PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pomorze: fatalne kontraktowanie zbiera żniwa

16-05-2013, 00:01
Pomorze: fatalne kontraktowanie zbiera żniwa (fot. Google Maps)
Pomorze: fatalne kontraktowanie zbiera żniwa (fot. Google Maps)
Od kwietnia 2013 r. w Starogardzie Gdańskim funkcjonują jedynie trzy placówki medyczne leczące zęby w ramach kontraktów z NFZ. Wcześniej było ich siedem. Zdezorientowani pacjenci pytają, gdzie teraz mogą wyleczyć zęby za darmo informuje pomorski portal kociewiak.pl. Sytuacja jest pokłosiem ostatniego kontraktowania, w trakcie którego w całym wojewódzkie aż kilkadziesiąt gabinetów stomatologicznych straciło umowy.

Dlaczego tak się stało? Zmiany z reguły wynikają z gry rynkowej. NFZ promowała tych usługodawców, którzy byli w stanie przedstawić najniższą wycenę usług kontraktowych. Efekt? W Starogardzie Gd. liczba gabinetów z podpisanymi umowami spadła o ponad połowę, z siedmiu do zaledwie trzech.

Kontrakty podpisały: przychodnia przy ul. Hallera, Polmed oraz Stomadent. Nie podpisał m.in. Stomaks, który teraz świadczy usługi prywatnie i odsyła niedawnych pacjentów do innych placówek. Niestety nawet ci, którzy kontrakt dostali przyznają, że dostępność do dentysty systematycznie się pogarsza. Faktyczne ograniczenie konkurencji nie spowodowało bowiem jednoczesnego zwiększenia liczby foteli oraz lekarzy w placówkach z umową
- Pacjentom na pewno nie będzie łatwiej przyznaje Maria Orlikowska Płaczek, kierownik SP ZOZ przy ul. Hallera w Starogardzie Gd., która jednocześnie podkreśla, że gabinety w jej przychodni nie odbiegają standardem od tych prywatnych. Kontrakty, które dostaliśmy są okrojone, dlatego pacjent będzie miał do wyboru: albo czekać w kolejce, albo skorzystać z gabinetów prywatnych. Niestety NFZ przeznaczył na stomatologię tyle ile przeznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   kontraktowanie   Finanse  

POLECAMY W SERWISACH