PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OZZL: współczynnik pracy dla specjalistów 1,31 to faktycznie obniżka

Autor: miro • Źródło: ms
08-03-2021, 11:05
OZZL: współczynnik pracy dla specjalistów 1,31 to faktycznie obniżka Wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów (fot. pixabay)
OZZL nie akceptuje rządowej propozycji ustalenia „współczynnika pracy” dla lekarzy specjalistów w wysokości 1,31, który obowiązywałby od lipca 2021 r. (współczynnik ten określa relację między płacą zasadniczą danego zawodu a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok ubiegły).

Propozycja ta oznacza obniżenie faktycznego wskaźnika minimalnej płacy zasadniczej dla lekarzy specjalistów, który w 2018 r. został określony na 1,6 przy okazji ustawy wprowadzającej podwyżkę do 6750 zł dla lekarzy zatrudnionych w szpitalach (6750 zł to 1,6 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za 2017 r.).

ZK OZZL pisze: Uznajemy to jako wyraz niezwykłej arogancji i lekceważenia rządzących wobec lekarzy, co jest szczególnie niezrozumiałe przy dramatycznym niedoborze lekarzy zwłaszcza w publicznej ochronie zdrowia. Za niedopuszczalne uważamy traktowanie przez ministra zdrowia wynagrodzenia za dyżury lekarskie jako „dodatków” do pensji zasadniczej lekarzy, co – między innymi – ma uzasadniać tak niski poziom tej pensji.

W ocenie związkowców minister zdrowia uznaje w ten sposób, że praca dodatkowa, wykonywana ponad -przewidziane prawem - normy czasu pracy nie jest obciążeniem, ale przywilejem lekarzy, pozwalającym na dorobienie do pensji zasadniczej. Tym samym wrócił on do skompromitowanej koncepcji, która wydawała się już przez rządzących porzucona.

- Wzywamy Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia, w tym zwłaszcza uczestniczące w nim centrale związkowe do odrzucenia propozycji rządowej. Przestrzegamy ministra zdrowia przed pokusą zawierania „umowy społecznej” dotyczącej publicznej ochrony zdrowia bez udziału w niej lekarzy, reprezentowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – czytamy w komunikacie ZK OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH