PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pandemia COVID-19 bardziej uderzyła po kieszeni dentystki niż dentystów

Autor: nieck • Źródło: en
06-09-2021, 11:19
Pandemia COVID-19 bardziej uderzyła po kieszeni dentystki niż dentystów W efekcie pandemii COVID19 dochody dentystek były o 12 proc. mniejsze niż dentystów (fot. Shutterstock)
Kobiety z branży stomatologicznej albo wskutek pandemii COVID-19 pracowały mniej, albo odchodziły z zawodu (tak najczęściej działo się w przypadku higienistek stomatologicznych).
  • Pandemia  wpłynęła na życie zawodowe i sytuację finansową stomatologów, przy tym zależność ta kształtowała się odmiennie w zależności od płci lekarza.
  • Dochody kobiet stomatologów zmniejszyły się w o wiele większym stopniu niż dochody mężczyzn.
  • Głównym powodem były zamknięte przedszkola i szkoły wskutek lockdownu, co zmusiło wiele kobiet do zrezygnowania z pracy, przynajmniej z części godzin, które do czasu pandemii COVID-19 mogły poświęcać na pracę zawodową. 

Ogólne dochody amerykańskich dentystów spadły o 18 proc. w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. Tyle że kobiety wykonujące zawód stomatologa straciły więcej, ponieważ w efekcie pandemii odnotowały spadek dochodu netto o 12 punktów procentowych wyższy w porównaniu do spadku jaki dotknął  dentystów płci męskiej.

- Skutki ekonomiczne COVID-19 nadal w większym stopniu odczuwają kobiety  niż mężczyźni. To współgra z tym, co dzieje się poza stomatologią – powiedział dr Marko Vujicic, główny ekonomista i wiceprezes Health Policy Institute w American Dental Association. 

Wyniki opierają się na badaniu Health Policy Institute przeprowadzonym w czerwcu 2021 r. Dochód netto (kwota zarobiona po odliczeniu kosztów praktyki i podatków) obejmował pensję, prowizje, premie, wypłaty z praktyki, dywidendy oraz wszelkie wpłaty na poczet planu emerytalnego dentysty.

W 2020 r. średni dochód netto dentystów, skorygowany o inflację, wyniósł 170 164 dolarów, podczas gdy w 2019 r. średni dochód kształtował się na poziomie 207 234 dolarów amerykańskich. W 2020 r. kobiety dentystki odnotowały 27 proc. spadek dochodu netto, podczas gdy mężczyźni odnotowali 15 proc. spadek.

Zmniejszenie dochodu netto szło w parze z redukcją liczby przepracowanych godzin. W 2020 r. godziny przepracowane przez kobiety dentystki spadły o 22 proc., podczas gdy liczba godzin pracy dentystów mężczyzn - o około 15 proc.

Dlaczego pandemia bardziej ograniczyła dochody kobiet  niż dochody mężczyzn?

Badania wykazały, że wiele kobiet musiało godzić pracę z opieką nad dziećmi, gdy podczas pandemii  zamykano szkół w Stanach Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że właśnie ich życie zawodowe i codzienne przeszło najwięcej zawirowań i to kobiety w znacznie większym stopniu obciążał stres i lęk przed długofalowymi skutkami COVID-19.

Problem dotyczy nie tylko dentystek, ale także innych kobiet pracujących w stomatologii. 

Brak opieki nad dziećmi jest jednym z powodów, dla których amerykańskie gabinety nadal mają problemy z zatrudnieniem higienistek stomatologicznych.

Około 5 proc. aktywnych zawodowo higienistek, po  pandemii nie wróciło do pracy.  Ten odsetek nieznacznie ale się zmniejsza ponieważ dane z  maja 2021 r. wskazują, że około 6 proc. higienistek dentystycznych, nie pracuje w zawodzie, zaś w lutym było to aż 8 proc.  ADA ostrzegła, że ​​trend ten będzie prawdopodobnie się utrzymywał do zakończenia pandemii.

Aktualne dane pokazują, że około 90 proc. gabinetów dentystycznych ma trudności z zatrudnieniem higienistki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zarobki dentystów   Finanse   dentystka   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH