PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polski Ład w gabinecie stomatologa

Autor: nieck • Źródło: en
23-08-2021, 11:50
Polski Ład w gabinecie stomatologa Dla dentystów stawka ryczałtu spadnie do 14 proc. (fot. Pixabay)
Co w rzeczywistości oznaczają zmiany wprowadzane z Polskim Ładem dla lekarzy dentystów prowadzących własną działalność gospodarczą wyjaśnia, Katarzyna Rzeżnicka, doradca podatkowy w PwC.
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw został przedstawiony do konsultacji 26 lipca.
  • Pakiet ustaw wprowadzających tak zwany Polski Ład zapowiada szereg zmian dla osób prowadzących działalność gospodarczą - wskazuje Katarzyna Rzeżnicka, doradca podatkowy, starszy menedżer w PwC.
  • Jedna z ważnym zmian dotyczy składki zasad obliczania wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
  • Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płaciły składkę na ubezpieczenie zdrowotne od osiągniętego dochodu. 
  • Druga istotna zmiana - również powiązana ze składką zdrowotną - to likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego.
  • Zmiany mają dotyczyć również działalności gospodarczej opodatkowanej tzw. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Doradca podatkowy PwC Katarzyna Rzeżnicka, w pierwszej kolejności wskazuje na zmianę zasad obliczania wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wskazuje, stopa składki nie ulegnie zmianie (9 proc.), natomiast zmienią się zasady ustalania podstawy obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dotychczas składka zdrowotna przedsiębiorców była ustalana od wybranej przez przedsiębiorcę podstawy, która jednak nie mogła być niższa niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. W praktyce sprowadzało się to do tego, że przedsiębiorcy opłacali składkę zdrowotną w najniższej dostępnej wysokości, tj. w 2021 roku w kwocie 381,81 zł (rocznie ok. 4,5 tys. zł) - wylicza Katarzyna Rzeżnicka.

Działalności gospodarcze z dużym dochodem a składka zdrowotna

Zwraca uwagę, że w ramach Polskiego Ładu zapowiadana jest tu jednak zmiana.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płaciły składkę na ubezpieczenie zdrowotne od osiągniętego dochodu, czyli od przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania. Podstawa obliczania składki nie będzie jednocześnie mogła być niższa niż minimalne wynagrodzenie w gospodarce (w 2022 roku prawdopodobnie będzie to kwota 3 000 zł).

- Taka zasada będzie obowiązywała osoby, które dochody z działalności gospodarczej rozliczają według zasad ogólnych lub według podatku liniowego. Zmiana zasad ustalania podstawy naliczania składki zdrowotnej będzie miała największy wpływ na działalności gospodarcze z dużym dochodem, gdyż składka na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie w żaden sposób limitowana - analogicznie, jak w przypadku umów o pracę - wyjaśnia ekspert PwC.

Aby zobrazować zmianę, Katarzyna Rzeżnicka podaje przykład:

- Po wejściu w życie przepisów w przedstawionym kształcie osoba z dochodem z działalności w wysokości 120 tys. zł rocznie zapłaci ponad 9,6 tys. zł składki zdrowotnej w 2022 roku, a w przypadku osoby z dochodem 240 tys. zł, ta składka wyniesie już ponad 20,4 tys. zł. Obecnie, niezależnie od wysokości dochodu, składka mogła w obu przypadkach wynosić 4,5 tys. zł rocznie.

Składka zdrowotna - zniknąć ma możliwość odliczania od podatku dochodowego

Druga istotna zmiana również powiązana ze składką zdrowotną to likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego - zauważa doradca podatkowy PwC.

- Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne może być prawie w całości odliczona od podatku dochodowego (7,75 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku a tylko 1,25 proc. podstawy wymiaru składki pokrywane jest z dochodu netto ubezpieczonego). Pakiet ustaw w ramach Polskiego Ładu likwiduje możliwość dalszego odliczania składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że po wejściu w życie zmian cała składka zdrowotna będzie pokrywana z dochodu osoby ubezpieczonej.

Jak zaznacza Katarzyna Rzeżnicka, wpłynie to na zmniejszenie dochodów netto przedsiębiorców.

- Kontynuując przedstawiony przykład osoby prowadzącej działalność gospodarczą z dochodem opodatkowanym podatkiem liniowym, przy dochodzie z działalności (przychód pomniejszony o podatkowe koszty uzyskania) w wysokości 120 tys. zł, obciążenia podatkowo-ubezpieczeniowe w 2022 roku wzrosną w sumie o 9 tys. zł, a w przypadku działalności gospodarczej z dochodem rocznym w wysokości 240 tys. zł obciążenia wzrosną o prawie 20 tys. zł - wylicza.

I podsumowuje: - Można stwierdzić, że obciążenia podatkowo-ubezpieczeniowe przy dochodowych działalnościach gospodarczych zasadniczo wzrosną, natomiast działalność gospodarcza nadal będzie wiązała się z mniejszymi obciążeniami podatkowymi i ubezpieczeniowymi niż odpowiednie należności z tytułu dochodów z umowy o pracę w tej samej wysokości.

Dla lekarzy dentystów i higienistek stomatologicznych stawka ryczałtu spadnie do 14 proc.

Zmiany planowane są też w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej tzw. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jak tłumaczy Katarzyna Rzeżnicka, przy tej formie rozliczania podatku, opodatkowany jest przychód i podatnik nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania.

- Przy takich działalnościach gospodarczych składka zdrowotna obliczana według nowych zasad ma wynieść ⅓ stawki należnego ryczałtu. W odniesieniu do dochodów uzyskiwanych przez osoby świadczące usługi w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiu dział 86) stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ma wynieść w 2022 roku 14 proc. Składka zdrowotna przy takim sposobie opodatkowania według nowych zasad wyniosłaby 4,67 proc. Tak więc łącznie z ryczałtem dawałoby to łączne obciążenia (podatek wraz ze składką zdrowotną) na poziomie poniżej 19 proc. przychodów - podaje doradca podatkowy.

Według eksperta PwC, w przypadku działalności gospodarczej z niskimi kosztami jej prowadzenia dla części przedsiębiorców może okazać się to interesującym rozwiązaniem.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH