PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Portugalscy dentyści zazdroszczą zarobków polskim stomatologom

Autor: miro • Źródło: ms
26-04-2022, 13:34
Portugalscy dentyści zazdroszczą zarobków polskim stomatologom W Portugalii jest za dużo dentystów a zarobki frustrujące Fot. Adobe Stock
19 proc. młodych dentystów pracuje poza Portugalią i niemal 40 proc. z nich nie zamierza wracać do kraju, aby pracować w zawodzie - wynika z sondażu Portugalskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego (OMD).
  • Zarobki dentystów w Portugalii oscylują wokół 1,0 - 15 tys. euro miesięcznie
  • 19 proc. portugalskich dentystów pracuje za granicą, gdzie miesięczne zarobki są na poziomie 5 tys. euro
  • Wielu portugalskich dentystów dokształca się, wydając na naukę połowę rocznych dochodów

Co piąty portugalski dentysta pracuje za granicą 

W badaniu „Employability in Dentistry”, wspieranym przez Radę Młodych Dentystów Stowarzyszenia OMD (Ordem dos Médicos Dentistas) odpowiedzi udzieliło 4745 zarejestrowanych w OMD dentystów w wieku poniżej 35 lat.

Spośród nich za granicą pracuje ok. 900 młodych dentystów (19 proc. ankietowanych), z czego 13,8 proc. wyemigrowało z kraju zaraz po zakończeniu studiów stomatologicznych, a prawie 40 proc. uczyniło to w ciągu roku, do dwóch lat po ukończeniu stomatologii. 

Emigracja dentystów nie tylko z powodu zarobków

Jeśli chodzi o powody, które skłoniły portugalskich dentystów do emigracji, to 86,2 proc. wskazuje na poszukiwanie lepszych dochodów, 71,6 proc. - na lepszą jakość życia, a 66,4 proc. - na większe poważanie zawodu wśród pacjentów.

Ok. 40 proc. dentystów, którzy pracują poza Portugalią nie planuje powrotu do ojczyzny, a to ze względu na drastyczne dysproporcje w wynagrodzeniach (prawie połowa emigrantów zarabia miesięcznie powyżej 5 tys. euro netto). Poza tym ich pozycja w zawodzie jest wyjątkowo stabilna, co nie można powiedzieć o pracy stomatologa w Portugalii.

W Portugalii 53 proc. dentystów ma miesięczny dochód netto poniżej 1000 euro netto miesięcznie.

Przy czym stomatologom doskwierają niestabilne warunki pracy, bo tę można stracić z dnia na dzień. Osoby, które mają umowę o pracę, najczęściej zarabiają nie więcej niż 1500 euro miesięcznie.

Za granicą 71,6 proc. młodych portugalskich dentystów otrzymuje zapłatę za wykonaną pracę jako procent od wpływu i wskaźnik ten wynosi od 25 do 60 proc. zarobionej kwoty.

Według sondażu 39,7 proc. portugalskich dentystów nie zamierza wracać do zawodu w ojczyźnie, dwukrotnie mniejszy odsetek (20,7 proc.) rozważa taką opcję w przyszłości.

Dentyści przeznaczają wiele pieniędzy na szkolenia 

Z przeprowadzonego badania wynika, że 40 proc. ankietowanych zainwestowało w szkolenia zawodowe ponad połowę dochodów osiągniętych w ciągu ostatniego roku. Często specjalistyczny kurs, trwający dwa lub trzy dni, kosztuje całe miesięczne wynagrodzenie. Spośród intensywnie pobierających nauki dentystów - 25 proc. musiało skupić się na edukacji podstawowej. Fakt ten uwypukla luki w kształceniu uniwersyteckim w Portugalii.

Prezes Rady Młodych Dentystów OMD, Tiago do Nascimento Borges, przypomina, że rosnąca szybko skala ucyfrowienia stomatologii wymaga dużych inwestycji w ustawiczne kształcenie. Tylko taki styl pracy pozwala wyróżnić się w konkurencyjnym środowisku i oferować swoim pacjentom to, co najlepsze - przekonuje prezes Rady Młodych Dentystów.

Za dużo dentystów, za słabo wykształconych 

Według Tiago do Nascimento Borges, przyczyną wszystkich problemów jest brak planowania zasobów ludzkich na rynku pracy, który doprowadził do nadwyżki dentystów w Portugalii.

- Dzisiaj pracujemy na bardzo rozregulowanym rynku, zapominając często o wartościach etycznych praktyki zawodowej i poziomie nauczania, a to wszystko w końcu zawsze będzie miało wpływ na jakość usług w zakresie zdrowia jamy ustnej - ocenił Tiago do Nascimento Borges.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH