PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Paragony: usługa lecznicza z VAT czy usługa kosmetyczna bez VAT?

"DGP"
16-10-2013, 10:18
Paragony: usługa lecznicza z VAT czy usługa kosmetyczna bez VAT? Paragony: usługa lecznicza z VAT czy usługa kosmetyczna bez VAT? (Fot. Fotolia)
Od podatnika zależy, w jaki sposób dobierze nazwę towaru lub usługi – istotne jest, aby zapewnił jednoznaczne identyfikowanie jej na paragonie – informuje resort finansów.

Ciąg dalszy sagi o paragonach to pokłosie interpelacji jednego z posłów. Zapytał on, czy za prawidłowe można uznać ewidencjonowanie usług w kasie według takich określeń, jak: usługa stomatologii leczniczej zwolniona z VAT oraz usługa stomatologii kosmetycznej opodatkowana VAT. MF nie odniosło się wprost do pytania, z odpowiedzi resortu wynika jednak, że takie wskazanie byłoby niewystarczające.

Resort finansów przypomina, że w przypadku lekarzy dentystów stosowane nazwy będą zależały od zakresu świadczonych przez nich usług i przyjętych zasad kształtowania cen. - MF wyjaśniło, że można wykorzystywać nazewnictwo stosowane przy tworzeniu zasad odpłatności, czyli odwołać się do cennika. W praktyce nazwy używane na paragonach przez stomatologów o podobnym profilu działalności mogą się więc różnić - pisze „DGP".

Urzędnicy zaznaczają, że dopuszczalne jest przy tym używanie skrótów.

Resort podkreślił natomiast, że wypełnianie obowiązków fiskalnych nie wpływa na kwestię zachowania przez lekarzy tajemnicy informacji związanej z pacjentem. Dane, które powinien zawierać paragon fiskalny, nie pozwalają bowiem na identyfikację klienta i nie są objęte tajemnicą lekarską. W kasie rejestrującej pozostają takie same dane jak na paragonie i dotyczą samej usługi wykonywanej na rzecz pacjenta, bez jego danych osobowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paragon  

POLECAMY W SERWISACH