PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OZZL upomina się o wyższe uposażenia dla specjalistów

Autor: miro • Źródło: ms
18-05-2021, 10:15
OZZL upomina się o wyższe uposażenia dla specjalistów Specjaliści będą za mało zarabiać - uważa OZZL (fot. pixabay)
ZK OZZL  docenia fakt, że w programie partii rządzącej, zatytułowanym „Polski Ład”, zapowiadane jest zwiększenie finansowania publicznej ochrony zdrowia do 6 proc. PKB w 2023 r. i do 7 proc. w 2027 r. Związkowcy upominają się jednak o wynagrodzenia lekarzy specjalistów.

Przewodniczący ZK OZZL Krzysztof Bukiel przypomina, że minister zdrowia przedstawił propozycję ustawy, określającej gwarantowane minimalne pensje dla lekarza specjalisty w wysokości 1,31 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, co oznacza – dla lekarzy zatrudnionych w szpitalach - obniżkę o 20 proc. (z 1,6 do 1,31) w relacji do przeciętnego wynagrodzenia, a dla pozostałych wzrost o 3 proc. (z 1,27 do 1,31).

- Nie jest to poziom zapowiadanych „bardzo dobrych” zarobków. Z oczywistych powodów, o których wspominał również prezes PiS, wszędzie na świecie, wynagrodzenia lekarzy specjalistów za jeden etat stanowią wielokrotność przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju – pisze Krzysztof Bukiel.

- Trudno wyobrazić sobie dobrze działającą publiczną ochronę zdrowia z nisko wynagradzanymi lekarzami, zmuszonymi do „dorabiania” do pensji podstawowej. Taka sytuacja ma negatywne konsekwencje, uderzające nie tylko w lekarzy, ale i w pacjentów. Rząd, który źle traktuje lekarzy, równie źle traktuje chorych i ochronę zdrowia jako całość. Nie zmienią tego żadne zaklęcia, hasła i nawet najbardziej obiecujące zapowiedzi – uważa przewodniczący ZK OZZL. 

OZZL wzywa ministra zdrowia, prezesa Rady Ministrów i prezesa PiS do ponownego rozważenia problemu wysokości pensji gwarantowanych przez państwo dla lekarzy specjalistów, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i do odpowiedniego zweryfikowania projektu stosownej ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
specjalizacje   OZZL   zarobki dentystów   Krzysztof Bukiel  

POLECAMY W SERWISACH