• Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych państw przez osoby nastawione na turystykę stomatologiczną (według portalu medicaltravelmarket.com)
 • Wyżej od Polski uplasowały się m.in. Węgry. Na równi z naszym krajem postrzegane są Czechy
 • Na czele zestawienia nalazła się Hiszpania. Tutaj najchętniej leczą się: Brytyjczycy, Irlandczycy, Niemcy, a nawet Amerykanie
 • Przed pandemią turystyka dentystyczna rosła w tempie od 10 do 15 proc. każdego roku – oceniła PwC. Teraz kilkunastoprocentowa dynamika tego typu świadczeń powraca.

Gdzie najlepiej leczyć zęby

Jakie są wiodące kierunki turystyki stomatologicznej według zestawienia specjalistycznego portalu medicaltravelmarket.com? 

Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych państw przez osoby leczące zęby poza granicami własnego kraju. Na czele zestawienia Hiszpania. Wyżej od Polski uplasowały się m.in. Węgry. Na równi z naszym krajem postrzegane są  Czechy.   

 • 1 Hiszpania
  Hiszpański rynek stomatologiczny słynie z jakości usług połączonej z przystępną ceną. Może nie jest tutaj tak tanio jak w Polsce lub na Węgrzech - ocenia medicaltravelmarket.com - ale pacjenci dostrzegają także walory Hiszpanii jako atrakcyjnego kraju turystycznego.
  Do Hiszpanii na leczenie stomatologiczne z chęcią przybywają: Brytyjczycy, Irlandczycy, Niemcy, a nawet Amerykanie.
 • 2 Tajlandia
  Tajlandia szczyci się placówkami dentystycznymi o światowym standardzie. Wiele z nich to wielostanowiskowe centra stomatologiczne.
  Większość dentystów w Tajlandii szkoliła się za granicą np. w Japonii, zatem mają oni wysokie kwalifikacje zawodowe.
  Najliczniejsi turyści, którzy przylatują tutaj leczyć zęby pochodzą z: Australii, Nowej Zelandii , ale także z Kanady i USA.
 • 3 Turcja
  W kraju tym jest wyjątkowo wielu turystów, których głównym celem podróży jest restytucja uzębienia. Położenie geograficzne Turcji sprawia, iż chętnych nie brakuje.
  Zagranicznych pacjentów nie odstraszył nawet fakt, że przez światowe media (głównie brytyjskie) przetoczyła się lawina doniesień o nieudanej transformacji uśmiechu, opisanej przez turystkę z Wysp Brytyjskich. Ukuto nawet określenie „tureckie zęby” jako synonim źle wykonanej roboty.
  Turystykę stomatologiczną wspiera rząd turecki. Planowane jest utworzenie dla zagranicznych turystów medycznych stref opieki zdrowotnej wolnych od VAT.
  Dentyści w Turcji są znani z powszechnego uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach, co czyni ich jednymi z najbardziej wykwalifikowanych lekarzy na świecie. Do wyboru pacjentów jest wiele imponujących klinik ortodontycznych i stomatologii estetycznej.
 • 4 Dubai
  Dubaj znalazł się na szczycie listy TripAdvisor w 2022 r. jako najpopularniejszy cel podróży i chociaż jest znany jako hotspot tzw. turystyki luksusowej, to turystyka medyczna ma dla tego kraju coraz większe znaczenie. Na leczenie stomatologiczne przylatują tutaj najczęściej: Brytyjczycy, Niemcy, Amerykanie, Austriacy i Szwajcarzy.
  Nie jest to najtańsze miejsce na turystykę dentystyczną, ale ma wyjątkowo dużą grupę znakomicie wykwalifikowanych dentystów. Niektóre z klinik, odnoszących największe sukcesy na całym świecie, otworzyły drugie oddziały w Dubaju, aby świadczyć usługi zamożnej klienteli
 • 5 Węgry
  Od lat kraj ten postrzegany jest jako znaczące w Europie zagłębie stomatologiczne. Pomimo rosnącej konkurencji, wciąż uważa się, że „węgierskie” implanty zębowe to jedna z najlepszych usług, na jakie turysta medyczny może liczyć.
 • 6 Meksyk
  Meksyk jest naturalną enklawą stomatologiczną dla Amerykanów. Tuż przy granicy z USA powstały całe miasteczka, które nastawione są na obsługę zagranicznych pacjentów. głównie przybywających z Teksasu i Kalifornii.
  Chociaż standard klinik stomatologicznych, oferujących usługi amerykańskim pacjentom, nie odbiega od poziomu obowiązującego w Stanach Zjednoczonych, to jednak ceny świadczeń medycznych są W Meksyku znacząco niższe. Taniej jest chociażby dlatego, że dentyści w Meksyku – w przeciwieństwie do amerykańskich kolegów po fachu - nie są zobowiązani do opłacania ubezpieczenia od błędów w sztuce lekarskiej. To znacząco obniża koszty, chociaż podnosi ryzyko po stronie pacjentów (w przypadku pojawienia się powikłań).
  Niższy koszt usług wiąże się także z mniejszymi obciążeniami, wynikającymi z kredytów, z których korzystają studenci medycyny. Nauka zawodu jest w Meksyku nieporównywalnie tańsza niż w USA. W Stanach Zjednoczonych prawie każdego dentystę, po skończonych studiach stomatologicznych, obciąża kredyt wynoszący kilkaset tysięcy dolarów.
  Koszty utrzymania w Meksyku są także zdecydowanie tańsze niż za północną granicą kraju.
 • Miejsca 7 – 10
  Do grupy krajów mających wysoką pozycję w turystyce stomatologicznej portal medicaltravelmarket.com zaliczył także kolejne cztery państwa europejskie, nie nadając im jednak rang ważności. Są to: Polska, Chorwacja, Dania i Czechy.