, 12:55
Potyczki o zachowanie 3 proc. dodatku „covidowego” Dodatki covidowe w stomatologii na NFZ Fot. Shutterstock
Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia o dalsze wypłacanie 3 proc. dodatku do wartości świadczeń za utrzymanie stanu gotowości w warunkach zagrożenia epidemicznego i epidemii. Jak wiadomo dodatek ten nie będzie już wypłacany za kwiecień 2022 r.
  • 3 proc. ryczałt covidowy przestał być wypłacany (ostatnia transza w kwietniu za marzec 2022 r.)
  • Pracodawcy RP apelują o utrzymanie wsparcia, wskazując na wysoką inflację, która stawia świadczeniodawców w trudnym położeniu
  • Pytanie o uwzględnienie stomatologii w systemie dodatkowych nakładów na realizowanie świadczeń medycznych w ramach NFZ

Koniec 3 proc. wypłat "covidowych" 

NFZ zaprzestaje wypłacanie 3 proc. ryczałtu, który wprowadzono w odpowiedzi na wzrost kosztów realizowania leczenia w podwyższonym reżimie sanitarnym.

Jak wiadomo gabinety stomatologiczne w największym stopniu ucierpiały w wyniku braku, a także drastycznego wzrostu cen,  środków ochrony indywidualnej (maseczki, kombinezony ochronne, zwiększona ilość środków do dezynfekcji i wiele innych czynników) oraz konieczności zachowania szczególnego reżimu podczas leczenia pacjentów.

Według Pracodawców RP świadczeniodawcy nadal muszą utrzymać podwyższony rygor sanitarny (w Polsce obowiązuje stan epidemii i cały czas istnieje ryzyko wybuchu kolejnej fali pandemii).

Apel o utrzymanie wsparcia w postaci 3 proc. ryczałtu

Apelujący zwracają uwagę na fakt, że dostawcy oczekują wyższych cen m.in. z powodu zwiększonych kosztów m.in.: transportu, kosztów energii elektrycznej, gazu, utylizacji odpadów medycznych. Do tego dokłada się również ogromna presja płacowa we wszystkich zawodach i branżach spowodowana m.in. Polskim Ładem i inflacją – wymieniają Pracodawcy RP

Sygnatariusz listu do Ministerstwa Zdrowia i NFZ zwraca uwagę, że ogłoszone zwiększenie finansowania podmiotów leczniczych o 4,5 proc. przy równoczesnym odcięciu 3 proc. ryczałtu sprawi, iż finansowanie zwiększy się tylko o 1,5 proc. Tymczasem oficjalna inflacja według GUS za 2021 r. to 5,1 proc., w styczniu 2022 r. wyniosła już 9,4 proc. Jest to ogromna dysproporcja pomiędzy rzeczywistym wzrostem o 1,5 proc. a inflacją na poziomie 8,5 proc.

Oczywiście Pracodawcy RP dopuszczają możliwość modyfikacji samej formuły finansowania dodatku 3 proc., np. niewypłacanie go z tzw. funduszu covidowego, a włączenie go w powszechną podwyżkę wycen lub cen za punkt. Od kwietnia nastąpiłoby wówczas zwiększenie wyceny nie o 4,5 proc., a łącznie o 7,5 proc.

Wzrost wycen także w stomatologii?

Przypomnijmy, że wiceprezes NRL i przewodniczący Andrzej Cisło zwraca uwagę na fakt, że 25 marca 2022 r. opublikowano Komunikat o planowanym przeznaczeniu 2 mld zł na kontrakty szpitalne oraz 600 mln zł dla gabinetów lekarzy specjalistów. Pieniądze te, według założeń, miałyby skutkować 4,5 proc. tzw. antyinflacyjnym wzrostem wyceny świadczeń (od maja 2023 r.).

Wiceprezes NRL w ten sposób skomentował zapowiedź uruchomienia dodatkowych pieniędzy:

Oczywiście, z punktu widzenia lekarzy dentystów realizujących kontrakty dobrze byłoby wiedzieć, czy pod terminem użytym w Komunikacie "gabinety lekarzy specjalistów" kryje się też stomatologia. Czy rozwijający tę zapowiedź Prezes NFZ, mówiąc: "Podeszliśmy do tego szeroko, uwzględniając podwyżkę w wielu różnych zakresach świadczeń, od POZ, przez AOS i szpitale, po hospicja" - miał na myśli również leczenie stomatologiczne?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontraktowanie   NRL   finansowanie stomatologii   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH