• Spośród 3810 uczestników 30. edycji targów stomatologicznych CEDE w Łodzi najwięcej było lekarzy dentystów (55,5 proc.) oraz techników dentystycznych (10,3 proc.), niewiele mniej - managerów medycznych (5,1 proc.) i higienistek (4,6 proc.)
  • Organizatorzy CEDE wysłali do uczestników targów stomatologicznych ankietę z kilkoma pytaniami dotyczącymi oceny tego wydarzenia
  • Kolejna edycja CEDE odbędzie się 21-23 września 2023 r. w Łodzi 

Najwięcej gości CEDE, zwiedzających tereny wystawy Expo Łódź, pojawiło się w piątek (drugi dzień imprezy) 41,6 proc., mniej było ich w sobotę - 30,5 proc., a najmniej w czwartek - 27,9 proc.  

Równolegle do spotkań na stoiskach, w salach wykładowych oraz na scenie odbywały się szkolenia w ramach Forum Cyfrowego BE DIGITAL oraz sesja amerykańska pod kierownictwem naukowym dr n. med. Bartosza Suliborskiego.

Cyfryzacja: jedyny słuszny kierunek

Temat cyfryzacji stomatologii,zaprezentowany podczas Forum Cyfrowego BE DIGITAL był strzałem w dziesiątkę.

- Eksperci, z którymi spotykali się uczestnicy Forum wielokrotnie podkreślali, że digital dentistry nie przeraża, ale - zawsze - zakupowi technologii powinna towarzyszyć fachowa opieka edukacyjna. Tylko w ten sposób poprawa wydajności pracy w gabinecie lub pracowni stanie się faktem - podkreślają organizatorzy z firmy Exactus.

Podobnego zdania byli uczestnicy debaty poświęconej kształceniu stomatologii cyfrowej na uczelniach medycznych, której pomysłodawczynią była prof. Teresa Sierpińska (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku).

Przedstawiciele świata nauki (prof. Jerzy Sokołowski – UM w Łodzi, Beata Peterson - PTTD) i biznesu (Piotr Nagadowski – Natrodent, Rafał Zieliński – Wellcamdent) dyskutowali o potrzebach uczelni medycznych, najnowszych trendach oraz kompetencjach absolwentów oczekiwanych przez rynek i pracodawców.

Eksperci podkreślili, że stomatologia cyfrowa powinna być istotnym przedmiotem nauczania zarówno lekarzy dentystów jak i techników. Debata jest do odtworzenia na profilu Facebook CEDE 2022 r.

Naukowcy z USA. Początki współpracy

Wielu zwolenników znalazły wykłady i seminaria przygotowane przez gości z Uniwersytetu w Maryland (USA), zaproszonych do Łodzi przez dr. Bartosza Suliborskiego.

- Nie mam wątpliwości, że bagaż przekazanych doświadczeń znajdzie wykorzystanie w praktykach gości uczestniczących w projekcie – uważa autor sesji amerykańskiej. W ramach wizyty doszło do spotkania z przedstawicielami UM w Łodzi, co zwiastuje zacieśnienie relacji i potencjalną współpracę w zakresie wymiany doświadczeń.

Gwiazdy CEDE 

Ważnym elementem tegorocznej wystawy CEDE był urodzinowy bankiet w Pałacu Poznańskiego, podczas który był nie tylko okazją do wspomnień, ale przede wszystkim uhonorowania zwycięzców tegorocznego konkursu Gwiazdy CEDE.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Jerzego Sokołowskiego (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) zdecydowała o przyznaniu statuetek firmom:

  • Smile Lite MDP2 - Mobilna Fotografia Stomatologiczna (zgłaszający Hol-Dental Depot)
  • Pilniki endodontyczne XP-endo Shaper + Finisher (Nevadent)
  • Alfa Scaling – Specjalistyczna płukanka profilaktyczno-pozabiegowa (ATOS MAREK ZAKRZEWSKI)
  • ZirGloss - Pasta polerska do cyrkonu (Hol-Dental Depot)
  • Hol-Dental Depot (za Smile Lite MDP2 oraz ZirGloss),
  • Nevadent (pilniki endodontyczne XP-endo Shaper + Finisher)

Ankieta satysfakcji

Kolejna edycja CEDE odbędzie się 21-23 września 2023 roku w Łodzi.