PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Paragony: interpretacje indywidualne nabiją kasę izbom skarbowym?

OIL Gdańsk/szaft
08-10-2013, 13:54
Paragony: interpretacje indywidualne nabiją kasę izbom skarbowym? Paragony: interpretacje indywidualne nabiją kasę izbom skarbowym? (Fot. Fotolia)
Brak jednoznacznych i zrozumiałych wytycznych w sprawie opisywania na paragonach fiskalnych usług przez lekarzy dentystów sprawia, że pełne ręce pracy mają prawnicy okręgowych izb lekarskich. Kilka tygodni temu opublikowaliśmy katalog przykładowego nazewnictwa usług świadczonych w praktykach lekarskich i stomatologicznych, jakie należy używać w kasach fiskalnych (opracowany przez przedstawicieli śląskiego samorządu lekarskiego). Wskazówki dla lekarzy mają też prawnicy z Gdańska.
- Z uwagi na wskazane wyżej wątpliwości, lekarze i lekarze dentyści, będący przedsiębiorcami stosującymi w działalności kasy fiskalne, powinni rozważyć wystąpienie do właściwego dyrektora izby skarbowej - celem uzyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie usług zamieszczanych na paragonie fiskalnym - zachęca mec. Damian Konieczny z biura prawnego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Kosz złożenia wniosku wynosi 40 złotych. Interpretacja indywidualna powinna zostać wydana w ciągu 90 dni od momentu otrzymania wniosku przez organ podatkowy.

Wiadomo, że nic nie wiadomo

- Pomimo kilkumiesięcznej dyskusji pomiędzy samorządem lekarskim a ministrem finansów, nie ma nadal pełnej jasności, co do tego jak dokładne powinny być opisy usług świadczonych przez lekarzy i lekarzy dentystów - uważa mec. Damian Konieczny.

Prawnik przypomina, że w czerwcu Ministerstwo Finansów odmówiło wydania interpretacji ogólnej w zakresie danych, jakie powinny się znajdować na paragonie fiskalnym wystawianym przez podmioty wykonujące działalność leczniczą (podmioty lecznicze i praktyki zawodowe).
Odmówiło, bo zdaniem resortu główna wskazówka jest zawarta w samym rozporządzeniu - podatnik powinien wystawiać paragony zawierające nazwy towarów (usług) na tyle szczegółowe, żeby z jednej strony pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku, a z drugiej strony zapewniły konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów.

Ministerstwo Finansów nie zgodziło się z poglądem, że w świetle przepisów rozporządzenia z 14 marca 2013 r. wystarczające jest zamieszczenie na paragonie fiskalnym jedynie takiej nazwy usługi, która pozwoli wyodrębnić usługi zwolnione od podatku VAT (tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia) od usług medycznych objętych podatkiem VAT, bez konkretnej nazwy usługi.

Interpretacja jest, ale nie dla lekarzy

Kwestii zawartości paragonów fiskalnych w wypadku usług zdrowotnych nie wyjaśniła również interpretacja ogólna ministra finansów Nr PT7/033/1/589/MHL/13/RD-94492 z 12 września 2013 r. Medycy byli oburzeni, że resort uczy ich opisywania paragonów na przykładach dla właścicieli sklepów z warzywami, czy cukiernikami.

- W świetle wskazanej interpretacji, sposób dokonywania jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług jest w dużej mierze uzależniony od specyfiki prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej - podkreśla Damian Konieczny. - Minister wskazał również ponownie, że podatnicy świadczący usługi mogą przy określaniu nazwy usługi wykorzystywać nazewnictwo stosowane przez siebie przy tworzeniu cennika. Należy zatem przyjąć, iż wyznacznikiem treści paragonu fiskalnego powinien być obowiązujący w praktyce lekarza dentysty cennik usług. Tym samym, jeżeli w cenniku zamieszczono określoną pozycję, to powinna znaleźć ona swoje odzwierciedlenie na paragonie fiskalnym. Przy czym dopuszczalne jest stosowanie jednej nazwy również wtedy, gdy towary są oferowane po różnych cenach, np. z uwagi na rodzaj użytych materiałów - dodaje.

Problemem jest w dalszym ciągu nieokreślenie jak bardzo uogólniona i pojemna może być dana kategoria usług wpisana na paragonie fiskalnym stosowanym przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Przypomnijmy, że na początku października kolejny apel do resortu finansów o wydanie interpretacji zrozumiałej dla medyków przesłała Naczelna Rada Lekarska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kasa fiskalna   interpretacje podatkowe   paragon  

POLECAMY W SERWISACH