PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podwyżki uposażeń dla specjalistów nie do zaakceptowania

Autor: miro • Źródło: ms
02-04-2021, 08:07
Podwyżki uposażeń dla specjalistów nie do zaakceptowania Pieniądze dla lekarzy i lekarzy dentystów (fot. shutterstock)
Propozycje Zespołu Trójstronnego przy Ministerstwie Zdrowia w sprawie wynagrodzeń m.in. dla lekarza specjalisty są nie do zaakceptowania przez środowisko lekarskie – uważa Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

W stanowisku Prezydium NRL czytamy m.in.:
Biorąc pod uwagę, że współczynnik inflacji za 2020 r. to ok. 3,4 proc. a wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r. wyniósł 7,7 proc. - to proponowana podwyżka dla lekarza specjalisty wynosząca jedynie 0,29 proc. doskonale oddaje jak krzywdząco zostało potraktowane środowisko lekarskie w rozmowach Zespołu Trójstronnego.

Mamy wrażenie, że w pracach Zespołu Trójstronnego zapomniano, iż system opieki zdrowotnej opiera się przede wszystkim na pracy lekarzy, lekarzy dentystów i innych zawodów medycznych, bo to my głównie służymy pomocą naszym pacjentom, a pozostała część systemu stanowi pomoc w realizacji naszej profesjonalnej opieki nad pacjentami. 

Brak jasno zakreślonej perspektywy wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia prowadzi niestety do dalszej zapaści publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, skłania lekarzy do przechodzenia do sektora usług komercyjnych lub do emigracji zarobkowej do innych krajów Unii Europejskiej i zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów. 

W ustaleniach końcowych Zespołu Trójstronnego pominięto także kluczową kwestię koniecznego wzrostu nakładów publicznych na ochronę zdrowia do poziomu co najmniej 7 proc. PKB. Systematyczne i skokowe zwiększanie nakładów publicznych na ochronę zdrowia jest jedynym krokiem do uzdrowienia sytuacji w opiece zdrowotnej w Polsce i powinno być przez wszystkich interesariuszy traktowane jako wstęp do reformy całego systemu ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   specjalizacje   wynagrodzenia lekarzy dentystów  

POLECAMY W SERWISACH