Tygodnik Polityka poinformował ostatnio, że sytuacja stomatologów nie wygląda obiecująco. Wszystko zależy od miejsca pracy. Najwięcej można zarobić w prywatnych klinikach powyżej 10 tys. zł. Nic dziwnego, że najlepsi specjaliści porzucają publiczne przychodnie, bo tam po długiej i wymagającej edukacji mogą liczyć na 4 - 6 tys. zł i to dopiero po kilku latach pracy. Zawód dentysty nie jest konkurencyjny pod względem zarobków. Po krótkiej edukacji  maszyniści i energetycy otrzymują średnio odpowiednio 4358 zł i 4450 zł.

W przypadku dentystów - pensja stażysty wynosi zaledwie 1,2 1,5 tys. zł. Po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu można otrzymać wynagrodzenie w granicach 2,0 2,5 tys. zł netto. Najczęściej młodzi adepci stomatologii wybierają pracę w oparciu o kontrakt z NFZ. Za etat można maksymalnie zarobić około 3,6 tys. zł. Na niewiele liczyć mogą pracujący latami w publicznych przychodniach, ich płaca zawiera się w przedziale od 2,4 do 2,6 tys. zł (bez dodatków za nadgodziny).

A tak o pieniądzach mówią sami zainteresowani, uwaga lekarzu, to opinie anonimowe, zatem czy prawdziwe:

Jedna z opinii podpisanych jako dentysta: Zarabiam w publicznej przychodni ponad 3 tys. zł netto, ale wyrabiam praktycznie 1,5 etatu. Bez dodatkowych godzin ciężko by mi było przekroczyć 2,5 tys. zł.Jestem asystentką stomatologiczną w gabinecie, który ma podpisaną umowę z NFZ. Tu lekarze stomatolodzy zarabiają 9 - 20 tys. zł miesięcznie, pracując po 6 godzin dziennie, ja zarabiam 1,7 tys. zł.Jedna z pielęgniarek stomatologicznych w prywatnym gabinecie w średniej wielkości mieście twierdzi, że jej wynagrodzenie wynosi 2 tys. zł, a asystentki często zarabiają najniższą krajową. Lekarze dentyści mają 10 razy tyle i to po odliczeniu kosztów.   

W branży stomatologicznej średnie pensje oscylują wokół 6 tys. zł. 25 tys. zł netto miesięcznie tyle zarabiają stomatolodzy posiadający własny gabinet.

Sedlak & Sedlak tak ocenia rynek: Miesięczne wynagrodzenie (mediana) stomatologa wynosi 4137 zł. Zarobki połowy stomatologów wahają się od 2179 do 7000 zł. Premia stanowi średnio 5 proc. pensji całkowitej stomatologa, natomiast 95 proc. to płaca podstawowa. Część stomatologów otrzymuje również inne benefity niż pieniężne.

Portal moja-pensja.pl uważa, że w Polsce lekarz dentysta zarabia średnio 5,7 tys. zł brutto. Po odliczeniu składek na ZUS, NFZ i podatków daje to pensję netto w wysokości 4,0 tys. zł.

Największa grupa dentystów otrzymuje wynagrodzenie pomiędzy 5,5 tys., a 6,9 tys. zł. 10 proc. najlepiej zarabiających dentystów osiąga dochody powyżej 7,5 tys. zł.

Dentyści zatrudnieni w prywatnych gabinetach otrzymują wynagrodzenie, uzależnione od liczby przyjmowanych pacjentów. W przypadku założenia własnej praktyki, będąc dobrym fachowcem o uznanej renomie, można liczyć na zarobki od 10 tys. zł w górę. Szanowany i ceniony specjalista zarabia po 20 30 tys. zł.

Przy okazji wytykania zarobków często wskazuje się na rzeczy oczywiste, a więc konieczność inwestowania w rozwój zawodowy. Cykl kilku szkoleń z endodoncji zakończony egzaminem to wydatek rzędu 20 tys. zł. Kolejny truizm: zarobki stomatologów zależą od doświadczenia zawodowego, specjalizacji, miasta oraz tego czy lekarz zatrudniony jest w prywatnym gabinecie, czy w publicznej przychodni.

Prywatna praktyka dentystyczna to przedsięwzięcie, które kosztuje od 100 tys. zł (przy minimalnych kosztach m.in. uruchomieniu gabinetu we własnym, prywatnym lokalu, zastosowaniu używanego sprzętu) do miliona złotych i więcej. Sky is the limit.

Ciągle lepiej kształcić się w Polsce, bo w zasadzie za studia dzienne się nie płaci, a zarabiać poza Polską, bo na tzw. Zachodzie wciąż zarobić można zdecydowanie więcej.

W Stanach Zjednoczonych średnia pensja lekarza dentysty to ok. 101 tys. USD. Najlepiej zarabia się na Alasce średnio 200 tys. USD rocznie. W tej kwocie nie są jednak wykazane takie korzyści jak wysokie ubezpieczenie zdrowotne oferowane z reguły przez pracodawców. Oczywiście podana średnia nie jest średnią dla dentystów początkujących. Tych jest w USA ok. 10 proc. Młodzi stażem lekarze liczyć mogą rocznie na ok. 72 tys. USD.

Przypominamy jak kształtują się wynagrodzenia dentystów lekarzy w niektórych państwach

Państwo Miesięczne zarobki netto w przeliczeniu na USD Miesięczne zarobki brutto Obowiązkowe obciążenia płac w proc. Godziny pracy w tygodniu Uwagi
USA 6164 8561 USD 28 38
Japonia 5522 724649 YPN 20 - połowa pracowników zatrudniana jest na umowy stałe
Australia 4087 7480  USD 28 36,6 godziny pracy zależne od lokalnych porozumień
Wielka Brytania 3500 2706 GBP 29 37
Finlandia 3507 4564 EUR 40 37,2 Kobiety zarabiają mniej ok. 4,2 tys. EUR
Włochy 3294 4336 EUR 39 38
Kuwejt 2469 705 KWD 0 42
Tajlandia 725 31325 THB 7 42 Kobiety zarabiają więcej ok. 35 tys. THB
0){ post.querySelector('.gallery-inside').classList.add("gallery-pointer"); } elements.forEach(function(element) { if (element) { element.addEventListener("click", function(e) { e.preventDefault(); if (!element.classList.contains("figure-img")) { const galleryInline = post.querySelector(".gallery"); if (galleryInline && galleryInline.dataset.currentPhoto) { PTWP.gallery[postID].gallery.setPhotoIndex(+galleryInline.dataset.currentPhoto); } } else { //po kliknięciu na zdjęcie usuwam z jego końcówkę //i sprawdzam jego miejsce w galerii const src = element.src.replace('_r0_300', '_940'); const index = PTWP.gallery[postID].data.photos.findIndex(function(el) { return el.img === src }); if (index !== -1) { PTWP.gallery[postID].gallery.setPhotoIndex(+index) } } PTWP.gallery[postID].gallery.show(); }) } }) }) if (document.querySelectorAll(".post").length === 1) { PTWP.defer.add(function() { PTWP.pubSub.emit("postLoaded", null); }) } else { PTWP.pubSub.emit("postLoaded", null); } })();
Kliknij, aby dodać komentarz
Walczymy z niemerytorycznymi, niestosownymi, nasyconymi agresją i nienawiścią komentarzami. Jeśli zauważysz taki komentarz wcześniej prosimy zgłoś go natychmiast!

Komentarze 0

POLECAMY

Rynek Zdrowia

E-Wydanie MAGAZYNU RYNEK ZDROWIA

nr 2023 1 (179)