PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OZZL: dniówka doświadczonego lekarza wyniesie ok. 270 zł

Autor: miro • Źródło: ms
24-05-2021, 12:48
OZZL: dniówka doświadczonego lekarza wyniesie ok. 270 zł Pieniądze dla specjalistów nie zwalają z nóg (fot. pixabay)
OZZL: za jedną poradę w poradni specjalistycznej lekarz otrzyma 9 zł „na rękę”, a za wykonanie jednej operacji specjalista chirurg - 90 zł.
  • OZZL ocenia projekt ustawy zmieniającej ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.
  • Minimalna pensja zasadnicza lekarza specjalisty w 2021 r. wyniosłaby 6769 zł brutto.
  • Poseł Tadeusz Chrzan wprowadził w błąd posłów, twierdząc, że zgodnie z projektem lekarz specjalista w 2021 r. będzie zarabiał minimalnie 13 tys. zł.

Jest już w Sejmie projekt ustawy zmieniającej ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Ustala on współczynniki pracy, które określają relację między minimalną pensją zasadniczą danego zawodu a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok ubiegły. 

Co oznacza dla specjalistów współczynnik 1,31 

Dla lekarzy specjalistów współczynnik ten ma wynosić 1,31. Oznacza to, że minimalna pensja zasadnicza lekarza specjalisty w 2021 r. wyniosłaby 6769 zł brutto. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce za rok 2020 wyniosło bowiem 5167 zł. Do pensji zasadniczej większość lekarzy ma dodatek stażowy. Wynosi on 1 proc. za każdy rok pracy w podmiocie leczniczym – maksymalnie 20 proc. Nie wszystkim jednak lekarzom ten dodatek przysługuje. Szpitale - spółki prawa handlowego z reguły takich dodatków nie wypłacają.

W czasie plenarnego posiedzenia Sejmu przedstawiciel klubu PiS, poseł Tadeusz Chrzan wprowadził w błąd posłów, twierdząc, że zgodnie z projektem lekarz specjalista w 2021 r. będzie zarabiał minimalnie 13 tys. zł. To nie jest prawda.

13 tys. zł brutto ale za 40 dni roboczych w miesiącu 

Kwotę 13 tys. zł brutto lekarz specjalista z proponowanym współczynnikiem 1,31 może zarobić, jeśli przepracuje w miesiącu 40 dni roboczych! Oznacza to konieczność podjęcia dodatkowej pracy lub pełnienie licznych dyżurów.

Wynagrodzenie za dodatkową pracę, powyżej norm czasu pracy to nie są dodatki do pensji zasadniczej! Takie przedstawianie sprawy służy ukryciu rzeczywistego poziomu płac lekarzy specjalistów proponowanemu przez ministra zdrowia. A jest ono takie, że „dniówka” doświadczonego lekarza wyniesie ok. 270 zł netto, co oznacza np. że za jedną poradę w poradni specjalistycznej lekarz otrzyma 9 zł „na rękę”, a za wykonanie jednej operacji specjalista chirurg otrzyma 90 zł.

Gdyby płaca minimalna lekarza specjalisty miała wynosić faktycznie 13 tys. zł brutto za etat, to współczynnik pracy musiałby wynosić 2,5. W naszej ocenie lekarze specjaliści na takie wynagrodzenie zasługują.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog   OZZL   wynagrodzenia lekarzy dentystów  

POLECAMY W SERWISACH